Bimeks Mağazaları Kapanmaya Başladı, Müşteriler ve Personeller Mağdur

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2016 yılının Haziran ayından bu yana sıkıntılı günler geçiren Bimeks son günlerde birçok ilde Mağaza Kapatmaya başladı. Bu süreç içerisinde hem Personeller hem de Müşterileri mağdur oldu ve olmaya devam ediyor.

2016 yılının başlarında Mali olarak sıkıntılı dönemler geçirmeye başlayan ve Yurtdışından Yatırım alacağı konuşulan Bimeks yaşanan Darbe Girişi ve sonrasında ortaya çıkan OHAL ve Ekonomik Belirsizlik sebebiyle almak istediği yatırımları alamadı.

Artan dolar kurunun etkisi ile özellikle Teknoloji Firmaların yaşadığı darboğazın da sürece eklenmesi ile 2016 yılının Eylül ayından itibaren ciddi bir kan kaybı başladı.

 

Mağazalardaki Ürün Çeşitliliği Düştü

2016 yılının ilk çeyreğinde Vestel ile işbirliğini sonlandıran Bimeks daha sonrasında da firmalara yapacağı ödemeleri geciktirdiği iddiası ile firmalardan ürün alamamaya başlamıştı.

Bu süreç sonunda önce eldeki ürünleri satan firma daha sonra yerine yeni ürün alamadığı için cironun önemli bir kısmını teşkil eden Televizyon, Telefon, Notebook ve Beyaz Eşya gibi birçok ürün gruplarında ciddi bir stok sıkıntısı yaşamaya başladı.

Araya giren Darbe Girişimi, Ekonomik Belirsizlikler, OHAL ve Dolar Kurundaki Artış sonrasında firmanın ürün alımları ciddi şekilde sekteye uğradı ve nihayetinde mağazalarındaki boşluklar dikkat çekecek seviyeye ulaştı.

 

Bimeks Mağazası

 

4 Aydır Personel Maaşları Ödenmiyor

2016 yılının başında 140’tan fazla mağazası bulunan Bimeks bu mağazalarda toplamda 1.200’den fazla personele istihdam sağlamakta idi.

Ancak 2016 yılının son çeyreğine geldiğinde iddialara göre firma Maaş ödemelerinde ciddi sorunlar yaşamaya başladı.

Bu süreçte Ekim, Kasım ve Aralık aylarında personellere Maaş Ödemesi yapamayan firma personel gücünün yarısını kaybetti.

İşten ayrılan personellerin Yasal Süreçleri başlatması ile önümüzdeki günlerde Bimeks ciddi bir Dava Süreci ile uğraşmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Süreç sonunda işten ayrılmayarak mağazalarda çalışmaya devam eden personellerin ise Kasım – Aralık maaşlarını halen alamadıkları, Ocak maaşlarının yatırıldığı, Şubat ve Mart maaşlarının ise halen yatırılmadığı bilgisi elimize ulaştı.

Bu süreçte Mağaza Müdürleri, Bölge Müdürleri ve Bazı Üst Düzey Personellerin ise Ekim – Kasım – Aralık – Ocak ve Şubat maaşlarını halen alamadıkları da gelen bilgiler arasında.

 

Bimeks - Tadilat

 

Mağazalar Peşpeşe Kapanıyor

Birçok ilde Franchise Sistemi ile mağazalaşma yoluna giden, ElektroWorld ve Darty alımlarından sonra toplamda 140 mağaza sayısına kadar ulaşan firmanın kısa vadede Ciro Üretemeyen mağazaları kapatmaya başladığı görüldü.

İstanbul, Ankara gibi büyük illerde birçok AVM’de bulunan Bimeks bazı mağazalarını kaparak personel ve ürünleri diğer mağazalara kaydırmaya başlamış durumda.

Anadolu’da ise birçok ilde tek mağaza bulunmasından dolayı kapanan mağazaların personellerinin iş çıkışı verilmekte imiş.

 

Bimeks’den Çocuk Esirgeme Kurumuna Destek Kampanyası

 

Bölge Müdürlerinin İşine Son Verildi

Daha önce 11 farklı bölgeye ayrılan ve her bölge için 1 Bölge Müdürü atayan Bimeks firması gelinen noktada Bölge Müdürlerinin tamamını işten çıkarmış durumda.

Gelen bilgiler göre ciddi anlamda bir Maaş Kesintisi önerilen Bölge Müdürleri konuya sıcak bakmayınca Üst Yönetim tarafından tüm bölge müdürlerinin iş sözleşmesi feshedilmiş durumda.

 

İstanbul Torium Mağaza

 

Ya İflas Yada Satış

Görüşlerini aldığımız eski personellerin ve hali hazırda mağazalarda çalışan personellerin ise Bimeks hakkında kafalarında oluşan iki kurgu var.

Bunlardan ilki Mağaza Sayısını Azaltarak yerli veya yabancı bir firma tarafından Bimeks markasının satın alınması. Şu aşamada çok fazla dillendirilmese de gelen haberlere göre en olası ihtimalde bu şekilde.

İkinci seçenek ise firmanın İflasını Vermesi olacak gibi görünüyor. uzunca bir süredir Mali, Yapılandırma peşinde koşan firmanın kendi başına devam etmek istemesi durumunda Ciddi bir Finansal Gelire ihtiyacı olacak gibi.

Geçtiğimiz aylarda Banka Kredilerini 1 yıl ödemesiz 3 yıla dağıtan firmanın Banka Kredisi çekme gibi bir ihtimali şu aşamada yok. Yabancı Kredi Firmalarının da ülkemizdeki Ekonomik Yapıda bir kredi verme ihtimali çok düşük. Bu durumda da eğer firmanın satışı olmazsa İflas tek seçenek gibi görünüyor.

 

Bimeks Bi-İmza 2015

 

Şikayet Sitelerinde Bimeks Ön Plana Çıkıyor

Özellikle Ekim ayından bu yana Bimeks hakkında açılan Şikayet Konuları tavan yapmış durumda. Kullanıcıların Şikayet için kullandıkları web sitelerinde açılan konular ise genelde Tedarik Edilemeyen Ürünler ve Zamanında Yapılmayan İadeler.

Özellikle son aylarda satışı yapılan Apple iPhone ürünlerini göndermekte zorlanan firmanın bazı müşterileri 60 günden fazla beklettiği iddiaları var. Ayrıca Para İadesi isteyerek ürün alımından vazgeçen bazı müşterilerin ödemelerini 1-2 ayda ancak geri alabildikleri de gelen haberler arasında.

Ürün Tedarikleri noktasında konuştuğumuz bazı personeller Apple iPhone modelleri için 15- 20 günlük bir tedarik süresinden bahsettiler. Tabi ki bu sürecin uzaması oldukça muhtemel.

 

Bimeks - Kapanan Mağazalar

 

Bimeks’in Batması Piyasaya İyi Gelmez

Ülkemizdeki ciddi işverenler arasında olan Bimeks bu duruma nasıl düştü bilemiyoruz. Ancak son dönemde yaptığı alımlar ile bir anda mağaza ve personel sayısını yükselten, Borsaya açılarak hisse satışları yapan, NASA’da çalışan Ahmet AKGİRAY‘ı ülkeye getirip Üst Yönetime atayan firmanın zor günler geçirdiği ortada.

Yerli Sermayeye sahip olan bir firma olması sebebiyle arkasında ciddi bir güçte bulunmayan firmanın Kapanması yada daha büyük bir firmaya satılması durumunda pazardaki Teknoloji Market sayısı ciddi anlamda düşmüş olacak.

Şuan ülkemizde Bimeks ve TeknoSA ciddi bir mağaza ağına sahip olan Teknoloji Marketler olarak karşımıza çıkıyor. Vatan Bilgisayar ve Media Markt ise biraz daha kısıtlı bir bölgede faaliyet gösteriyor.

2016 yılının sonlarında daralmaya giden TeknoSA ve şimdi de Bimeks birçok ildeki mağazalarını kapatmaya başladılar. Bu sebeple de özellikle Anadolu da birçok ilde Büyük Teknoloji Perakendecisi kalmadı.

Rekabetin olmadığı yerde fiyatların yükseleceği, bulunabilir ürün sayısının azalacağı gerçeği işte tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Bimeks Mağazaları Kapanmaya Başladı, Müşteriler ve Personeller Mağdur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 Yorum

 1. Bimeks’ten 20.09.2017’de verdiğim 5423731 numaralı ürün siparişi hala elime ulaşmadı. Sipariş takibinde baktığımda kargoya bile verilmediğini görüyorum. Müşteri hizmetlerini aradığımda yapılandırma olduğu için ulaşılamıyor. Pek çok kez mail attım fakat hiçbir cevap gelmedi.

  Cevapla
 2. Bimeks 9. aydan bu yana ürün para iadesi yapmamakta elinde olmayan ürünü satmaya çalıştı. Elinde olmadığı için gönderemedi bende alımı iptal ettim. Halen daha iade ücretini yatırmadı. 2 aydan fazla oldu illaki dava mı açalım resmen haksız kazanç yapıyorlar ve mağduriyet yaratıyorlar sipariş no. 5407179.

  Cevapla
 3. 25 ay önce yani garantisi yeni bitmiş Razer Hex Naga kırmızı mouse umun 3 yıllık Bimeks uzatma garantisi devam etmektedir. Ürünü 2015’in 9. ayında almış bulunuyorum. Geçen sene de durduk yere bozulan mouse bu sene aynı şekilde bozuldu. Kablolarında herhangi bir ezilme yok. Bimeks’e götürdüğümde yetkili arkadaşın cevabı şu yönde. Mağaza gördüğünüz gibi boşalıyor firmanın durumu belli. Bu ay servis ürünü alamıyorum isterseniz kasımdan sonra getirin 1 2 aya çıkar sonuç veyahut ben size garanti parasını geri vereyim. Ürünü teslim alamama sebebi sistem çalışmıyormuş 1 ay bir de. Anlayacağınız başlarından savıyorlar. 300 TL mouse aldığında insanlar ekstra garanti alıyorsa ürünün sorunlarından etkilenmemek için alırlar. Bu kadar büyük firmalar ne durumda olursa olsun tüketicinin mağduriyetini gidermeleri gerekir. Elimiz kolumuz çaresiz bırakılıyoruz.

  Cevapla
 4. Bimeks denilen firmadan 4 ay önce yazıcı aldım. Ne yazıcıyı gönderdiler ne ücretini iade ettiler! Müşteri hizmetleri telefon no. Su bile olmayan kötü bir firmadır kendileri. Konuyla alakalı nerelere başvurup hakkımı arayabilirim?

  Cevapla
 5. İs hayatında her turlu durum var islerin yolunda gitmemesi ve iflas ta bu durumun icinde. Ancak patron iflas edecekse de calısanlarının ve cıkarılan insanların tum haklarını oncelikli olarak vermeli. Haysiyetli durus bunu gerektirir. Ohal kalksın ertesi gun iflas ettik demesi muhtemel bu sirketin tum maddi kaynakları yakın takip edilmeli ve gerekirse devlet alatum calısan haklarını tahsil ettirmeli.

  Cevapla
 6. evet malesef ıpone lar,alıcılarına ulaşmadı.ama üst yönetimden ıponeleri satın,satın mal gelecek anlaşma yapıldı 3 güne geliyor 5 güne geliyor diye sıkıştırılan mağaza çalışanları bunlara myy ve my lerde dahil.Ama sonra urünler gelmedikçe kapıya dayanan müşterilerle görüştürülmek zorunda kalan gene mağaza çalışanları myy ve my ler..Çalışanlarını ne kadar zor durumda bıraktıklarını görmezden gelen şirket sahibi ve üst düşen yoneticiler.Kasım ayından beri 3 gün 5 gün bir hafta ayın 15 i ayın sonu diyip diyip bugüne gelindi 18 nisan 2017 halen 4 maaşını alamamış çalışanlar.Çalışmak zorunda bırakılanlar.çıkışı verilmeyenler.koca mağazada 2 kişi kalan sabah 10 akşam 22 çalışan personeller.Maaşını alamadığınıza mı yanarsınız günde 12 saat çalıştıgınıza mı!Nerde denetim nerde emeğe saygı ve baktıgınız da bu durumu bilen kimse yok insanlar ancak mağazaya gidince anlıyorlar ters giden birşeyler olduğunu,sürekli sorulan sorular kapanıyor musunuz,battınız mı,taşınıyor musunuz,tadilatta mısınız vb.sorulan sorular.Bİ ara bi gazeteci yazmıştı hemen kaldırttılar haberi mart ayıydı.Kaldıran gazeteci tek şarta kaldırttı 31 mart a kadar personelin bütün maaşlarını ödiyceksiniz diyerek üst yönetim tamam dedi ama 17 nisan oldu bırakın tüm maaşları ödemeyi 1 maaş bile ödenmedi.Bunun arkasında durursanız bir siz durursunuz CEPSEYİR.Lütfen takipcisi olun

  Cevapla
 7. Bizlerde başka açıdan hatta en önden bimeks mağduruyuz. Çalışanlar olarak. Aylardır alamadığımız maaşlar çoğumuzun bimeks sayesinde borç batağına düşmesi. ve üzerimizde oluşan stresten dolayı sağlık sorunlarımız ortaya çıkmaya başlaması. Böyle bir haklı sebepten işten çıkan arkadaşlarımıza Bimeks in hak ettikleri işsizlik maaşını aldırmayarak daha da mağdur etmesi. Bu yüzden halen çıkamayan bizlerin umursanmadan mağdur edilmeye devam etmesi ve bomboş bir mağazaya olmayan paramızdan yol parası vererek halen geliyor olmamız. Artık yeter bari işten siz çıkarın da işsizlik maaşı alalım evimize ekmek götürelim dememize karşılık halen uydurulan yalanlar.

  Daha birçok şey var sayılabilicek… Artık yeter 0 işçi hakkına sahip olduğumuz bir ülkede yaşıyoruz. Bütün başvurularımıza rağmen devlet kurumları hiçbir zaman yardımcı olmadı. Birisi dur desin artık Bimeks’e…

  Cevapla
 8. Bimeks magazalarinda calisan arkadaslarim hala maaslarini alamadilar. Bimeks yonetimi maaslari odedik diyerek yanlis bilgi veriyor. Mevcut durumda 4 aylik alacak maaslari var.

  Cevapla
 9. 20.02.2017 tarihinde peşin almış olduğum iPhone 7 Plus 32 hala teslim edilmedi ve mağaza en erken 5 en geç 14 gün demişti.

  Müşteri hizmetleri 6 Mart kargo demesine rağmen bugün kargoya verilmemiş ne zaman verilir bilmiyoruz diyor. Bugün de aslında 14 gün dedik ama 20 de olabilir diyor dalga geçiyorsunuz.

  Böyle sorumsuzluk olmaz. Milletin peşin parasını alıp günlerce aylarca bekletiyorsunuz. Sizi ilgili her yere şikayet edeceğim. Sizin yüzünüzden maddi manevi zarara uğradım.

  Cevapla
  • 11 Mart 2017, 12:20

   Bimeks bizden parasını peşin alıp göndermediği telefonlar için herkes BİMER’e başvursun. Siparişi iptal etmek de çare değil çünkü paraları da iade etmiyorlar.

   Cevapla
  • Yerli bir firma olan Bimeks’in bu durumu gerçekten çok üzücü. Ben 12 kasım da internetten vermiş olduğum tv siparişini 30 aralık ta teslim alabildim.Tabi bu arada çok sıkıntılar çektim. Çok yazıştım çok görüştüm. İhtarlar çektim. Bir ara düzelir gibi oldu ama maalesef beklenen olmadı. Mağdur olan müşteriler ve mağaza çalışanları, yöneticiler eminim üzgündür ama ne olacaksa olmalı artık.Bimeks adının yok olmasını istemiyorum. Bu ortamda Vatan Bilgisayar ı tebrik ediyorum.

 10. Ankara Ankamall Bimeks mağazasından 12.02.2017’de 4.088,00 TL ödemesini yapmış olduğum iPhone Plus 32 GB Gold (mnqp2tu/a) telefon söylendiği günde elime ulaşmamıştır. Mağaza yetkilileri ile görüştüğümüzde bize en geç 1 hafta içerisinde geleceği konusunda bilgi verilmişti ama söz verildiği tarihte bize telefon ulaşmadı. Her defasında bir bahane ile karşılaştım.

  En son mağaza yetkilisi “27 Şubat 2017 tarihinde kargoya verilir 28 Şubat 2017’de bize ulaşır sizi ararız” dediler. Bizi aramayınca tekrardan mağaza yetkililerinle görüşmeye gittiğimde bizde merkeze mail attık bizde ne zaman geleceğini bilmiyoruz diye bir yanıt aldım. Mağduriyetimin nasıl giderileceği konusunda bir bilgi sahibi değilim.

  Cevapla
 11. 1.02.2017’de Bursa Korupark AVM’den almış olduğum iPhone 7 15 gün içerisinde kargoya verilir denmesine karşın müşteri hizmetlerini aradığımda telefonu üretici firmadan sevk alamadıklarını söyleyip oyalıyor.

  Bu hafta içerisinde kargo tarihi belirleneceği söylendi fakat benim yine güvenim yok, ücretini alıp telefonu göndermeyen kurumsal sandığımız firma insanları mağdur etmekte.

  Resmen mağduriyetimizin giderilmesini diliyorum. Aksi takdirde iade ve hukuksal süreç başlatacağım.

  Cevapla
 12. 11 Şubat 2017’de Tepe Nautilus’tan eşim A.. N. E’ye e aldığımız 5195596 sipariş no’lu iPhone 6S hala teslim edilmemiştir (bugün 11 Mart). Bugün itibari ile 1 ay oldu.

  Müşteri temsilcisine şikayet yazdırdım. Bimeks.com.tr’den soru sordum. Başvurularıma hala net bir teslim tarihi bildirilmeden cevap verilmiş olduğunu görüyorum.

  7 Mart tarihinde bimeks.com.tr’den bize yazılan cevabi yazıda “Yaşanan aksamalar doğrultusunda sevkiniz bu haftaya yetişemeyecek olup, en geç haftaya çarşamba günü tarafınıza ayrıca bilgilendirmesi yapılacaktır” denilmektedir.

  Dolayısıyla 15 Mart’ta telefonu alabileceğimize dair bir garanti de yoktur. O tarihte hala yine bilgilendirme yapılacağını anlıyorum. Ücreti tamamen ödenmiş ürünün bir an önce teslim edilmemesi halinde kanuni yollara başvuracağımızı bildirmek isterim.

  Cevapla
 13. 03.03.2017’de aldığım çamaşır makinesi faturasının mail ortamında tarafıma ulaşmasına rağmen 08.03.2017 itibariyle adresime gelmemiştir.

  İki defa müşteri hizmetleri ile görüşmeme ve müşteri hizmetlerine mail atmama rağmen sonuç alamadım. Diğer teknoloji mağazalarında bu tarz bir sorun yaşamamıştım.

  Fiyat karşılaştırmasından ziyade ürünün gelip gelmemesi daha önemli.

  Cevapla
 14. Bimeks Gordion mağazasından 11.02.2017 tarihinde sipariş ettiğimiz iPhone 7 Plus 32 GB telefonu hala tedarik edilemedi ne yazık ki.

  Müşteri hizmetlerini her aradığımızda önümüzdeki hafta çarşambayı bekleyin şeklinde dönüş yapılıyor. Bir telefon bile tedarik edememek Bimeks gibi bir firmaya hiç yakışmıyor.

  Cevapla