Büyük Ekranları Tablet Telefonlar (Phablet) Pazarda Tercih Edilmiyorlar

Son dönemde Samsung, LG ve Huawei gibi firmalar tarafından üretilerek pazara sunulan Büyük Ekranlı Tablet Telefon (Phablet) Modelleri satış noktasında istenen başarı seviyesine ulaşamadı.

Samsung Galaxy Note ve Samsung Galaxy Note II, LG Optimus G Pro, Huawei Ascend Mate gibi modeller Telefon Özelliklerine sahip olmalarının yanı sıra Büyük Ekranları ile de bir anlamda Tablet PC gibi kullanılabiliyorlar.

Mobil Analiz Şirkti olan Flurry tarafından Bloomberg için yapılan araştırmaya göre Phablet serisi ürünlerin çok küçük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardığını, birçok kullanıcı için çok büyük olarak görüldüğü gerçeğini ortaya çıkardı.

Büyük Ekranları Tablet Telefonlar (Phablet) Pazarda Tercih Edilmiyorlar
Büyük Ekranları Tablet Telefonlar (Phablet) Pazarda Tercih Edilmiyorlar

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Şubat ayı için En Popüler Akıllı Telefonlar listesinde yer alan 200 model içerisinde sadece %2’lik bir kesim 5 İnç ile 6,9 inç arasında ekrana sahip olan Phablet modellerini kullanıyorlar veya almayı planlıyorlar.

3,5 inç ile 4,9 inç lik model tercihi ise %69 gibi bir kesim tarafından tercih ediliyor. Samsung Galaxy S3, Apple iPhone 5, HTC One ve LG Optimus serisi modellerin bulunduğu bu aralıkta bir anlamda kullanıcı yoğunluğu sağlanmış durumda.

Geride kalan %16’lık kesim ise 3,5 inç ve altı modelleri tercih eden, biraz daha Akıllı Telefonu normal telefon olarak kullanan kitle olarak görülüyor.

Yakın dönemde pazara çıkan Sony Xperia Z gibi modeller ile birlikte 2013 – 2014 senesinde özellikle 5 inçlik ekrana sahip ürünlerin pazarda hakimiyet uması bekleniyor.

Ancak yine de Note serisi gibi 5 inçlik seviyenin üstünde kalan modellerin tercih edilme oranları kısıtlı kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Büyük Ekranları Tablet Telefonlar (Phablet) Pazarda Tercih Edilmiyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 14 Nisan 2013, 21:11

    Dikkat ettim çevremde büyük akıllı telefonlar genelde bayanlarda var, çünkü onlar çantasına kılıfıyla koyup taşıyabiliyor, yazda geliyor erkeklerin bu tür akıllı telefonları kullanması çok zor daha doğrusu taşıması..Katlanır akıllı telefonları bekliycez.

    Cevapla
  2. 13 Nisan 2013, 21:30

    Büyük ekranların sistemsel olarak,film izleme olsun oyun oynamak için bu çeşit olaylara büyük yararları ve keyfi var ama taşımak konusunda biraz sıkıntı yaratıyor açıkcası.

    Cevapla