Bimeks Mağazalarında Raflar Boşaldı, Peki Yeniden Dolacak mı?

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Daha önce birkaç gündeme getirdiğimiz Bimeks konusuna Hürriyet Gazetesi yazarlarından Jale ÖZGENTÜRK bugün ki yazısında yer vermiş.

2016 yılının ilk çeyreği sonunda başlayan ve kademeli olarak büyüyen bir stok sorunu ile müşterilerine yeterli ürün sunumu yapamayan Bimeks firması 2016 yılı sonlarında ise artık Maaş Ödeme noktasında bile sıkıntı yaşar hale gelmişti.

2017 yılında bazı yatırımlar alacağı ve sorunları atlatacağı yönünde sıkça haberler gelmiş olsa da halen Bimeks aynı yapıda ilerliyor.

[stextbox id=’info’]Bimeks Mağazaları Kapanmaya Başladı, Müşteriler ve Personeller Mağdur[/stextbox]

 

Bimeks Mağazaları

 

Bimeks Ortaklık Görüşmelerine Başladı

Uzunca süre farklı firmalar ile Yatırım veya uzun Vadeli Kredi görüşmeleri yapan ancak sonuca erdiremeyen Bimeks firması geçtiğimiz günlerde KAP üzerinden bir açıklama yaparak Ortaklık Görüşmelerine başladığını duyurdu.

Borsa’da kısa süreli iniş ve çıkışlar ile yoluna devam eden firmanın hangi firmalar ile ortaklık görüşmeleri yaptıkları konusunda henüz net bir veri yok.

Ancak ürün tedariki noktasında Penta firması ile farklı bir anlaşma yaptıkları ve ürünlerin stoklara girmeden Kargo ile kullanıcılara gönderileceği şeklinde bir yapıya geçtikleri gelen bilgiler arasında.

[stextbox id=’info’]Bimeks Kötü Gidişe Dur Diyemedi, Belirsizlik Sürüyor[/stextbox]

Bimeks - Boş Raflar

 


Jale ÖZGENTÜRK Köşesinde Şu İfadelere Yer Verdi

BUGÜNLERDE teknoloji perakende şirketi Bimeks’in mağazalarına gittiğinizde bomboş raflarla karşılaşıyorsunuz. Teknoloji perakendesi sektöründe yabancıları kaçıran, büyük zincirleri küçülten sorunlardan Bimeks de etkilendi.

Geçen hafta rating kuruluşu JCD Eurasia’nın düşük pazar etkinliği, pazardaki şiddetli rekabet gibi kriterlere göre yaptığı değerlendirmede Bimeks’in notları durağan olarak açıklanmıştı.

Bu arada geçen hafta Bimeks’in, 15 Eylül, 26 Ocak ve 27 Temmuz 2018’de vadesi dolacak 95 milyon TL tutarındaki tahvillerinin yeniden yapılanması için masaya oturduğu da açıklanmıştı.

140 civarında olan mağaza sayısı hızla azalan Bimeks, iyi lokasyonlardaki mağazalarını boş raflara rağmen açık tutuyor. Bu da finansman sorununu aşarsa yeniden piyasaya güçlü şekilde dönme umudu olarak yorumlanıyor.

 


 

Bimeks - Boş Mağaza

 

Bimeks’te Son Durum Ne?

Bimeks’te halen çalışan ve daha önce Noter üzerinden ayrılan birçok kişi ile görüştüğümüzde içeride 2-3 aylık maaşlarının olduğunu, mağazalarda ürün stoklarının neredeyse tükendiğini belirtmiş durumda.

2016 yılı başlarında 1.200’den fazla Yetişmiş Personeli bulunan firma 2016 yılı sonuna doğru bunların yarısından fazlasını kaybetmiş. Ödemelerini alamadıkları için ayrılan personellerin bir çoğu İş Mahkemelerine başvuru yapmış. Bu süreçte ayrılan elemanların yerine ise 2017 yılı başlarında Yeni Personeller alınmış durumda. Alınan yeni personellerin de maaş ödemelerinin düzensiz yapıldığı bilgisi elimize ulaşmış durumda.

Mağaza sayısı konusunda ise kapanan birçok mağazanın firmanın web sayfasında yer alıyor olmasından dolayı net bir bilgi verebilmek mümkün değil.

Bazı mağazaların Tadilata sokulmuş olması firmanın eğer yatırım alması veya ortaklık kurması durumunda yeniden bu mağazaları açacağının göstergesi.

Bazı bölgelerdeki mağazalar ise Kira Sözleşmeleri gereği kapatılamıyor. Bu sebeple de ya boş bir şekilde açık tutulmaya ya da Tadilatta görselleri ile kira sözleşmesi bitene kadar kapalı kalmaya devam ediyor.

Bimeks’in yakın dönemde nasıl bir yol haritası izleyeceğini hep beraber görüyor olacağız.

Bimeks Mağazalarında Raflar Boşaldı, Peki Yeniden Dolacak mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir