Artık asıl tehlike AdBlock mu?

40 milyondan fazla kullanıcısı olan,Google Chrome’un en popüler uygulması olan AdBlock faydadan çok zararlı mı?

Günüzümüz internet kullanıcısının en büyük sorunlarından biri olan,kullanıcı rahatsız eden site reklamları.Siteler için en büyük gelir olan reklamlar çoğu zaman yanlış konumlandırma ve abartılı olduğu için kullanıcıyı rahatsız ediyor.

AdBlock bu konuya çare bulmuş ve reklamları engellemeyi başarmıştı fakat bu olay yeni bir sorunu ortaya çıkardı.

Adblock bazı reklamları engelleyemiyor.

Engellenemeyen reklamlar Anti-Adblock Script ile oluşturuluyor.

Reklam analiz firması PageFair’in yapmış olduğu bir araştırmaya göre AdBlock uygulmasından zarar görmeden reklam paylaşımı yapmak isteyen siteler haberleri bile olmadan kullanıcılarına zararlı yazılımları bulaştırmış oluyorlar. Anti-Adblock Script ile yazılan ve AdBlock’un engelleyemediği bu reklamlarda kullanıcılara Malware virüsü bulaştığı iddia ediliyor.

Hackerlar devrede

Kötü niyetli Javascript sayesinde hackerler kişisel bilgilerimize ulaşabiliyorlar.Bunun yanında kendilerinin tracker sistemleri ile internet ağınızı ele geçirip internet ağınızdaki hareketleri takip edebiliyorlar.

Adblock satıldı işler değişti

Bundan önce hayır sistemiyle işleyen AdBlock geçtiğimiz ayda sessiz sedasız satılmıştı.Alıcıların kim olduğu büyük bir muamma olan AdBlock artık eskisi kadar kullanışlı olmayabilir.Çünkü AdBlock Google ile anlaşmış ve EyeO’nun izin verdiği tüm reklamları gösterecek.

AdBlock

 

Artık asıl tehlike AdBlock mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir