Asus ZenFone Modellerindeki FM Radyo Sorunu ve Çözümü

Asus ZenFone modellerine gönderilmeye başlanılan Güncellemeler sonrasında birçok kullanıcı FM Radyo uygulamasının kaldırıldığından, FM Radyo özelliğine erişemediğinden şikayetçi. Bu noktada sorunun debebi ve çözümü ile alakalı olarak bazı bilgiler aktarmaya çalışıyor olacağız.

İlk olarak eğer Asus ZenFone 3 veya Asus ZenFone 4 serisinden bir telefona sahip iseniz bu durumda FM Radyo sorununun çözümü oldukça basit. Herhangi bir işlem veya yazılım kurulumu dahi yapmanıza gerek yok.

Ancak Asus’un ilk modellerinden birisi olan Asus ZenFone 6 ve Asus ZenFone 2 gibi modellere sahip iseniz bu durumda ne yazık ki pek fazla yapacak birşey yok. Çünkü bu modellere olan Güncelleme Desteği kesildi. Cihazın şu aşamadaki yapısı ile kullanmanız gerek. Ve bu cihazlardqa yaşanan Radyo Sorunu için bir çözüm önerisi yok

 

Asus FM Radyo Sorunu ve Çözümü

 

 

FM Radyo Uygulaması Kayboldu (ZenFone 3 – ZenFone 4)

Asus tarafından gönderilen güncellemeler sonrasında ana menüden kaybolan FM Radyo Uygulaması alsında cihazdan tamamen silinmemiş durumda. Sadece yeni arayüz tasarımı ile farklı bir konuma taşınmış durumda.

Menüde eğer Radyo Uygulamasına erişemiyorsanız bu durumda cihazın üst kısmından parmağınızı aşağı kaydırın ve Bildirim Menüsünde sizi bekleyen FM Radyo kısayolunu kullanarak FM Radyo özelliğine erişim sağlayın. Süreç bu kadar kolay.

Bu sorunun özellikle Asus ZenUI Arayüz Güncellemesi ve Android 8.0 Oreo Güncellemesi sonrasında ortaya çıkmaya başladığı takipçilerimiz tarafından dile getirilmeye başlandı. Temel olarak bu bir sorun veya Asus tarafından yapılan bir hata değil. Sadece Asus ZenUI Güncellemesi ile cihazın menü yapısında ciddi sadeleştirilmelere gidilmiş durumda. Buna bağlı olarak da bazı uygulamalar kaldırılmış bazılarının ise kullanım kolaylığı açısından menülerdeki yerleri değiştirilmiş.

Asus ZenFone 3 ve Asus ZenFone 4 modellerinde yaşanan Radyo Sorunundaki temel sebebi de bu güncelleme sonrasında menülerde yapılan değişimler olmuş durumda.

 

Asus ZenFone 3 Kutu

 

Sistem Başlatılıyor Hatası (ZenFone 6)

Güncelleme sonrasında FM Radyo Özelliğini kullanmak isteyen Asus ZenFone 6 kullanıcıları önce Sistem Başlatılıyor uyarısı ile karşılaşıyorlar. Daha sonra ise bir süre bu uyarı ekranda kalıyor. Nihayetinde ise Radyo Hata vererek kendini kullanıma kapatıyor. Birçok kullanıcı Hard Reset ile bu sorunun önüne geçmeye çalışmış olsa da Sıfırlama yada Hard-Reset işleminin de pek bir anlam ifade etmediği ve sorunu çözmediğini söyleyebiliriz.

Radyo için direkt olarak yapılan bir güncelleme olduğunu açıkçası düşünmüyoruz. Türkçe Güncellemelerde Radyo resmi olarak bulunmadığı için gelen güncelleme sonrasında bir çakışma olmasından şüphe ediyoruz. Önümüzdeki güncellemelerde Asus ZenFone FM Radyo özelliğini yeniden kullanabilmek dileğiyle…

Asus ZenFone Modellerindeki FM Radyo Sorunu ve Çözümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Bir yakınımın böyle sorunu olmuştu. Onun için araştırırken buldum sorunu çözmem sürem sizin sayenizde 2dk mı aldı teşekkürler

    Cevapla
  2. Allah razı olsun üzülmüştüm meğer çok kolaymış.

    Cevapla
  3. Kral eyvallah bildirim çubuğunda gizlenmiş ????

    Cevapla