Asus Memo Pad 7 Ürün İncelemesi ( ME176C – ME176CX)

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2013 yılında Memo Pad HD 7 modeliyle pazara çıkan Asus Firması 2014 yılında ürününü yenileyerek Memo Pad 7 ismi ile satışa çıktı.

Donanımsal ve Yazılımsal olarak elden geçirilen Asus Memo Pad 7 modeli daha performanslı ve daha dayanıklı bir seri olarak karşımızda.

Dilerseniz Asus Memo Pad 7 serisinin incelemesini elimizden geldiğince yapalım.

 

Asus Memo Pad 7 Modelinin Ekran Yapısı

Cihazımızda adından anlaşılacağı gibi 7 inçlik bir ekran kullanılmış durumda. IPS Panele sahip bu ekranın çözünürlüğü ise 1280*800 piksel. Yani HD Formatlı bir ekran ile karşı karşıyayız.

Çok büyük bir ekrana sahip olmamasından ötürü FULL HD Ekran yerine HD Ekran kullanan Asus firması bu noktada da ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Ürünü kullanmaya başladığınızda 1280*800 Piksellik IPS Panelin sizi rahatlıkla memnun ettiğini göreceksiniz.

Ekranda hoşumuza gitmeyen tek şey ise aslında çok fazla Parmak İzi bırakması. Bu sebeple ürünü satın almanız durumunda direkt olarak bir satış noktasından Ekran Koruyucu almanızı öneririz. Aksi taktirde Ekrandaki Parmak İzlerine takıntı yapabilirsiniz.

 

Asus Memo Pad 7
Asus Memo Pad 7

İşletim Sistemi ve Ara Yüz

Cihazda son sürüm Android İşletim Sistemi olan Android 4.4 Kit Kat İşletim Sistemi kullanılıyor.

Bunun yanında Saf Android yerine Özelleştirilmiş Android ile kullanıcılarının karşısına çıkan Asus firması merakla beklenilen ASUS ZenUI Ara Yüzü ile bizlere merhaba demiş oldu.

Daha hızlı, sade ve başarılı bir kullanım deneyimi sunan Asus ZenUI Ara Yüzü bu noktada da cihazın havasına hava katmayı başarmış durumda.

Asus Memo Pad 7 Asus ZenUI
Asus Memo Pad 7 Asus ZenUI

 

İşlemci ve Depolama Alanı

Cihazda Intel Atom Z3745 serisi 1.86 Ghz’lik hıza sahip Quad Core ( 4 Çekirdekli) işlemci ailesi kullanılmış durumda.  1 GB Ram değerine sahip olan model 8 GB ve 16 GB’lık iki versiyon olarak pazara sürülmüş.

Cihazda kullanılan İşlemci Ailesine baktığımızda 1330 MHz ile 1860 MHz arasında değişen bir hıza sahip olduğunu görebiliyoruz.

Bu noktada sunduğu değerler ve performans bakımından MediaTek firmasının işlemcilerinden birkaç adım öne geçmeyi başarıyor.

Intel ailesinin pazara sürdüğü bir işlemci olması sebebiyle de sunduğu performans elbette ki kullanıcıyı memnun edecek düzeye ulaşmış oluyor.

Pazara ME176C ve ME176CX olmak üzere iki farklı seri numarası ile çıkan Asus firması bu modeller arasında birkaç fark yaratarak Fiyat Değişimi yapmış durumda.

Asus Memo Pad 7 ME176C modelinde 16 GB Dahili Depolama Alanı ve 1 GB Ram bulunurken, Asus Memo Pad 7 ME176CX serisinde 8 GB Depolama Alanı ve 1 GB Ram bulunmakta.

Asus MemoPad 7 modeline Micro SD Kart ile 64 GB daha ek depolama alanı sağlayabileceğiniz gibi Asus Webstorage Space Uygulaması üzerinden de 5 GB değerinde Bulut Depolama Alanına sahip olabilirsiniz.

Dilerseniz öncelikle ME176C ve ME176CX modelleri arasındaki farklara bir göz atalım

Asus Memo Pad 7 Performans Testleri
Asus Memo Pad 7 Performans Testleri

Asus Memo Pad 7 ME176C ve ME176CX Serisi Arasındaki Farklar

Bu iki seri arasında aslında çok büyük donanımsal farklar yok. Öncelikle İşlemci ve Ram değerleri değişmiyor. Değişenler ise Kamera ve Depolama Alanı değerleri.

 

Cihaz Arka Kamera Ön Kamera Depolama Alanı
Asus Memo Pad 7 ME176C 5 MP 2 MP 16 GB
Asus Memo Pad 7 ME176CX 2 MP 0.3 MP 8 GB

 

Görüldüğü üzere Depolama Alanı ve Kameralar dışında iki model arasında çok büyük bir fark yok. Kasa Yapısı, İşlemci, Ara Yüz ve diğer tüm özellikler iki cihazda da mevcut.

Asus Memo Pad 7 Arka Kısım
Asus Memo Pad 7 Arka Kısım

Kamera ve Ses Değerleri

Modele göre 2 veya 5 MP değerinde arka kameraya sahip olan Asus Memo Pad 7 modeli 5 MP’lik Kamera ile size 1080p Full HD Video Çekme imkânı da sunmuş durumda.

Ön Kamera olarak ise 0.3 MP ve 2 MP değerinde iki farklı seçeneğe sahip olan kullanıcılar özellikle 2 MP’lik kamera ile çok başarılı Öz Çekim Fotoğraflar çekebiliyorlar.

PixselMaster adı verilen teknoloji ile çok daha başarılı ve net fotoğraflar çekebilen Asus Memo Pad 7 serisi size Hareketli Çekim, Çoklu Çekim, Videolu Fotoğraf, Gece Çekimi gibi birçok alanda birbirinden başarılı çekim modları sunuyor.

Ses olarak arka kısmına konumlandırılan ve tableti bir çizgi şeklinde kaplayan Stereo Hoparlörler hem Oyun hem Film hem de Müzik noktasında oldukça başarılı bir performans sunuyorlar.

Asus Memo Pad 7 Renk Seçenekleri
Asus Memo Pad 7 Renk Seçenekleri

Bağlantı Birimleri

Cihaz üzerinde ne yazık ki Micro HDMI veya Mini HDMI çıkışına yer verilmemiş. Tablet PC modellerinden artık beklediğimiz bir bağlantı birimi olmaya başlayan HDMI Çıkışına yer verilse çok daha başarılı bir adım atılmış olabilirdi.

Cihazın Fiziksel Bağlantı Birimleri 1 adet Micro USB girişi, 1 adet 3.5’lik Mikrofon Girişi ve 1 adette Micro SD Kart girişi olarak ele alınabilir.

Kablosuz Bağlantı noktasında ise Wi-Fi WLAN 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, Miracast ve GPS Bağlantılarına sahip bir Tablet Bilgisayar olarak ele alabilirsiniz ürünü.

Özellikle HDMI çıkışı olmamasından kaynaklanan sıkıntıyı Asus firması Miracast Özelliği ile birlikte biraz aşmış durumda. Bu da hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

Asus Memo Pad 7 Fotoğraf
Asus Memo Pad 7 Fotoğraf

Batarya Ömrü

Kâğıt üzerinde 9 Saatlik bir batarya ömrü sunduğu belirtilen modelin reel’de de bu seviyeye ulaştığını söyleyebiliriz.

Tabi ki devamlı olarak İnternette Dolaşmanız veya Oyun Oynamanız durumunda bağlantı ve oyuna bağlı olarak Batarya Süresinde bazı kısalmalar olmaktadır. Ancak bu zaten bilinen ve hemen hemen tüm modellerde yaşanan sorunlardan zaten.

Cihazda 3910 mAh’ değerinde 15 Whr’lık bir batarya kullanıldığını belirtmeden geçmeyelim. 

Batarya noktasında en uzun süreli dayanım süren modellerden birisi olarak Asus Memo Pad 7 modelini listeye alabilirsiniz.

Asus Memo Pad 7 Mavi
Asus Memo Pad 7 Mavi

Diğer Detaylar

Üründe sensör olarak G-Sensor, E-compass ve Hall Sensor kullanan Asus firması pazara Siyah, Beyaz, Kırmızı, Mavi ve Sarı renk seçeneklerine sahip 5 farklı modeli sürmeyi planlıyor.

Bu sayede özellikle gençleri de hedef alan firma kasa yapısında ise Asus MemoPad HD 7 modelinin kasa yapısını tercih etmiş.

295 gr ağırlığında olan cihazımızın boyutları ise 113.7 x 189.3 x 9.6 mm şeklinde.  Çok büyük olmayan ürün rahatlıkla elinize sığıyor ve kullanımda sorun yaşatmıyor.

Aksesuar noktasında yeni bir ürün olmasından kaynaklı olarak direkt Asus Memo Pad 7 Aksesuarı bulamayabilirsiniz. Ancak Standart Yapıda olmasından dolayı pazarda satışı yapılan Ekran Koruyucusu ve Tablet Kılıfları ile rahatlıkla ürününüzü koruyabilir ve Düşme – Çarpme gibi eylemlere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Asus Memo Pad 7 Stereo Hoparlör
Asus Memo Pad 7 Stereo Hoparlör

Kutu İçeriği

Ürünle beraber çok fazla aksesuar kullanmayan Asus firması bunların tüketici tarafından ayrıca alınmasını istemiş durumda.

Cihazın yanında USB Çıkışlı Şarj Adaptörü ve Şarj – Bilgisayar Bağlantı Kablosu dışında hiçbir ek aksesuar çıkmıyor.

Kutu yapısında da değişime giden firma 2014 yılında Beyaz ağırlıklı ve oldukça Sade bir kutu tasarımına geçmiş durumda. Bu sayede de 2014 ile 2013 serileri direkt kutudan bile ayırt edilebiliyor.

 

Pazar Fiyatları

Hali hazırda çok fazla satış noktasında satışa çıkmamış olan Asus Memo Pad 7 modelinin yeni serileri birkaç mağazada satışa girmiş durumda.

Bu noktada da aslında Fiyat Rekabeti olmadığı için Çıkış Fiyatlarından satılıyorlar.

Asus Memo Pad 7 Me176C modeli 399 TL gibi bir rakamdan alıcı bulurken Asus Memo Pad 7 ME176CX serisi de 379 TL fiyatından alıcılarına sunulmuş durumda.

Bu fiyatların daha fazla noktada satışına başlanması ile daha aşağı inme ihtimali ise oldukça yüksek. Kampanyalar ile aslında çok da iyi fiyata satılan bu iki ürünü çok çok daha iyi bir fiyata satın alabilirsiniz.

 

 

Editörün Yorumu

Fiyat – Performans olarak oldukça başarılı bir noktada kendisine yer bulan Asus Memo Pad 7 modeli sektördeki rakipleri Samsung, Acer, Lenovo ve diğer Çin Malı ürünlere karşı ise Bariz Üstünlük sağlamış durumda.

1.2 Ghz’lik Dört Çekirdekli Tablet PC modelleri ile kıyaslanması bile mümkün olmayan Intel İşlemcisi ve Asus ZenUI Ara Yüzü ile Asus Memo Pad 7 serisi 7 inçlik modeller arasında alına bilirliği en yüksek olan seri diyebilirim.

İlk şarj süresi olan 8 saatlik şarj süresine riayet etmeniz oldukça önemli bir konu iken firmanın Batarya Sürelerini de 8-9 Saate çekebilmesi özellikle gün için de durmadan Batarya Sorunu yaşayanlar için başarılı bir adım olmuş.

Kısacası Asus Memo Pad 7 serisi alına bilirliği en üst modellerden birisi. Ve size önerim ME176CX yerine ME176C serisini almanız. 20- 30 TL için hem Kamera hem de Depolama Alanından feragat etmenize hiç gerek yok.

 

Asus Memo Pad 7 Ürün İncelemesi ( ME176C – ME176CX)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. miracast kesinlikle adam gibi çalışmıyor, otg hdmi adam gibi çalışırmı o bile belli değil. 160 tl ye aldığım hometech tabletin bile miracast özelliği daha iyi çalışıyor. yahu böyle bir tablet de ekran yansıtma seçeneği nasıl olmaz anlamıyorum.

    Cevapla