Bir Asrın Dev Firması Nokia Artık Microsoft Çatısı Altında

Bu sabah yapılan bir duyuru ile beklenmeyen bir dönemde Nokia firması tüm ürünleri ile birlikte Microsoft firmasının çatısı altına girdi. Ve bu bir Telefon Devinin Sonu olarak hayatımızdaki yerini aldı.

Peki, şimdi ne olacak.

Dilerseniz kısaca bir özet geçelim.

Nokia isim haklarını satmadı. Ama bu sektörde de olmama garantisi verdi. Yani önümüzdeki 10 yıl içerisinde NOKİA ismi ile bir Akıllı Telefon görme umudunuz olmasın.

Microsoft firması ASHA ve LUMİA serisinin isim hakkını alarak Nokia ismini çıplak bir halde eski firmada bıraktı. Yani bundan sonra NOKİA ismi ile bildiğimiz Standart Tuş Takımlı cep telefonları üretilecek. Ama Akıllı Telefon üretimi yapılmayacak.

Bir Asrın Devi Nokia Artık Microsoft Firmasının
Bir Asrın Devi Nokia Artık Microsoft Firmasının

Bu noktada bundan sonra pazara çıkacak olan Lumia ve Asha serisine ait modellerde de Nokia ismi bitirilecek ve modellerin üstüne MİCROSOFT logosu basılacak.

Yani artık Nokia Lumia 910 modeli yok. Yerine Microsoft Lumia 910 modeli var. Aynı şekilde Nokia Asha 303 modeli yerine Microsoft Asha 303 modeli olacak.

Bu noktada Nokia 1110, Nokia 1280, Nokia 6300 gibi özelliksiz ama standart işlevleri gören cep telefonları ise pazara çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Yani bir anlamda Nokia firması beceremediği Akıllı Telefon sektöründen çıkmış durumda. ANcak bu sektörde de ne kadar dayanabileceği ve NOKİA firmasının tam olarak iflasını ne zamöan vereceği belli değil.

Şimdi cihaz alanların aklındaki sorulardan birisi de Garanti sistemi ne olacak sorusu olabilir. Ancak kullanıcılar bu noktada bir sorun yaşamayacaktır. Çünkü hali hazırda NOKİA ile çalışan firmalar direkt olarak Microsoft ile de çalışmaya başlayacak. Fabrika, Tesis, Servis, Ürün veya Mühendis değişimi olmayacak. Sadece Logo değişecek.

Anlaşma sonucu Nokia’nın CEO’su Stephen Elop, Microsoft’ta çalışmaya başlayacak. Görevi ise Cihazlar ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olacak. Bu sayede 2010 yılında Microsoft’dan Nokia’ya transfer olan Elop, yuvaya geri dönmüş oluyor. Nokia’daki CEO koltuğuna ise geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa oturacak.

Microsoft Kanadına 32.000 Nokia Personeli de Geçecek

2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma ile Nokia’dan çalışan 32.000 kişi Microsoft’un personeli olacak ve orada çalışmaya başlayacak.

Yapılan anlaşma ile akıllı telefon pazarındaki elini kuvvetlendirmeyi hedefleyen Microsoft, Windows Phone işletim sistemi ile bu alanda gücünü artırmayı planlıyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve geçen yıl pazara sunulan Windows Phone işletim sistemini destekleyen en önemli markalardan biri Nokia idi. Bu satın alma ile beraber Windows Phone alanındaki en güçlü üretici Microsoft olacak.

Mişcrosoft Firması Servisleri de Satın Aldı

Microsoft, Nokia’nın sadece cihaz değil aynı zamanda servislerini de satın aldı. Bunlar arasında firmanın harita servisi de bulunuyor. Aynı zamanda Nokia’nın patentlerini de satın alan Microsoft, bunların da sahibi oldu. Microsoft bu satın alma için Nokia’ya telefon birimi için 3.79 Milyar ve patentler için de 1.65 Milyar Euro olmak üzere toplamda 5.44 Milyar Euro ödeyecek. Bu rakam da Dolar karşılığı ile 7.17 Milyar Dolar yapıyor.

Google ve Motorola Firmasıda Aynısını Yapmıştı

Akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından olan Google da Motorola’nın telefon birimini satın almıştı. Bu satın alma için 12.5 Milyar Dolar ödeme yapan Google, bu sayede telefon üretimi işine de girmişti.

Türkiye Kanadında İşler Nasıl Yürüyecek?

Öte yandan ülkemizde hem Nokia hem de Microsoft’un ofisleri bulunuyor. Bu satın alma ile beraber Nokia ofisinin Microsoft ile birleşmesi bekleniyor. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını da hatırlatalım.

Bakalım bundan sonraki süreçte Nokia’dan kalanlar ile Microsoft firması pazarda neler yapacak. Yıllarca Lider konumda olan firmayı oldukça küçük bir meblağa bünyesine katan Microsoft nasıl bir atılım içerisine girecek.

Bekleyecek ve göreceğiz…

Bir Asrın Dev Firması Nokia Artık Microsoft Çatısı Altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir