BİMcell İçin Turkcell ve Türk Telekom Yarışıyor İddiası Gündemde

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Son birkaç yılda ciddi bir büyüme gerçekleştiren BİMcell yeni dönemde altyapısını kullandığı operatörü değiştirecek gibi görünüyor. Turkcell bu konuda girişimlere başlamış durumda.

Ülkemizde yaklaşık olarak 77.8 Milyon mobil hat abonesi bulunuyor. Bu abonelerin %53’lük kısmı Faturalı Hat kullanırken kalan %47’lik kitle ise Ön Ödemeli Hat kullanıyor.

Yine ülkemizde resmi olarak hizmet sunan üç GSM Operatörü mevcut. Bu operatörlerin altyapısını kullanarak hizmet sunan firma sayısı ise çok daha fazla. Fenercell, TScell, PTTcell, BİMcell gibi birçok alt operatör markası tüketicilere hizmet sunuyor.

Açıklanan son kullanıcı raporlarına göre Turkcell en fazla aboneye sahip olan operatör ve pazardaki genel kullanım oranı %44.5 oranında. Turkcell’i takip eden operatör Vodafone ve %30.9 oranında bir abone kitlesine sahip. Türk Telekom ise toplamda %24.6 oranında bir kullanıcı ile rekabetteki yerini almış durumda.

 

BİMcell Kullanan Abone Sayısı 1.5 Milyon Seviyesinde

Şu ana kadar sadece Ön Ödemeli Hat satışı gerçekleştirin BİMcell buna rağmen sunduğu avantajlı fiyatlar ile 1.5 Milyon’luk bir müşteri kitlesine erişmiş durumda.

2017 yılında 200.000 civarında yeni müşteriyi bünyesine katmayı başaran firma şimdilerde ise Faturalı Hat için çalışmalara başlamış durumda.

Bu gelişme ile yakın dönemde ciddi bir abone kitlesini de kendi bünyesine çekecek gibi görünüyor. Abone sayısını arttırmaya devam eden firma bu noktada da diğer operatörlerin de dikkatini çekmeyi başardı.

BİMcell kurulduğu ilk günden bu yana Türk Telekom – Avea bünyesi altında hizmet sunmakta idi. Yani adı her ne kadar BİMcell olsa da aboneler Türk Telekom altyapısı ile hizmet almakta idi. Bu sebeple de açıklanan sayısal analizlerde BİMcell aboneleri aslında Türk Telekom Abonesi olarak listelenmekte idi.

 

Türkcell Girişimlere Başlamış Durumda

1.5 Milyon Abone sayısına ulaşmayı başaran BİMcell’in altyapı değişimi için ilk olarak harekete geçen operatörün ise Turkcell olduğu kulislerde konuşulmaya başlanmış durumda.

Hali hazırda Türk Telekom altyapısını kullanan BİMcell için çeşitli paketler ve indirimler sunduğu belirtilen Turkcell firmasının yakın dönemde BİMcell altyapısının yeni sağlayıcısı olabilir.

Çekim alanı noktasında rakiplerine göre daha başarılı bir performans sunan Turkcell bu artısı ile BİM firmasını ikna etme gayreti içerisinde. BİMcell tarafından yapılacak olan bu altyapı değişimi ile abone sayısının da artması söz konusu.

Bunun yanında Faturalı Hat satışlarına da başlaması ile BİMcell markasının çok daha hızlı bir şekilde kullanıcı sayısını 2 Milyon abone sınırının üstüne çıkarması söz konusu. Bu durumda da altyapı firmalarının daha fazla dikkatini çekeceği de bir gerçek.

 

Türk Telekom’da Görüşmelere Başladı

Turkcell tarafından yapılan atak sonrasında elindeki abone sayısını kaybetmek istemeyen Türk Telekom’da farklı paket ve indirimler ile BİM’in kapısını çalmış durumda.

BİMcell tarafından alınacak bir altyapı değişikliği kararı sonrasında 1.5 milyon aboneyi tek seferde kaybedecek olan Türk Telekom pazardaki payının da bir kısmını Turkcell firmasına kaptırmış olacak.

Bu süreç sonrasında ise pazardaki kullanıcı oranlarının şu şekilde değişmesi söz konusu.

 

 TurkcellVodafoneTürk Telekom
Geçiş Öncesi%44.5%30.9%24.6
Muhtemel Geçiş Sonrası%46,5%30,9%22,6

 

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan görüşmeler ve anlaşmalar sonrasında BİMcell ile alakalı olarak süreç netliğe karışacaktır. Bizlerde bu noktada beklemedeyiz.

 

BİM Kanadından Bir Açıklama İle Süreç Yalanlandı

Para Dergisi tarafından basına yansıtılan daha sonrasında da farklı kaynaklar tarafından doğrulanan görüşmeler ile alakalı olarak BİM kanadından bir açıklama geldi.

Avukat Abdullah PEHLİVAN tarafından BİM adına yapılan açıklama metni aşağıdaki gibidir.

“Para Dergisinin 18–24 Mart 2018 tarihli sayısının 8. sayfasında yer alan ‘BİMcell’i kim alacak’ başlıklı haberde; ‘Ancak bu durumun değişeceğine dair haberler var. Geçen hafta Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, BİM yönetimiyle masaya oturmuş. Turkcell tarafı 1.5 milyon BİMcell abonesini Turkcell’e transfer etmek istiyormuş. Oldukça çetin pazarlıklar yapılıyormuş. Bunu duyan Türk Telekom üst yönetimi de BİMcell’i bırakmamak için yeni teklifler sunuyormuş’ ifadeleriyle yer verilen iddialar gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. “

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Vekili Av. Abdullah PEHLİVAN

BİMcell İçin Turkcell ve Türk Telekom Yarışıyor İddiası Gündemde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir