Boston Üniversitesi Apple’a Patent İhlali Davası Açtı

Dünyanın saygın ve bilinen üniversitelerinden birisi olan Boston Üniversitesi kendisine ait bir patentin izinsiz olarak Apple ürünlerinde kullanıldığı gerekçesi ile firmaya Patent Davası açtı.

Yüksek yalıtımlı monokristal galyum nitrör ince tabaka ismi ile anılan bir elektrik hattı iletimi sisteminin Apple tarafından iPhone 5, iPad ve MacBook Air modellerinde izinsiz olarak kullanıldığı gerekçesi ile Boston Üniversitesi konuyu mahkemeye taşıdı.

Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profösör’ü Theodor Moustakas, Boston Üniversitesi’ne ait olan hakların ve ismin 738 sayılı patent ile korunduğunu belirterek Apple’a bu davayı açtı.

Patentte yer alan özellik silikon, safir, galyum aresinede, magnezyum oksit, çinko oksit ve silisyum karbür kullanılan yarı iletken cihazların üretimi ile ilgilidir. Üretim sürecinde kullanılan galyüm nitrür ince tabakası ucuz maliyeti elektronik cihazlar için oldukça tercih edilen bir madde.

Boston Üniversitesi Apple’a Patent İhlali Davası Açtı
Boston Üniversitesi Apple’a Patent İhlali Davası Açtı

Boston Üniversitesi geçtiğimiz yıl 8 imalat firmasına, Samsung ve Amazon’a da benzer sebeplerle dava açmıştı. Eğer dava Boston Üniversite’nin lehine sonuçlanırsa Apple yaklaşık 75 milyon dolar cezaya çarptırılacak.

Teknoloji dünyasının giderek gelişmesi ve her noktada büyümeye devan etmesi Patent Davalarının da giderek artmasına sebep olmaya devam ediyor. Firmaların birbirlerinden esinlenerek ortaya koydukları sistemler artık birbirine yakın olmasından dolayı da patent sorunlarını ortaya çıkarıyor.

Günümüzde özellikle Apple ve Samsung ürettiği modeller ile en fazla Patent Davası ile uğraşmak durumunda kalan iki firma halini almaya başladılar. Bakalım Apple ve Boston Üniversitesi arasındaki bu Patent İhlali Davası nasıl sonuçlanacak.

 

Boston Üniversitesi Apple’a Patent İhlali Davası Açtı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir