Bank İfadesi Denetime Takıldı, Çiftlik Bank Reklamları Durduruldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre isminde geçen “Bank” kelimesi sebebiyle Çiftlik Bank üzerinde yeni bir inceleme başlatıldı ve Çiftlik Bank Reklamları geçici bir süreliğine yayından kaldırıldı.

Bakanlık tarafından daha önce inceleme alınan Çiftli Bank Reklamları ve Sistemin Yapısı ile alakalı denetimler devam ederken firma şimdi de Çiftlik Bank isminde dolayı sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre firma tarafından tüm tanıtım faaliyetlerinde kullanılan “ÇİFTLİKBANK” isminin, Bankacılık Kanunu’nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiş durumda.

Yapılan açıklamada “Gerekli izin ve onaylar alınmadan “Banka” ifadesinin gerçek ya da tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu’muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir.” İfadesi kullanıldı.

Bakanlık tarafından gerekli incelemeler tamamlandıktan ve Çiftlik Bank firmasından da ilgili görüş ve savunmalar alındıktan sonra Reklam Kurulu’muz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Alınacak olan nihai kararın da yine kamuoyu ile paylaşılacağı yapılan açıklamalarda kendisine yer buldu.

 

Çiftlik Bank Şarküterileri

 

Çiftlik Bank İsim Değişikliğine Gidebilir

Bu inceleme sonunda Bank ifadesinden dolayı Çiftlik Bank sisteminin para cezası yeme ihtimali var. Bu cezanın ne kadar olacağı veya bakanlığın cezaya gerek görüp görmeyeceği henüz belli değil.

Ancak bu sürecin sonunda Çiftlik Bank sisteminin isim değişikliğine gitmesi de ihtimaller arasında.

Bank İfadesi Denetime Takıldı, Çiftlik Bank Reklamları Durduruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir