Apple WWDC Konferansında iPad Modellerinde Özel İşletim Sistemi iPadOS Duyuruldu

Apple Geliştirici Konferansı WWDC kapsamında iPad Tablet PC modellerinde direkt olarak bu cihazlar için özelleştirilmiş bir işletim sistemi olan iPadOS sürümünün kullanılacağı duyuruldu.

Daha büyük bir ekrana sahip olması, kullanım amaçlarının telefonlardan biraz daha farklı olması gibi birçok etmene bağlı olarak hem iPhone hem de iPad serilerinden kullanılan IOS İşletim Sistemi cihazlarda bazı eksikliklerin ortaya çıkmasına sebep oluyor ve optimizasyon anlamında da sorunlara sebep oluyordu.

Apple firmasının attığı bu adım ile artık iPad ailesinde iPadOS İşletim Sistemi kullanılacak ve cihazın kendisine has özellikler kazanmasına imkan sağlanmış olacak.

 

Apple iPadOS İşletim Sistemi

 

iPadOS İle Hangi Özellikler Tabletlere Girecek?

Geniş bir ekrana sahip olan Apple iPad ailelerinde artık ana ekrana daha fazla ikon yerleştirmek mümkün olabilecek. Ayrıca ekranın sol kısmına doğru konumlandırılacak bir Uygulama Çekmecesi üzerinden de farklı uygulamalara kolay erişim imkanı sunulmuş olacak.

Ekranda aynı anda birden fazla uygulama penceresi aktif iken uzun bir şekilde basıldığında linklerin ön izleme ekranları açılacak ve bu sayede ilgili linke gitmeden ön izlemesi yapılabilecek.

Yeni gelen destekler ile birlikte iPad sahipleri artık ek bir aparata ve uygulamaya vs. ihtiyaç duymadan Dosyalar uygulaması üzerinden cihaza Lightning veya USB Tip-C üzerinden bağlanan USB Belleklere erişim imkanı sunacak.

Yenilenen Safari Tarayıcısı ile birlikte özellikle Google Docs gibi servislerde yaşanan sorunlarının önüne geçilmiş durumda. Aynı şekilde yenilenen ve özelleştirilen Font desteği de size birçok alanda kolaylık sağlamayacaktır.

3 parmak ile kaydırma ile Kopyala – Yapıştır- Geri Al desteği, Yeni klavye düzeni, Apple Pencil gecikmelerinin 20 saniyeden 9 saniyeye indirilmiş olması, kalem ile işaretlemenin tüm işletim sisteminde kullanılabilir hale gelmesi ve PencilKit Geliştirme Aracının üçüncü parti geliştiricilere açılması gibi birçok destek iPadOS ile birlikte gelmiş durumda.

Yenilenen işletim sistemi ile birlikte daha önce Apple iPad modellerinde yer almayan ancak kullanıcılardan oldukça fazla talep gören Mouse Desteği de Apple iPadOS İşletim Sistemi ile son kullanıcıya sunulmuş durumda.

 

Apple iPad Cihazlar İçin iPadOS

 

iPhone Ailesi İçin de Özelleştirmeler Yapılacak

IOS İşletim Sisteminin Tablet PC için iPadOs ismini almasından sonra pazara ilk çıktığında iPhoneOS olan işletim sisteminin de artık iPhone cihazlar üzerinde özelleşmesi bekleniyor.

Bu kapsamda artık MacOS ile Masaüstü Bilgisayarlarda varlığını sürdüren IOS İşletim Sistemi modeli de ise iPadOS ve iPhoneOS isimleri ile yoluna devam edecek.

Apple WWDC Konferansında iPad Modellerinde Özel İşletim Sistemi iPadOS Duyuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir