Bitcoin ve Ethereum çıkarmaya elektrik dayanmıyor!

Dijital para birimleri madenciliği (digital mining) olarak tanımlanan işlemlerin harcadığı elektrik miktarı bir hayli şaşırtıcı.

 

Dijital para birimleri her geçen gün değer ve popülerlik kazanırken bu para birimlerini kazanma yolu olan dijital madencilik dünyanın her yerinde birçok kişi tarafından yapılıyor.

Para transferlerinin takibini ve bu işlemlerin kaydının tutulmasıyla yapılan dijital madencilikte yapılan her başarılı blok şifreleme işlemi için belirli bir ücret alınıyor. Bitcoin para biriminde yapılan her başarılı şifreleme için tam 25 bitcoin kazanılıyor. 1 Bitcoin’in yaklaşık 2500 Amerikan Doları’na karşılık geldiği düşünülürse oldukça karlı ama bir o kadar da zor bir iş.

Yapılan dijital madencilik işlemlerinde bilgisayarların harcadığı elektrik miktarları da dijital para sektörünün ne kadar önemli ve büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Dijital para alanındaki en büyük firmalar olan Bitcoin ve Ethereum’da madencilik için harcanan enerji bir ülkenin harcadığı enerji kadar. Bitcoin 14,54 TWh, Ethereum 4,69 TWh güç tüketimine sebep oluyor. Bu sayıların karşılık geldiği ülkeler ise şaşırtıcı.

Bitcoin için harcanan 14,54 TWh enerji tüketiminde 81. sıradaki Mozambik ve 6.17 milyon nüfuslu Türkmenistan ile aynı seviyede. Ethereum’un tüketimi ise en fazla güç tüketen 120. ülke olan, 3 milyon nüfuslu Moldova ile aynı seviyede yer alıyor. Bu iki para birimi için harcanan enerjiyi topladığımızda ise 2014 yılı nüfusu 17 milyonun üzerinde olarak tahmin edilen Suriye’den daha fazla güç tüketiyor.

Bitcoin ve Ethereum çıkarmaya elektrik dayanmıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir