BMW Fabrikasındaki Türkçe Konuşma Yasağı İçin Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan BMW Fabrikasında Türkçe Konuşma Yasağı haberleri sonrasında BMW firmasından olayla alakalı bir açıklama geldi.

Almanya’nın Münih kenti yakınlarında bulunan bir BMW Fabrikasında kendi aralarında Türkçe konuşan çalışanlara ustabaşı tarafından Türkçe Konuşma Yasağı getirildiği Alman Bild Gazetesi tarafından gündeme taşınmıştı.

50 farklı milletten 7.000’den fazla çalışana sahip olan Garching Fabrikasında ortaya çıkan Türkçe Konuşma Yasağı ile alakalı olarak Türk İşçiler konuyu sendikaya taşıyınca bir anda Almanya ve Türkiye’nin gündemine oturmayı başardı.

 

BMW

 

BMW Türkçe Konuşma Yasağıyla Alakalı Açıklama Yaptı

Sendikaya gelen şikâyetler sonrasında BMW İnsan Kaynakları Departmanı olayı inceleme aldıklarını belirttiler.

Konunun gündeme gelmesi sonrasında ise şirket sözcüsü Jochen FREY bir açıklama yaparak BMW’nin çalışanların iş yerinde kendi aralarında hangi dili kullanacaklarına karışmadığını fakat çalışırken herkesin anlaşabilmesi adına ortak dilin Almanca olmasının gerektiğini vurguladı.

Gelen tepkiler artınca da yasakla alakalı olarak BMW İşletmeleri Sözcüsü Jochen Frey, “120 ayrı milletten insan çalıştıran BMW tesislerinde Türkçe konuşma yasağı olması mümkün değil. Buna asla müsaade etmeyiz”

“Bize de intikal ettirilen, bir vardiya ustabaşımızın 20 kişilik Türklerden oluşan mesai grup arkadaşlarına ‘Burada sadece Almanca konuşacaksınız’ talebi olmuş. Biz de bunu duyar duymaz işletme olarak derhal harekete geçip bu tür bir yasağın bırakın sosyal tesisleri kapsamasını, iş yerinde bile asla olamayacağını tüm birimlerimize kesin bir dille ifade ettik. Türkçe konuşma yasağı hiçbir zaman gündemde olmadı ve olamaz”

BMW Fabrikasındaki Türkçe Konuşma Yasağı İçin Açıklama Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir