Bimeks Tedarikçilere Hisse Dağıtımı Sürecini Şimdilik Yalanladı

Geçtiğimiz günlerde basına sızan Bimeks  firmasının Ürün Tedarikçilerine hisse vererek ürün tedarik kapılarını yeniden açacağı söylentisi firma tarafından şimdilik yalanlandı.

Şirket tarafından KAP üzerinden yapılan açıklama da şu aşamada KAP’a bildirilmemiş herhangi bir özel durumun olmadığı ve şirket tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde yapılan KAP duyurusuna istinaden herhangi bir özel durumun oluşması durumunda gerekli açıklamaların yapılacağı açıklandı.

Bimeks bilindiği üzere 2016 yılının başlarında yaşamaya başladığı ekonomik kriz sebebiyle 2016 yılının Eylül ayından itibaren maaş ödemelerinde sorun yaşamaya ve mağaza kapatmaya başlamıştı.

Firmanın şu aşamada Türkiye çapındaki mağaza ağı neredeyse tamamen yok olmuş durumda. Açık olan birkaç mağazada ise aksesuar dışında neredeyse hiçbir ürün yok.

 

Bimeks 8 Ocak 2018 KAP Açıklaması

Şirketimizin kamuya açıklanmamış bir özel durumu bulunmamaktadır.

Öte yandan, 5 Eylül 2017 tarihindeki açıklamamızda da belirtildiği gibi; şirketimizin sermaye yapısının güçlendirilerek normal faaliyetine dönmesi maksadıyla, tedarikçilerimize sermaye artırımı yoluyla hisse verilmesi seçeneği üzerinde, belirgin aşamaya geldiği takdirde, ilgili mevzuata göre gereken duyuru ve açıklama yapılacaktır.

 

Bimeks - Boş Mağaza

 

Bimeks 5 Eylül 2017 KAP Açıklaması

Şirketimiz, geçtiğimiz yıl mayıs ayından itibaren, alacak sigorta şirketlerinin, ülke ve sektör riskleri gerekçesiyle şirket limitlerini kapatması sebebiyle, ürün tedarik kanallarında ciddi daralmalar yaşamaya başlamış ve bu negatif durumun üstesinden gelmek için bir yılı aşkın zamandan beri gayret göstermektedir…

Tedarik kanallarının önce daralıp sonra kapanması sebebiyle şirketimiz, ciddi oranda azalan işletme sermayesini tekrar eski düzeyine getirmek için, muhtelif çözüm alternatifleri üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Bu çalışmalar, işletme sermayesi finansmanı, ortaklık ve sermaye yapısının güçlendirilmesi gibi seçenekler üzerinde devam etmekte olup, tedarikçilerimize sermaye artırımı yoluyla hisse verilmesi de üzerinde çalışılan seçenekler arasındadır.

 

Halen En Kuvvetli Seçenek

Bimeks son dönemde yaşadığı ekonomik kriz sonrasında pazardaki neredeyse tüm tedarikçilere ciddi anlamda borçlanmış durumda.

Bunun dışında bankalara olan borçları ve personellerin açtıkları davalar sonucunda hak ettikleri ve edecekleri alacakları gibi birçok ödeme kalemi firmanın üzerinde.

Bu sebeple de şu aşamada Türkiye’deki yatırımcıların firmaya destek vermesi, banka kredisi sunması veya şirketi tüm bu yükü ile satın alması oldukça zor.

Buna bağlı olarak tedarikçilerin de paralarını en azından uzun vadede kurtarmak adına Bimeks’in Hisse Önerisine sıcak bakmaları oldukça yüksek bir ihtimal.

Yapılacak olan anlaşma ile Bimeks markasının altında firmaların kendi kar marjları ile satış yapmaları ve uzun vadede hem alacaklarını hem de Bimeks’i kurtarmaları söz konusu olabilir.

Ancak azalan mağaza sayısı ve firmanın neredeyse sıfıra inen marka imajı bu sürecin nasıl ele alınacağı konusunu da gündeme getirmiş durumda.

Bimeks Tedarikçilere Hisse Dağıtımı Sürecini Şimdilik Yalanladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir