Bimeks Firması İçin İflas İstemi İle İlk Dava Açıldı

2016 yılının ilk çeyreğinde girdiği darboğazdan bir türlü kurtulamayan Bimeks (Bimeks Bilgi İşlem Ve Dış Tic. AŞ.) firması için İflas istemi ile ilk dava açıldı.

İstanbul Anadolu 5. Asliye Ticaret Mahkemesi üzerinden açılan dava dosyasında davacı olarak Mordahay NAMET isimli bir kişi görülüyor.

Mordahay NAMET isimli kişinin daha önce Bimeks tahvillerinden satın aldığı ve 2 yıl kadar önce de şirkete karşı bir İcra Takibi başlattığı ancak Bimeks tarafından bu takibe itiraz edildiği bilgisi elimize ulaştı. Bu itiraz sonrasında da Mordahay NAMET tarafından hem itirazın iptali hem de iflas istemi ile yeni bir dava daha açıldı.

Yapılacak olan yargılama süreçlerinden sonra mahkeme tarafından İflas Kararı verilmesi durumunda Şirketin Tasfiyesi konusu gündeme gelecek.

İlk davanın 21 Mart 2018 tarihinden görüşülmeye başlanacağı ve İflas Davasına konu olan ve Mordahay NAMET isimli kişinin alacaklı olduğunu iddia ettiği rakamın ise 100.000 TL olduğunu da belirtmiş olalım.

 

Bimeks - Boş Mağaza

 

 SPK’dan Ek Süre İstendi

Halka açık şirketler tarafından açıklanan 2017/4Ç sonuçlarını açıklayamayan Bimeks firması SPK’dan ek süre istedi.

Konuyu görüşen SPK’da Bimeks firmasına sonuçları açıklaması için 23 Nisan 2018 tarihine kadar ek bir süre verdi.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden dönemsel olarak yapılan açıklamalar ile Halka Açık Şirketlerin gerek 3’er aylık gerek 6 aylık gerekse de 1 yıllık süreçte neler yaptıkları kamuoyu ile paylaşılıyor.

Son dönemde pek de iyi durumda olmayan Bimeks firmasının son olarak yaptığı açıklamada belirttiği “Alacaklılar İle Görüşme Sürecinde” olması ile alakalı olarak SPK’dan ek süre talebinde bulunduğunu düşünüyoruz.

 

Bimeks - Boş Raflar

 

Maaş Alamadığı İçin İşten Ayrılan Personellerini İstifa Etti Gösterdi

2016 yılı başında kademeli olarak ürün tedarikçilerine ödeme yapamamaya başlayan, 2016 yılı Eylül ayında ise artık personellerine maaş ödemesi yapmakta zorlanan bir firmaya dönüşen Bimeks 2017 yılının ilk çeyreğinde ise Haklı Fesih ile işten ayrılan personelleri tarafından açılan davalar ile boğuşmaya başladı.

Maaş alamadıkları için Haklı Fesih Haklarını kullanarak işten ayrılan personellerini “İstifa Etti”, “Şirket Kurallarına Aykırı Davrandı”, “İşe Gelmedi” gibi sebeplerle işten çıkaran firma personellerin hem alamadıkları maaşları hem de Haklı Fesih Haklarını kullanmaları sebebiyle almaları gereken Kıdem Tazminatı – Ek Ödemeler için açtıkları davalar ile de boğuşuyor.

Ayrıca ilgi dönemlerde bankalara olan ve ciddi boyutlara ulaşan Kredi Geri Ödemeleri için de 1 Yılı Ödemesiz 6 Yıllık Geri Ödemeli Planı hazırlayan ve bankalara kabul ettiren Bimeks firmasının Geri Ödemesiz 1 Yılı tamamladığı ve bankalara olan ilk taksitleri de ödeyemediği gelen bilgiler arasında.

Toplamda 150’ye yakın mağazası ve 1.500’ün üstünde personeli olan ve 2016 yılına bu şekilde giriş yapan Bimeks firması kademeli olarak Mağaza ve Personel Sayısında düşüş yaşadı.

Şuan ise yapılan açıklamalara göre Aktif olarak 3 Mağazası ve 38 Çalışanı bulunan firmanın istediği zaman açabileceği 21 Mağazası daha olduğu belirtiliyor. Ancak bu mağazaların birçoğunun da Kira Ödemeleri yapılmadığı için sıkıntılı bir süreçte olduğu biliniyor.

Artı olarak satış yükünün büyük bir kısmını sırtlayan AVM Mağazalarının tamamı tasfiye edilmiş ve farklı firmalara kiraya verilmiş durumda. Yani açılabilir halde bekleyen mağazaların birçoğu Cadde Mağaza olarak geçen noktalarda ve sağlayacağı satış desteği kısıtlı seviyede.

Bimeks Firması İçin İflas İstemi İle İlk Dava Açıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir