Bimeks Yeni Bir Kurtuluş Formülü Üzerinde Çalışıyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Mağazalarını kapatan, personelleri ile davalık olan, tedarikçilere ödeme yapamayan ve batmanın eşiğine gelen Bimeks yeni bir kurtuluş yolu üzerinde çalışmalara başladı.

Hürriyet.com adresinden Ahmet CAN’ın haberine göre Bimeks 2018 yılı itibari ile yeniden pazara çıkabilmek için borçlu olduğu ürün tedarikçilerine firmadan hisse vererek firmaya ortak olmaları seçeneğini sunmuş durumda.

Borçlu olunan yerli ve yabancı firmalara sunulan hisse paylaşımı süreci sonrasında sermaye artırımı yapmayı planlayan Bimeks firması sonrasında da mağazalarındaki ürün sayısını arttırmayı ve kaldığı yerden ticarete devam etmeyi planlıyor.

Konuyla alakalı olarak bazı tedarikçi firmaların teklife sıcak baktıkları gelen ilk bilgiler arasında.

 

Bimeks Mağazası

 

138 Mağazadan 8 Mağazaya Düştü

2016 yılında 138 mağaza ile Türkiye’deki en fazla mağazaya sahip olan ikinci teknoloji perakendecisi olan Bimeks 2016 yılı sonunda başlayan mağaza kapatma süreçleri sonrasında 2018 yılına 8 mağaza ile giriş yaptı.

Personellere maaş ödemesi yapamayan, AVM ve Cadde Mağazaların kiralarını ödeyemeyen, Tedarikçilere borcunu ödeyip ürün alımı yapamayan firma elinde kalan 8 mağazasında ise boş raflarla günü bitirmeye çalışıyor.

Yeniden yapılandırma sürecine girilmesi durumunda ise Bimeks firmasının ilk olarak açık olan 8 mağazasının yanında Tadilata Alındı afişleri ile camları kapatılan ve halen yerine başka firma gelmeyen mağazaları yeniden aktife alması planlanıyor.

Gerek eski iş yeri sahipleri ile gerekse de yeni lokasyonlardaki iş yeri sahipleri ile görüşmeyi planlayan Bimeks eğer tedarikçi sorununu çözer ve mali olarak kendisini rahatlatırsa yeniden teknoloji pazarına geri dönüş yapabilir.

 

Bimeks - Kapanan Mağazalar

 

Yıllara Göre Teknoloji Firmalarının Mağaza Sayıları

Firma 2014 2016 2017 2018
TeknoSA 295 271 205 210
Bimeks 137 138 56 8
Vatan Bilgisayar 90 115 124 130
MediaMarkt 37 43 50 57
Gold Bilgisayar 49 18 0 0
Toplam 608 585 435 405

Rakamlar yıl bazlı ortalama rakamlardır.

 

Bimeks Mağazası

 

Teknoloji Mağazaları Daralmaya Gidiyor

2014 yılında toplamda 608 mağazaya sahip olan Teknoloji Perakendeciliği Bimeks’in mağaza kapatması, Gold Bilgisayar’ın ise iflas vermesi ile 2018 yılında 405 Mağazaya düşmüş durumda.

Türkiye’nin en fazla teknoloji mağazasına sahip olan TeknoSA’da geçtiğimiz yıllarda bir daralmaya gitmişti. 295 olan mağaza sayısını 2018 yılı itibari ile 210 mağazaya indirmiş durumda.

Mağaza sayısını arttıran Vatan Bilgisayar ve Media Markt firmaları ise hem daha küçük metrekareli mağazalar açmaya hem de yavaş adımlar ile az sayıda mağaza açarak yola devam etmeye çalışıyor.

Ancak özellikle Online Satışların son dönemde yükselmeye başlaması reel olarak mağazacılık yapan firmaları oldukça zorlamaya başlamış durumda.

Reel Mağazacılık yapan firmalarda İş gücü maliyetlerinin fazla olması, teşhir ürünü maliyetlerinin yük halini alması, stoklu çalışmanın zorunlu olması, kira ve elektrik gibi işletme maliyetlerinin yüksek olması fiyatların da belirli seviyelerde kalmasına sebep olurken İnternetten Satışlarda birçok maliyet kalemi yok edildiği için daha uygun fiyata ürün satışı mümkün olabiliyor.

Genç nüfusun giderek daha fazla İnternetten Alışveriş yapmaya başlamış olması da Teknoloji Perakendeciliği yapan firmaların ciddi anlamlarda mali sorunlar yaşamasına sebebiyet vermeye başlamış durumda.

 

Bimeks Teknoloji Mağazaları

 

Personellerin Davaları Devam Ediyor

2016 yılının Eylül ayında başlayan Düzensiz Maaş Ödemeleri sebebiyle iş akitlerini feshederek mahkeme yoluna giden Bimeks Personellerinin davaları da sonuçlanmaya başlayacak gibi görünüyor yakın dönemde.

Çalıştığı Hukuk Bürosunun da çalışmayı sonlandırdığı belirtilen Bimeks’in son dönemde ilgili davalara bir avukat gönderimi yapmadığı gelen bilgiler arasında.

Dava açan personeller arasında 15 – 20 yıllık sürelerle Bimeks bünyesinde çalışan ve sonrasında maaşlarını alamadıkları için haklı olarak iş akitlerini fesheden personeller var. Bu personellerin içeride kalan maaşlarının yanında Kıdem Tazminatları da firma için önemli bir gider kalemi gibi görünüyor.

Mağazalarına kısa vadede ürün tedariki yapacak seviyeye gelse de marka imajı noktasında firmanın ciddi adımlar atması gerekiyor. Çünkü birçok kullanıcı firmayla alakalı olarak Güven Sorunu yaşamaya başlamış durumda.

 

Bimeks Bi Ayrıcalık

 

Bi +3 Yıl Garanti Alanlar Mağduriyet Yaşıyor

Bimeks’in ek hizmet paketleri arasında yer alan Bi +3 Yıl Paketi satın alarak ürünlerinin garantilerini 5 – 6 Yıla çıkaran birçok tüketici büyük sorunlar yaşamaya başlamış durumda.

Ek ödemeler yaparak Garanti Süresini Uzatan tüketiciler firmanın zor duruma düşmesi, kendi satış sonrası hizmetler birimini kapatması, müşteri hizmetlerindeki personellerini işten çıkarması ile hizmet alamamaya başladılar.

2016 yılı Ekim ayında ilgili paketleri satına alan kullanıcılara Paket Ücretinin İadesi yapılacağı bildirilse de başvuru yapan müşterilere herhangi bir iade işleminin de yapılmadığını belirtmemiz gerek.

 

Bimeks - Boş Mağaza

 

Bimeks’in İşi Oldukça Zor

Firmanın yaşadığı mali sorunları ve uzayan süreci de dikkate alırsak gerekli mali desteği bulsa bile pazardaki eski saygın duruşunu kazanması oldukça uzun bir zaman alacak gibi görünüyor.

Borsa’da çakılan, maaş ödemesi yapamayan, tedarikçilerden ürün alamayan, satış sonrası hizmetleri sunamayan, mağaza kapatan ve iflasın eşiğine gelen bir Bimeks firmasının kısa vadede tüm gücünü ortaya koyması ve uzun vadeli planlarını doğru şekillendirmesi gerekecek gibi görünüyor.

Bimeks Yeni Bir Kurtuluş Formülü Üzerinde Çalışıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir