BTK ile Bilgi ve İhbar Merkezinin İrtibat Numaraları Değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Bilgi ve İhbar Merkezinin kullanmış olduğu 2 numara değiştirilerek tek numara üzerinden daha hızlı ve kontrollü bir bilgi aktarımı gerçekleştirilecek.

Daha önce 444 9 777 ve 0312 232 2323 nolu hatları kullanan kurumlar artık 0312 294 9494 nolu hat üzerinden ulaşılabilir olacak. Bu sayede BTK Bilgi ve İhbar Merkezinin çalışma sistemi de değiştirilerek daha hızlı ve kullanıcı odaklı olarak hizmet sunması sağlanacak.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca Bilgi ve İhbar Merkezi’ne kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor.

BTK Çağrı Merkezi Numarası Değişti
BTK Çağrı Merkezi Numarası Değişti

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştığı için mesai saatleri dışında da aranarak hizmet alınabiliyor.

Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlar sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir sim kart takarak telefonu kullanabilir.

Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınıyor.

Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerekiyor.

Son zamanlarda hızlı bir değişim içerisine giren BTK attığı adımlar ile bir devlet kurumunda rastlanması zor bir işe de imza atmış oluyor. Bakalım BTK tarafından atılan bu adımlar iletişim alanında ülkemize neler kazandıracak.

 

BTK ile Bilgi ve İhbar Merkezinin İrtibat Numaraları Değişti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir