Black Friday Ülkemizde Bindirimin İndirilmiş Halini Aldı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Yurtdışında firmaların stoklarını bitirmek ve yılsonu ciro hedeflerine ulaşmak amacıyla yaptığı Black Friday İndirimleri ülkemizde ne yazık ki Önce Bindir, Sonra İndir şeklini aldı.

Geçtiğimiz yıllarda hafta sonları teknoloji mağazalarında yapılan %20 %30 İndirimlere benzetilen Black Friday İndirimleri birçok firma tarafından bir Algı Operasyonu haline dönüştürüldü.

Bazı ürünlerde gerçek anlamda İndirim tanımlayan firmalar bu şekilde müşterileri mağazalarına çekerek aslında fiyatları yükseltildikten sonra indirime sokulan ürünlerin de satışlarını Kampanyalı Ürün olarak gerçekleştirme yoluna gittiler.

Black Friday İndirimleri

Son 1-2 Yılda Ülkemizde de Yaygınlaşmaya Başladı

Geçtiğimiz yıllarda Teknoloji Mağazalarının sektörde daha fazla baskın olmasından dolayı pek gündeme gelmeyen 11.11 İndirimleri ve Black Friday İndirimleri özellikle İnternetten Satışın Yükselmeye başlaması ile daha çok hayatımıza girdi.

Bazı firmaların “Muhteşem Cuma” bazı firmaların “Kara Cuma” bazı firmaların ise “Black Friday” olarak adlandırdığı bu indirimler yavaş yavaş bizim kültürümüze de giriş yapmaya başlamış durumda.

Gerçek anlamda 2-3 günlük ciddi indirimler yapan firmalar olmadı değil. Ancak birçok firma ön kısma birkaç ürünü alarak ve bu ürünlere de sınırlı stok ekleyerek kampanya başlattı.

Sonrasında ise normalde 50 TL’den satılan ürünü 100 TL olarak gösterdi %51 indirim yaparak 49 TL’den Black Friday adıyla satışa sundu.

Black Friday Kampanyası

İndirim Değil, Bütçe Zararına Kampanyalar

Eğer ihtiyacınız yoksa sırf İndirimde diye ürün almak en büyük hatalardan birisi olacaktır.

Black Friday başladı diye zaten kullandığı ve hiç sorun yaşamadığı Akıllı Telefonunu bir üst modele taşıyanlar, İhtiyaç olmasa dahi evine farklı ürünler alanlar, hiç oynamayacakları oyunlara para yatıranlar aslında İndirim adı altında Zarar görmüş durumdalar.

Eğer ihtiyaç varsa ve bu dönemde indirim olur diye beklenmişse buna sözümüz yok. Ancak sabah 8’de kalkınca tacize varan SMS ve MAİL bombardımanı sonrasında ilk açılan sitedeki ilk kampanyalı ürün sırf size indirimli gözüktü diye satın alındı ise İndirim Oranında Kazanç yerine Ödediğiniz Oranda Zarar etmişsiniz demektir.

Black Friday ve Türkiye

Yurtdışı Merkezli Firmalar Etkisini Göstermeye Başladı

Black Friday kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren Hepsiburada, N11, Yukko gibi siteler pazarı biraz hareketlendirirken Teknoloji Mağazalarından nispeten daha cılız bir atak geldi.

Ancak en büyük atağı sanırım Amazon, AliBaba, AliExpress, Gearbest gibi Çin ve Avrupa merkezli siteler yaptılar.

Türkiye’ye özel Ücretsiz Kargo seçenekleri, İndirim Kuponları, 5 Günde Kargo seçenekleri, Gümrük Vergisini Karşılama sözleri vs. derken Black Friday Yurtdışından Alışverişi bir adım daha ileriye taşıdı.

Bakalım artık 1 haftada Türkiye’ye Kargo Gönderimi sözü veren, Gümrükte çıkan vergileri karşılayan yurtdışı siteleri karşısında Türk e-Ticaret Siteleri nasıl adımlar atacaklar.

Efsane Cuma İndirimleri

Black Friday – Kara Cuma İsmi Nereden Geliyor?

Black Friday ABD’de Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma gününe verilen isimdir. Bu gün 1932 tarihinden bu yana Noel Alışverişinin başladığı gün olarak kabul görmektedir.

Bu tarihten başlamak üzere Noel gününe kadar mağazalar sabah 05:00 – 06:00 gibi erken saatlerde açılmakta ve 24:00 – 01:00 gibi gece yarılarına kadar açık kalmaktadırlar.

Resmi bir tatili olmayan bu gün için firmalar oldukça yüksek oranlarda indirimler yapmakta ve bu indirimler ile ellerinde kalan stokları eritmektedirler.

Black Friday ismi 1961 yılında Philadelphia’da yaşanan alışveriş çılgınlığı sonrasında basında yer almaya başlamış ve 1961 yılından sonra ismi Black Friday İndirimleri olarak geçmeye başlamıştır.

Bu ismin verilmesindeki en önemli sebebin indirimler sebebiyle mağazalara yığılan müşterilerin yaralanmalara ve hatta can kayıplarına sebep olmaları, indirimli ürünleri almak için birbirleri ile yarışan müşterilerin mağazaları savaş alanlarına çevirmeleri olduğu iddia edilmektedir.

Özellikle Müslüman Ülkelerde ise Cuma gününün manevi havasını bozmak isteyenler ve Müslümanlığın Kutsal Günü olmasını fırsat bilenlerin başlattığı bir karalama kampanyası olarak da ele alınmaktadır.

Bu sebeple de ülkemizde de Black Friday – Kara Cuma ismi yerine Efsane Cuma, Mübarek Cuma, Cuma İndirimleri, Yılsonu İndirimleri gibi isimlerle anılan bir kampanya halini almaya başlamıştır.

Black Friday Ülkemizde Bindirimin İndirilmiş Halini Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 26 Kasım 2017, 02:10

    Amerika uşağı olmayın muhteşem cuma vardır sizi şiddetle kınıyorum bu ilanın kaldırılmasını istiyorum biz muslaminiz