Bimeks, ElectroWorld Türkiye Ayağını Satın Aldı

Uzun süredir Teknoloji Market Zincirleri arasında devam eden el değiştirmelere dün akşam bir yenisi daha eklendi ve ElektroWorld Türkiye Bimeks Teknoloji Marketler Zinciri tarafından satın alındı.

18 tanesi Bayilik olmak üzere toplamda 32 adet mağazası bulunan ElectroWorld Mağazaları, Bimeks Grup bünyesine geçmiş oldu ve bir anlamda Teknoloji Marketler Zincirleri arasında Bimeks elini oldukça güçlü bir konuma getirmiş oldu.

ElectroWorld Türkiye mağazaları isim değişiklikliğine gitmeyecek ve Bimeks Grup bünyesinde bir firma olarak aynı isim ve mağazalar ile çalışmaya devam edecek.

Satın alma işlemlerinden sonra Bimeks Mağazalar Grubunun Borsa’da bulunan hisseleri tavan yaparken 2013 senesi bitene kadar ElektroWorld ile alakalı olarak tüm devir işlemlerinin sona ermesi bekleniyor.

Bimeks, ElectroWorld Türkiye Ayağını Satın Aldı
Bimeks, ElectroWorld Türkiye Ayağını Satın Aldı

ElectroWorld, Nisan 2013’te açıklanan finansal raporuna göre 170 milyon sterlin satış elde ederken bu satışların sonrasında 9 milyon sterlin zarar sonucu ortaya çıkmıştı.

Satış hakkında konuşan Electroworld’un bağlı olduğu Dixons Retain Group’un İcra Kurulu Başkanı Sebastian James, ‘lider olduğumuz pazarlara odaklanmak için planladığımız stratejilerde bir dönüm noktası elde ettiğimiz için mutluyuz. Electroworld bu anlaşmayla Türkiye’de Bimeks Grubu’nun bir parçası olarak şirketin gelişiminin bir parçası olacak’ diye konuştu.

Bimeks’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’deki pazar lideri konumlarının bu satın almayla daha da güçleneceğini belirtti.

Henüz Rekabet Kurulu tarafından bu satış işlemine onay çıkmış durumda değil. Ancak gelen bilgiler ve haberlere göre Rekabet Kurumu’nun da bu satışı onaylaması kuvvetli bir ihtimal.

Bu noktada 2014 senesinde pazarda güçlü konumda olan ve Liderlik noktasında yarışan TeknoSA, Bimeks ve Vatan Bilgisayar arasında kıyasıya rekabet devam edecek gibi görünüyor.

 

Konu İle Alakalı Olarak BİMEKS Tarafından Yapılan Yazılı Açıklama

Teknoloji mağazaları zinciri Bimeks, ingiliz sermayeli teknoloji perakendecisi Electro World şirketinin hisselerinin tamamını satın almak üzere Dixons Retail plc’nin sahip olduğu DSG European Investments Ltd. ile anlaşma imzaladı. Bimeks tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamada ‘DSG ile hisse devir anlaşması imzaladıkları’ belirtildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre Electro World’ün hisselerinin tamamı için 2 yıl içerisinde 6 milyon TL ödenecek.

Electro World (EW), İngiltere’nin en büyük teknoloji perakendecisi olan ve birçok ülkede yatırımları bulunan Dixons Retail plc.nin iştiraki olarak 2008 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 22 şehirde 14 büyük mağaza (bigbox), 18 franchise olmak üzere toplam 32 mağazada faaliyet gösteren EW, Dixons ve Esas Holding ortaklığı ile kurulmuş, Esas Holding’in hisselerini ingiliz şirketine devretmesinden sonra Dixons, Electro World’ün tamamına sahip olmuştu.

Toplam 41.500 m2 satış alanına sahip olan Electro World, sektördeki 3 yabancı oyuncudan biri olarak faaliyet gösteriyordu.

Electro World’ü satın almak üzere anlaşma imzalayan, Türkiye’nin ilk teknoloji perakendecisi ve 2011 yılında Halka arz olan ilk Teknoloji firması Bimeks o günden bu büyümenin işaretini vermişti. Bu gün 45 şehirde 81 mağaza ile toplam 44.000 m2 satış alanına sahip durumda. Geçtiğimiz yılı 495 milyon TL ciro ile kapatan şirket, bu yılın ilk 6 ayında ise satışlarını % 30 artırmış, 16,1 milyon TL faaliyet karı elde etmişti.

Bu yıl başında büyüme hedeflerini revize eden Bimeks, yeni mağaza açılışları yanında, şirket satın alma yoluyla da büyümeyi hedeflediğini açıklamıştı. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray bir süre önce yaptığı açıklamada ‘sektörde konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu ve Bimeks olarak bu süreçte yeni şirketler satın almaya odaklandıklarını’ söylemişti.

Çoklu kanal yapısı ile büyüme stratejisini benimseyen Bimeks, böylelikle istikrarlı büyüme ve sürdürülebilir karlılığı hedefliyor. Bu stratejide şirket, bir yandan ‘Teknoport’ adını verdiği büyük mağazalar ile ürün ve teşhir çeşitliliğini sağlarken, öte yandan daha küçük mağazalar ile de coğrafi yaygınlığını artırıyor. Stratejinin 3. ayağında ise dünyada da hızla gelişen online pazarlama var. Şirketin “bimeks.com.tr” üzerinden yaptığı online satışlar toplam cironun % 8’ine ulaşıyor. Sektör ortalamasının 2 katı olan bu oranı 2 yıl içinde % 20’nin üzerine taşımayı hedefleyen Bimeks, coğrafi yaygınlığını online satışın lojistik üstünlüğü olarak kullanıyor.

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray ‘Electro World’ü satın almaya, büyüme stratejimiz ve geleceğe yönelik planlarımız doğrultusunda karar verdik. EW iyi lokasyonlara sahip satın alma süreci tamamlandığında ciro ve karlılığımızda sıçrama yapacağımızı düşünüyorum’ dedi.

Electro World’ün satınalma işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte Bimeks’in mağaza sayısı 81’den 113’e, 44 bin m2 olan satış alanı ise 85 bin m2 ye çıkacak. Bimeks mağazası bulunan il sayısı ise 50’ye yükselecek.

Satınalma işlemi, Rekabet Kurulu’nun onayından sonra tamamlanacak ve Electro World mağazaları Bimeks’e dönüşecek.

Bimeks Hakkında:

 • 1990 yılında kuruldu.
 • 45 şehirde 81 mağazada faaliyet gösteriyor
 • Sahip olduğu satış alanı 44.000 m2
 • 2012 cirosu 495 milyon TL
 • 2013 hedefi 650 milyon TL
 • Personel adedi (franchise dahil) 765 kişi
 • Halka açık ilk teknoloji perakende şirketi olarak Borsa İstanbul’da işlem görüyor

Electro World Hakkında:

 • 2008 yılında kuruldu
 • 22 şehirde 32 mağazada faaliyet gösteriyor
 • Sahip olduğu satış alanı 41.500 m2
 • 2012 cirosu 485 milyon TL
 • Personel adedi 540 kişi

 

Bimeks, ElectroWorld Türkiye Ayağını Satın Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir