Bimeks’in Patronu Murat Akgiray Darboğaza Düşme Hikayesini Anlattı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2016 yılı Nisan – Mayıs ayından bu yana giderek büyüyen Bimeks Mali Krizi hakkında Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat AKGİRAY tarafından ilk açıklama yapıldı.

1 seneyi aşkın süredir basında çıkan haberlere, maaş ödemesi yapılamayan personellere, ürünlerini zamanında teslim alamayan müşterilere açıklama yapmayan Bimeks firması 28 Ağustos 2017 tarihinde Borsada Yakın İzlemeye alınınca en yetkili ağızdan bir açıklama yaptı.

Business HT tarafından yayınlanan açıklamayı direkt olarak sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

Krizin İlk Fitilini Yabancı Alacak Sigortaları Ateşledi

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, Türkiye’de faaliyet gösteren 3 yabancı alacak sigortası şirketinin alacak sigortası limitlerini sıfırlamasıyla sıkıntıların başladığını söyledi.

Akgiray süreci şu sözlerle özetledi: “Geçen sene mayıs ayının başında alacak sigorta şirketleri bizim tedarikçilerimize sağladığımız alacak sigortası limitlerimizi sıfırladı. Bu durumun sebeplerini araştırdık. Fakat doğrudan muhatapları biz olmadığımız için konuyu araştırmamıza rağmen çok net cevap alamadık.

Gördüğümüz kadarıyla ekonomik konjonktürün bozulması ve bizim geçen sene eylül ayında yapmamız gereken 55 milyon liralık tahvil ödemesini yapamama ihtimalimiz olduğu gibi bazı sebepleri bize izah ettiler.

Fakat bu durumu Türkiye’nin bilhassa Avrupa ile girdiği ekonomik savaşın bir uzantısı olarak görüyorum. Kredi notlarının düşürülmesi aynı zamanda sigorta şirketlerinin kredi notlarının düşmesine sebep oldu ve Almanya, Fransa ve Hollanda merkezli bu şirketlerin de Türkiye’deki risk iştahını azaltmasına sebep olması nedenleri arasında gösterilebilir.

Şirketimizde o zamana kadar bir problem yoktu. Ancak bunun getirdiği moral bozukluğunu çok önemsemedik çünkü Körfez merkezli 75 milyon liralık bir sendikasyon anlaşmasının sonuna gelmiştik. O anlaşmayı hemen hemen tamamladık, ,imza için gün aldık. Fakat 15 Temmuz Darbe Girişimi meydana geldi ve o konjonktürü bozdu.

Arkasından Moddy’s ve S&P’nin not düşürmesi sendikasyon işimizi engelledi. Eylül ayında 55 milyon faizi ile 60 milyon liraya yaklaşan bir tahvil ödememiz geldi. Kendi kaynaklarımızdan bu borcu ödeyebildik ama bu ödeme bizim nakit akışımızı bozdu. Bu sebeple yeni bir banka kredisi de temin edemedik.

Bu ödemeden sonra tedarikçilere borç ödemesi yapmada gecikmeye başladık ve bu gecikmeler uzamaya başladı.  Aralık ayında durum iyice bozuldu. Garanti bankası önderliğinde mevcut borçların yapılandırılması süreci başladık. O zaman hedeflediğimiz 40 – 50 milyonluk ek bir işletme sermayesi vardı maalesef yapılandırma gerçekleşti ama işletme sermayesi gerçekleşmedi.

Mal tedariğinde zorlanma devam etti. Arkasından hükümetimizin açıkladığı KGF sürecinde ümitlendik ve peşine düştük.  Fakat neticede krediyi verenler bankalar ve biz birçok banka ile çalışıyorduk. Mayıs ayında bankalar kredi temin ettiler. Fakat bu kredi yeterli olmadı. Haziran sonuna kadar tahvil ve kupon ödemelerimizi yapmamıza rağmen bundan sonraki süreçte ek bir kredi ve sermaye girişimi olmadan bunu yapamayacağımız anladık. Böylece sermaye ortak arayışına girdik ve  o arayışımız hala devam ediyor. “

 

“SERMAYENİN PEŞİNDEYİZ”

Sermaye arttırma ihtimalleri üzerinde düşünürken gün geçtikçe gerek AVM’lere olan kira borçları gerekse de tedarikçilere olan borçlardaki aksamaların devam ettiğini ve icra yoluyla takiplerin yapılmasının şirketin finansal durumunu bozduğunu kaydeden Akgiray, “Bu durumu izleyen borsa haliyle 28 ağustosta bizi yakın izleme pazarına aldı. Sermaye ve finansal durumun düzeltilmesi durumunda tekrar normal pazara geçebileceğimizi ifade eden yazı yayınlandı. Bizde şu anda bu sermayenin peşindeyiz” açıklamasında bulundu.

İlk olarak yeni bir ortak girişi ve bedelli olarak sermaye artışı yapmayı ayrıca bazı tedarikçilerin gönüllü olmaları durumunda alacaklarının hisse içererek sermaye ortağı  olmasını hedeflediklerini kaydeden Akgiray, “Böylece kredi sağlayarak şirketi normal akışına dönmesini amaçlamaktayız. Bu ikisinin karması şeklinde bir çalışma yürütüyoruz. Sermayenin güçlenmesi durumunda yakın izleme pazarından da çıkacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Tedarikçilerle henüz görüşmelere başladıklarını bildiren Akgiray, “Birkaç tedarikçi ile ön görüşme yaptık. Neticede kimisi yabancı şirket kimisi yerli şirketler olduğundan hepsinin tavrı ve yaklaşımı birbirinden farklı oluyor. Biz yaklaşık 10-15 tedarikçide yoğunlaşıyoruz. Geçen sene tedarikçilerimize cari hesabımız 350 milyon liradan 150 milyon liraların altına düştü. Yani bir sürü tedarikçinin borcu ödendi” dedi.

Tahvil ödemelerinin 5 yıllığına yapılandırıldığını hatırlatan Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı, tahvil ödemeleri dâhil toplam borcun yaklaşık 350 milyon TL civarında, tedarik ve hizmet aldıkları diğer yerlere olan borçların toplamının ise tahminen 180 milyon lira civarında olduğunu ifade etti.

Akgiray, “Yabancı bir ortakla görüşmeleriniz var mı?” sorusuna ise “Kamuoyuna açıklayabileceğim bir görüşme yok” cevabını verdi.

Röportajın Kaynağı: http://www.businessht.com.tr/piyasalar/haber/1621176-bimeks-in-patronundan-darbogazin-hikayesi

Personel Maaşları Halen Ödenmedi

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat AKGİRAY tarafından yapılan açıklama da Tedarikçi Firma Borçlarından ve Kapanan Mağazalardan bahsedilmiş. Ancak içeride maaşları kalan, haklarını aradıkları için işten çıkarılan personeller ile alakalı hiçbir bilgi vermemiş durumda.

2016 yılı Eylül ayında başlayan düzensiz ödemelerden dolayı birçok personel Haklı Fesih Hakkını kullanarak işten ayrılmak istemiş, Bimeks ise personelleri İşten İstifa Etti olarak göstererek işten çıkarmıştı.

Bu süreçte birçok personelin içeride 2-3 aylık maaşı kalmış, İşsizlik Ödeneği almamışlardı. Son gelen bilgilere göre ise halen maaş ödemeleri sıkıntılı durumda. Mağazalarda güç bela çalışan personellerin 5 aydan daha fazla süredir ödemeleri yapılmamış durumda ve yemek kartları da kilitlenmiş.

Bakalım Bimeks bu konuda yeni bir açıklama yapacak mı?

Bimeks’in Patronu Murat Akgiray Darboğaza Düşme Hikayesini Anlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 yıldır bekliyoruz.Magazadaki kayıplar çalıntılar bizlerden kesiliyordu mesela keşke kendi haklarını ararken hatta alırken ki başarılı tavırlarını bizim hakkımızı verme konusunda da devam ettirselerdi.Neyse Allah büyük.

    Cevapla