Pasaport Kayıt İşlemleriAsus ZenFone 2 Modelinin Fiyatı Neden Yüksek Geldi?

Asus ZenFone 2 Modelinin Fiyatı Neden Yüksek Geldi?

Birçok kullanıcı Asus ZenFone 2 serisinin beklentilerini üstünde geldiğini söylüyor. Peki, neden bu şekilde geldi. Dilerseniz bir küçük Fiyat İncelemesi yapalım. 32 GB’lık Dâhili Depolama Alanına ve 4 GB’lık Ram Belleğe sahip model eBay gibi sitelerde 300 Dolar gibi bir fiyata satılıyor. Ürünün Tayvan fiyatı ise 8990 Tayvan Doları olarak belirlenmiş durumda. Bu noktadan bakıldığında […]


Birçok kullanıcı serisinin beklentilerini üstünde geldiğini söylüyor. Peki, neden bu şekilde geldi. Dilerseniz bir küçük Fiyat İncelemesi yapalım.

32 GB’lık Dâhili Depolama Alanına ve 4 GB’lık Ram Belleğe sahip model eBay gibi sitelerde 300 Dolar gibi bir fiyata satılıyor. Ürünün Tayvan fiyatı ise 8990 Tayvan Doları olarak belirlenmiş durumda.

Bu noktadan bakıldığında sadece Dolar Kuru ile çevirme işlemi yapıldığında 800 TL fiyat çıkıyor. Yani 300 Dolar = 800 TL.

Şimdi birde bu fiyata %18 KDV ve %25’lik ÖTV rakamlarını ekleyelim. 144 TL KDV için 200 TL’de ÖTV için eklendi dosyaya. Ha birde cihazın için de FM Radyo olduğu için %6 TRT Vergisi o da etti 48 TL.

  Asus ZenFone 2 Modeli İçin Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı

 

Sadece Vergilerle +392 TL Ekleniyor

Yani totalde vergiler için cihazın üzerine 392 TL eklenmiş oldu. Resmi olarak satışa sunabilmek adına. Bu noktada da cihazın bedeli geldi 1192 TL civarına. Rakamı yuvarlarsak eğer fiyat ortalama 1.200 TL

Yurt Dışında 1 Yıllık Sınırlı Garanti verilirken ülkemizdeki yasalar 2 Yıl Garanti verilmesini şart koşuyor. Bu sebeple de +1 Yıllık Garanti ve buna bağlı olarak operasyonel masraflarda eklendiğinde fiyatın 1250 TL seviyesine çıktığını görebiliyoruz.

Demek oluyor ki ülkemizde satışı yapılan, 2 Yıl Garanti ile sunulan, Vergisi ödenen bir modeli, Dolar kurunun yüksekliği, %40 oranında devlete vergi ödenmesi gibi durumlardan dolayı 1.000 TL civarı yerine 1.299 TL’den satışa sunuluyor.

 

Vergiler Düşse, Rekabet Artacak

ÖTV + KDV + TRT Fm Radyo Ücreti ile beraber devlet Telefon Satıcılarından 1.000 TL’de 490 TL Vergi alıyor. Bu sebeple de cihazın fiyatı Otomatik Olarak %50 artmış oluyor.

Son zamanda bir anda fırlayan Dolar Kuru sebebiyle de cihaz fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye başlamış durumda.

gibi Fiyat Performans ürünü olarak pazara çıkan modellerin de Dolar ve Vergiden bu kadar etkilenmesi bundan dolayı. serisi 1.999 TL’den satışa sunulsa Dolar kuru yükselse bile fiyatta bir Zamn sebebi olmayacaktı.

Misal maliyeti 200 Doları aşmayan Samsung Galaxy S6 modelinin Dolara bağlı olarak yükselmesi ya da düşmesi ancak Firmanın Kar Marjında değişiklik yapmak istemesi durumunda olabilir. Onun dışında zaten %300 gibi bir kar oranı ile satılıyor bu modeller.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status