BlackBerry Kan Kaybediyor ve Satılmaya Doğru İlerliyor

BlackBerry Kan Kaybediyor ve Satılmaya Doğru İlerliyor

Apple İOS ve Android İşletim Sistemine sahip cihazların pazara çıkması ile tökezlemeye ve kan kaybetmeye başlayan 2013 yılı başında attığı radikal kararlardan sonra da toparlanamadı.

Öncelikle Yönetim Kademesinde değişime giden, RIM Markasını yok ederek pazarda sadece markası ile kalan, 10 İşletim Sistemi ile sil baştan pazara çıkan ve modelleri ile pazarda söz sahibi olmak isteyen BlackBerry için işler pek de istenildiği gibi gitmedi.

6 milyona yakın BB Q10 ve BB Z10 satışı yapan firma geçmiş yıllarda yaşadığı hızlı düşüşten bir miktar uzaklaşmış olsa da halen kazanca geçebilmiş durumda değil. Bunun sebebi de elbette ki rakiplerin artık pazarı domine etmiş olmaları olsa gerek.

  BlackBerry Yeni Dönemde Akıllı Telefon Üretimine TCL İle Devam Edecek

Geçtiğimiz dönemlerde İş Telefonu olarak adlandırılan ve genelde son kullanıcıdan ziyade firmalar tarafından tercih edilen BlackBerry en büyük avantaj olarak sistemini lanse ediyordu.

BlackBerry Kan Kaybediyor ve Satılmaya Doğru İlerliyor
BlackBerry Kan Kaybediyor ve Satılmaya Doğru İlerliyor

Ancak WhatsApp, Vine, Facebook Messenger, Viber ve daha birçok Anlık Mesajlaşma Aracının yeni işletim sistemleri ile pazara çıkması BlackBerry için en büyük çöküş oldu.

Satışların başarısız gitmesi ve firmanın kazanca geçemeyecek olması BlackBerry firmasının 2015 senesine kadar 4500 personel çıkarması ile sonuçlanacak. Firma bu konuda resmi bir açıklama yaparak personelleri içerisinde de bir korku yaratmış durumda.

Bunun yanında BlackBerry firması ile geçtiğimiz yıllardan beri ilgilenen Huawei, ZTE gibi firmaların yanında artık firmasının da BlackBerry markası ile ilgilendiği bilgileri pazara sızmış durumda.

Nokia Lumia ve Nokia Asha isimlerini satın alan ve Nokia firmasını Akıllı Telefon Pazarı dışına iten firmasının aynı şekilde BlackBerry firmasını da satın alması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

 

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK

Teknoloji’nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak android oyunlar indirebilirsiniz.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status