Apple’ın 10 yıl önceki toplam geliri şimdi sadece uygulamalardan karşılanıyor!

Apple ilk kurulduğundan beri ne kadar hızlı büyüyen bir şirket olduğunu, adının geçtiği her pazardan ne kadar yüksek paylar aldığını gördüğümüzden beri hepimiz biliyoruz. Apple’ın App Store’unun yılın ilk yarısındaki geliri, şirketin 10 yıl önceki toplam elde ettiği geliri gelip geçti!

 

Apple kendi sadık müşterileri dışında, artık herkes tarafından da Dünya’nın en değerli markası olarak anılıyor. Dediğimiz gibi Apple logosunun ya da isminin geçtiği her alanda şirket birinciliğe oturmuş durumda oluyor ve tahtını da hiç kaptırmıyor. Bunu kanıtlayan bir büyük örnek daha meydana geldi: App Store. Şirketin mobil uygulama merkezi olan App Store, 10 yıl gibi kısa bir sürede o kadar büyüdü ve güçlendi ki, kimsenin yanından bile geçemediği bir başarıya imza attı.

Bir araştırma şirketi olan SensorTower’ın yayınladığı veriler ve raporlara göre Amerikalı teknoloji kralı Apple, yılın sadece ilk çeyreğinde 4.9 milyar doları App Store’dan kazanmış! Bu rakamların ifade ettiği şey ise, tam 10 yıl önce yani ilk iPhone çıktığında, şirketin elde ettiği tüm gelirlerden daha fazla. 2007 yılında Apple’ın toplam geliri 3.5 milyar dolardı. Bu gelirlere bakacak olursak Apple’ın ne kadar istikrarlı ve güçlü bir şekilde katlanarak büyüdüğünü çok rahat fark edebiliriz. Ancak özellikle App Store çok hızlı büyüyor. 2013 yılında şirket gelirlerinin sadece yüzde 1’ini oluşturan bu uygulama mağazası, 2016 yılında ise yüzde 3.4’e kadar yükselmişti.

Apple’ın 10 yıl önceki toplam geliri şimdi sadece uygulamalardan karşılanıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.