Apple ve Steve JOBS Özdeşliği Sona Mı Eriyor?

Apple ve Steve JOBS Özdeşliği Sona Mı Eriyor?

Steve JOBS oldukça çalkantılı bir Apple geçmişine sahiptir. Hayatını okuyanlar bilirler. Kendi firmasından kovulan, sonrasında başka bir firma kuran ve bir gün kendi firması tarafından yetiş Steve diye çağrılarak bir anlamda teknolojide yeni bir çağ açan JOBS ölümünün ardından Apple ile olan tüm bağlarından arındırılmaya başlandı. Steve JOBS oldukça başarılı bir tasarımcı, Mükemmeli yakalamak için […]


oldukça çalkantılı bir geçmişine sahiptir. Hayatını okuyanlar bilirler. Kendi firmasından kovulan, sonrasında başka bir firma kuran ve bir gün kendi firması tarafından yetiş Steve diye çağrılarak bir anlamda teknolojide yeni bir çağ açan JOBS ölümünün ardından ile olan tüm bağlarından arındırılmaya başlandı.

oldukça başarılı bir tasarımcı, Mükemmeli yakalamak için her şeyi yapabilen, Reklam konusunda bir deha olan ve en önemlisi ödün vermeyen bir yapıya sahipti. Onun döneminde Ona Rağmen bir iş yapılması direkt olarak işten kovulma anlamına geliyordu. Bu sebeple onun olmaz dediği her şey o an bitiyordu.

Ancak hayata gözlerini yumduktan sonra ’da yeni bir çağ başladı. Bu çağ tam anlamıyla Steve JOBS’a Rağmen kararlar alınmaya başlandı.

  Apple iPhone SE Serisi Türkiye’de Satışa Sunuldu
Apple ve Steve JOBS
Apple ve Steve JOBS

Steve JOBS tarafından asla diye nitelendirilen birçok tasarım ve uygulama peş peşe hayata geçirilmeye başlandı. Sızıntılar yaşanmaya başladı. Reklam anlayışında değişmeler oldu ve en önemlisi tasarımda kendisini tekrarlamaya başladı.

Bu elbette ki “Her Yiğidin Ayrı Yoğurt Yiyişi Vardır” atasözümüze oldukça uygun. Ancak Apple gibi bir devin kurucusu ve yaratıcının üzerinden daha çok uzun süre geçmeden onun reddettiği tüm çalışmaları hayata geçirmesi sanki üzerindeki Steve JOBS ruhunu yok etmeye çalışması gibi görülüyor.

Apple = Steve JOBS olarak görenlerin fazla olması ve JOBS’un ölümünden sonra Apple bitti diyenlerin firmaya da bu ölmüş gözle bakmasına bir tavır koymak isteyen Apple Ekibi birçok uygulaması ile JOBS’un Asla dediği çalışmaları hayata geçirdi ve geçirmeye devam ediyor.

  Apple'dan Yeni Tasarım Pizza Kutusu

Apple’da yeni bir devir başladı. tarafından devralınan dümen şuan da tamamen farklı bir rota ile yoluna devam ediyor. Ancak bu rota Steve tarafından Apple için çizilen rotadan oldukça uzakta.

Steve JOBS tasarımsal harikalar yaratan, kullanıcıların ellerine aldıklarında prestij duygusunu yaşadıkları, hatasız ve sorunsuz cihazlar üretmeye odaklanmıştı. Steve için Apple = Mükemmellik idi. Tabi ki bu sayede fiyatları da istediği gibi tavan yaptırabiliyordu.

ise başa geçtikten sonra standart akıllı telefon pazarı seviyesine inerek Apple = Para seviyesine geldi. Tasarımda oynama yapmadan 3-4 cihaz pazara sundu. Çeşitli ekran boyutlarına sahip ürünler tasarlatmaya başladı. Aksesuarlar için bile patent uygulamasına geçti. Yani önceliği Para ya verdi.

  Apple iPad Mini 200 Dolardan Gelecek

Kısa vadede Apple firması geçmişten aldığı gücü kullanacaktır. Dünya ve Türkiye pazarı için oldukça önemli bir altyapıya sahip olması ve halen Prestij Cihaz olarak görülmesi cihazın pahalı fiyatlardan alıcı bulmasını saplıyor. Ancak bu durum zamanla dezavantaj haline de gelebilir.

Tasarım ve donanımsal değişimlere gitmeyen, pazara sunduğu ürünler daha tam oturmadan sayısız hata ile karşılaşan, büyük yenilikler olarakj sunduğu özelliklerin patlaması üzerine Canlı Özür Dileyen bir firma yakın dönemde eğer bir değişim dalgasına daha girmez ise bir HTC, bir Samsung, bir Nokia gibi olacaktır.

Bekleyelim ve Apple firmasının atacağı adımları izlemeye başlayalım.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status