BTK Servis Sağlayıcılarına VPN Servislerinin Yasaklanması Talimatını Verdi

Son dönemde sıkça karşılaştığımız Sosyal Medya Yasaklarını aşmak için kullanılan VPN Servislerinin yasaklanması için BTK bir çalışma başlattı.

BTK tarafından İnternet Servis Sağlayıcısı ve Operatörlere verilen talimat ile yasakların aşılması sürecinde kullanılan VPN Servislerinin de yasaklanması istendi.

Buna göre Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Express VPN, IPVanish VPN gibi Popüler VPN Servislerine erişimin engellenecek.

 

VPN Sistemi
VPN Sistemi

 

VPN Nedir ve Ne İşe Yarar?

VPN (Virtual Private Network) ya da Türkçe karşılığıyla Özel Sanal Ağ’ın kısaltmasıdır.

Normal bir kullanıcı bazında basit bir şekilde anlatacak olursak VPN ile bağlantı yapıldığında bilgisayar ya da akıllı telefonunuz kendisi için sanal bir ağ oluşturmakta ve sizi olduğunuz ülke dışında bir lokasyonda göstermektedir.

Bu sayede Yerel İnternet Yasaklamalarında VPN Sistemi kullanılarak farklı bir ülkeden gelen bir ziyaretçi imajı verilmekte ve yasak kırılmaktadır.

Bir anlamda kilitli olan bir kapıdan geçerek eve girmeye çalışmak yerine hemen yan tarafta bulunan açık camdan içeri girmek gibi bir olaydır.

 

VPN Sisteminin Çalışma Yapısı
VPN Sisteminin Çalışma Yapısı

 

VPN Yasaklamaları Ne Getirecek

VPN Servislerine getirilecek yasaklamalar sonrasında kullanıcıların farklı bir lokasyondan sitelere girişi yasaklanmış olacak.

Bu sayede de alınan Yavaşlatma veya Kapatma kararlarında Türkiye’deki kullanıcıların farklı bir yolla Sosyal Medyaya Ulaşması engellenmiş olacak.

Şu aşamada sistemde adı geçen Popüler VPN Servisleri yasaklanıyor olsa da halen kullanabileceğiniz Opera VPN gibi servisler mevcut.

Ancak BTK tarafından yakın dönemde bu servislere de kısıtlama getirilmesi pek şaşırtıcı olmayacaktır.

 

VPN Servislerinin Yasaklanması
VPN Servislerinin Yasaklanması

 

VPN Kullanımı Tamamen Yasaklanamaz

VPN Servisleri şu aşamada sadece bireysel kullanıcılar tarafından yasaklı sitelere girilmek için kullanılmıyor.

Birçok banka, noter ve farklı alanlarda çalışan özel ya da kamu firması VPN servislerini aktif olarak kullanıyorlar.

Çünkü bu servisler kullanıcılara ek bir giriş kapısı sunduğu gibi kurumsal firmalara da daha güvenli bir şekilde hareket edebilecekleri özel bir alan ve yol sunmuş oluyor.

Bu sebeple de BTK tarafından alınan ve Servis Sağlayıcılara gönderilen VPN Yasaklama Kararlarının ne denli uzun olacağı, özellikle Banka ve Noter gibi kurumları nasıl etkileyeceği önemli soru işaretleri arasında.

 

BTK Servis Sağlayıcılarına VPN Servislerinin Yasaklanması Talimatını Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir