Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Kurumsal kültüründe ‘çeşitlilik’ kavramına büyük değer veren Bosch, Uluslararası Çeşitlilik Günü’nü Türkiye’deki lokasyonlarında 9 bini aşkın çalışanıyla kutladı.

Selfie yarışmaları, dünya yemekleri ve müzikleri, geçmişten bugüne aktarılan anılar ve deneyimlerle renklenen Çeşitlilik Gününde çalışanlar, sahip oldukları farklılıkların değerini bir kez daha anlama fırsatı buldu.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet sağlayıcısı Bosch, tüketicilere sunduğu inovatif ürünleri, farklı bakış açılarına saygı gösteren, değer veren ve çeşitliliği teşvik eden bir çalışma ortamında geliştiriyor.

Bosch, her yıl düzenlediği Uluslararası Çeşitlilik Günü ile çalışanlarına; sahip oldukları farklılıkların değerini göstererek, çeşitliliğin mükemmeliyeti elde etmede oynadığı rolü gösteriyor.

Farklı etkinliklerin düzenlendiği Bosch 3. Uluslararası Çeşitlilik Günü’ne, bu yıl Türkiye’deki lokasyonlarda 9 bini aşkın çalışan da katıldı. Uluslararası Çeşitlilik Günü’nde, Bosch’un yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımını yansıtan etkinliklerle çalışanların çeşitlilik ile ilgili farkındalığının artırılması sağlandı.

 

Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü
Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü

Steven Young: “Çeşitlilik, bize başarı kazandırıyor”

Bosch Grubu’nun kurumsal kültüründe çeşitlilik kavramının oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, “Dünyada 150 ülkede temsil edilen ve toplam 375 bin çalışana sahip olan Bosch Grubu’nun insan kaynakları alanında öncelikli konularından biri, çeşitlilik. Farklı düşünceleri, deneyimleri, liderlik tarzlarını ve iş yaklaşımlarını kucaklama kabiliyeti, Bosch geleneğinin bir parçası. Biz çeşitliliği, sadece cinsiyet eşitliği olarak görmüyoruz.

Çeşitliliği nesiller, cinsiyet, kültürler ve çalışma kültürü çeşitliliği olarak dört boyutta ele alıyoruz. Nesiller çeşitliliğinde yaşam boyu öğrenme felsefesinden yola çıkarak, farklı nesiller arasındaki etkileşimleri teşvik ediyoruz. En iyi sonuçların karma ekiplerden elde edileceğine inanıyoruz. Cinsiyet çeşitliliği felsefemizin temelinde ise başarının cinsiyetle ilgili olmadığı görüşü yatıyor. Ayrıca pek çok farklı kültürden gelen çalışanlar arasındaki işbirliğine değer veriyoruz, çünkü çeşitlilik tüm dünyada başarılı olmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü
Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü

 

Çeşitlilik Günü, farklı aktivitelerle kutlandı

düzenlenen ‘Çeşitlilik Çalıştayı’nda farklı gruplar çeşitlilik kavramını değişik boyutlarıyla ele alarak görüşlerini açıkladı.

Yönetim uzmanı Tanyer Sönmezer de konuk konuşmacı olarak katıldığı Çeşitlilik Gününde, iş dünyasında çeşitlilik kavramının önemine ilişkin örnekler paylaştı.

Bosch çalışanları; ‘annelik izni sonrası işe dönüş’, ‘uluslararası çalışma deneyimleri’, ‘ilk iş günü’ gibi konularda deneyimlerini birbirlerine aktardı.

 

Bursa Fabrikası’nın menüsünde ‘Çeşitlilik’ var…

Bosch Bursa Fabrikası’nda düzenlenen Çeşitlilik Günü’ne özel olarak, öğlen yemeğinde, günün anlam ve önemini yansıtmak amacıyla ‘Çeşitlilik Menüsü’ hazırlandı. Servis yöresel kıyafetlerle yapıldı ve çalışanlara Osmanlı şerbeti servis edildi.

Çeşitliliğe ilişkin mini bir testin yer aldığı renkli ve neşeli bir el broşürü dağıtılırken, çalışanların katıldığı selfie yarışması düzenlendi. Fabrikadaki cinsiyet, kuşak, çok ulusluluk ve kültür temalarını yansıtan ekip fotoğrafları arasında bir çekiliş yapıldı. Ayrıca üzerinde pek çok dilde ‘merhaba’ yazan ve bu yılın Diversity posterinin yer aldığı bir kitap ayracı tasarlandı.

Gün boyunca selfie yarışmasına katılanlar ve mini testi uygulayanlar arasında yapılan çekilişle 3 kişiye çeşitli hediyeler verildi.

Manisa Fabrikasında ise fabrika yöneticileri sabah ilk olarak ‘Çeşitlilik’ temalı kahvaltıda buluştu. Çalışanlar ise beyaz bir pano üzerine boya balonları fırlatarak keyifli anlar yaşadı. Görselin üzerindeki stickerlar çıkartıldığında renkli bir platformda ‘Çeşitlilik avantajımızdır’ mesajıyla karşılaşıldı. Ayrıca çalışanlar jenerasyonlar arası farklılıkları hayatımızdaki dijitalleşme ile birleştirerek bir canlandırma gerçekleştirdi. Etkinliğe çocukluk çağlarında oynadıkları oyuncaklarla gelen çalışanlar böylece jenerasyonlar arası farklılıkların altını farklı bir şekilde ortaya koydu.

Bosch Çeşitlilik Kültürünü Avantaja Dönüştürdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir