BTK’dan Yerli ve Güvenli Mobil Mesajlaşma Uygulaması “Dedi”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından üzerinde çalışmalara devam edilen Yerli ve Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Dedi için Beta Sürüm yayına alındı.

Android İşletim Sistemi ve IOS İşletim Sistemi için hazırlanan ve BTK’nın sitesinden Beta Sürüm olarak dağıtılmaya başlanılan Dedi Mesajlaşma Uygulaması temel olarak WhatsApp ve BİP benzeri bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından üzerinde çalışmaları devam eden uygulama yakın dönemde gerek AppStore gerekse de Google Play Store üzerinden indirilebilir hale gelecektir.

Google Play Store – Dedi Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.btider.dediapp

AppStore – Dedi Uygulaması: http://etkinlik.btk.gov.tr/Dedi/index

 

Dedi Uygulaması

 

Yerli Mesajlaşma Uygulamalarının Sayısı Artıyor

Geçtiğimiz aylarda PTT tarafından da Yerli ve Milli vurgusu yapılarak bir Mesajlaşma Uygulaması hazırlanmış ve duyurusu yapılmıştı.

Ancak yapılan kod analizlerinde uygulamanın hazır bir yazılım üzerine giydirilmiş bir yapıda olduğu ve aslında Yerli ve Milli olmadığı ortaya çıkmıştı.

Özellikle WhatsApp Uygulamasının son dönemde ciddi anlamda talep görmeye başlamış olması Mobil Mesajlaşma Uygulamalarına olan ilgiyi de arttırmış durumda.

Birçok firma bu alanda farklı denemeler yaparak kullanıcıların kendi mesajlaşma uygulamalarını kullanmasını sağlamak istiyor. Ülkemizde bu anlamda en büyük yatırımı ve reklamı yapan firma ise BİP isimli uygulaması için Turkcell firması olmuş durumda.

 

BTK Güvenli Mesajlaşma Uygulaması - Dedi

 

Dedi Uygulaması Tanıtım Metni

Dedi, akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz basit, hızlı ve güvenli bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Telefonunuzun internet bağlantısını veya mümkün olan bir Wi-Fi ağını kullanarak sevdiklerinizle mesajlaşabilir, onlarla sesli ve görüntülü olarak iletişim kurabilir ayrıca resim, sesli mesaj, video ve belge gönderebilirsiniz.

Dedi kullanmak için bir çok nedeniniz var;

  • Dedi ücretsiz bir uygulamadır. Ayrıca size mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama, multimedya (resim, video vs.) öğelerini gönderme gibi özellikleri yine ücretsiz olarak sağlar.
  • Dedi oldukça basit bir ara yüze sahiptir. Sadece ne yapmak istediğinize karar verin ve hemen başlayın.
  • Grup sohbetleri ile sevdiklerinizle aynı konu üzerinde konuşmanın ve paylaşmanın keyfini çıkarın.
  • Dedi’yi rehberinize bağlayarak kişileriniz ile hızlıca iletişime geçin.
  • Dedi hiçbir şekilde yazışma ve görüşme kayıtlarını tutmaz. Ayrıca bir sohbet içerisinde “Kaybolan Mesajlar” özelliğini aktif hale getirdiğinizde, gönderdiğiniz mesajın karşı taraf okuduktan belli bir zaman sonra silinmesini sağlayabilirsiniz.
  • Veri kullanım ücretleri için operatörünüzle iletişime geçin veya Wi-Fi kullanın.

 

BTK’dan Yerli ve Güvenli Mobil Mesajlaşma Uygulaması “Dedi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir