Bimeks Kısa Süre İçerisinde İflasını Verip Kayyum Sürecini Başlatacak

Son 2 yıllık dönemde zor günler geçiren ve mali olarak tam bir çıkmazın içine giren Bimeks ’in kısa süre içerisinde İflas Bayrağını çekerek firma yönetimine Kayyum Ataması yapılacağı bilgisi geldi.

2017 yılının Ocak ayında bankalara olan Kredi Borçlarını ödeyemediği için bankalar ile anlaşmaya varan Bimeks yapılan mutabakat sonrasında borçları için 1 Yıl Ödemesiz 6 Yıl Vade üzerinden anlaşmaya varmıştı.

Ancak gelinen noktada Bimeks’in ek bir gelir kaynağı üretemediği, elindeki tüm mağazaları kaybettiği, personellerle olan davaların sürdüğü, tedarikçilerin ödemeleri almadan ürün vermeyi reddettiği ve yatırımcılarla yapılan tüm görüşmelerin de olumsuz olarak sonuçlandığı ortada.

Son olarak ertelenen borçlar için de Geri Ödeme Sürecinin başladığı ancak Bimeks cephesinden bankalara herhangi bir ödeme yapılamadığı bilgisi de elimize ulaşan bilgiler arasında.

 

Bimeks

 

Bimeks Birkaç Ay İçinde Kayyum’a Devredilebilir

Bimeks firmasına yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre firmanın kısa süre içerisinde Kayyum’a Devredileceği ve İflas Bayrağını asacağı bilgisi verildi.

Firmanın geçen süreç içerisinde yaptığı tüm Yatırımcı Görüşmelerinden eli boş döndüğü, gelinen noktada ise mali açıdan artık çıkmaza girildiği belirtiliyor.

Bimeks’in ilk etapta karşısına çıkan ödeme tablosu ise oldukça ağır.

  • Bankalara olan ve geri ödemesi gelen borçlar
  • İşten ayrılan ve içeride 2 ila 5 arasında maaş ödemesi olan personeller
  • Satışını yaptığı ancak ödemesini yapmadığı ürünler için Distribütörlere olan borçlar
  • Kira ödemelerini yapamadığı için boşalttığı mağazaların kalan kira bedelleri
  • İşten çıkan ve firmaya dava açan personellerin alacakları Kıdem ve İhbar Tazminatları,
  • Tüketici Hakem Heyetine giden ve Bimeks’i borçlu konuma düşüren müşteri şikâyetleri

ve daha birçok kalem borcun Bimeks tarafından ödenmeyi beklediği gelen bilgiler arasında.

 

Bimeks

 

İflas Erteleme Talebi İle Süreç Uzatılabilir mi?

Süreç ile alakalı olarak tabi ki Bimeks kanadından bir açıklama henüz gelmedi. Yakın dönemde de KAP üzerinden bir açıklama yapılmasını beklemiyoruz.

Belirttiğimiz sürecin 1-2 ay içerisinde gerçekleşmesi muhtemel. Bu sebeple de firmanın hangi adımları atacağı, süreci nasıl işleteceği konusu şu aşamada tam bir muamma.

Ancak firmanın İflas Erteleme Talebi istemesi pek ihtimaller dahilinde değil. Çünkü yaklaşık 1 senedir Bimeks bu şekilde ağır aksak ilerliyor ve hemen hemen tüm seçenekleri denemiş durumdalar.

Devlet tarafından firmaya ciddi bir mali destek verilmez ise şu aşamada hiçbir bankanın veya yatırımcının firmaya destek vermesini bekleyemeyiz. Çünkü içeride ciddi anlamda bir borç birikmiş durumda.

Son Not: Verdiğimiz bilgilerin Bimeks’e yakın bir kaynaktan elimize ulaştığı bilgisini verelim. Ancak tüm bu bilgilerin bir Duyumdan İbaret Olduğu ve firmanın KAP üzerinden bir açıklama yapmadan net olarak sürecin son durumu hakkında bilgi sahibi olamayacağımızı da bilmeniz gerek.

Bimeks Kısa Süre İçerisinde İflasını Verip Kayyum Sürecini Başlatacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Allah daha beter etsin işçiler parasını yediler akgiraylar hırsızdan daha asagiliklar Allah hepsini kahrı perişan eylesin.