Çek Cumhuriyetinin Adı Resmi Olarak Çekya Olarak Değiştirildi

Çek Cumhuriyetinin Adı Resmi Olarak Çekya Olarak Değiştirildi

Yıllardır Çek Cumhuriyeti olarak bilinen ülke ismini değiştirme kararı aldı ve Prag yönetimi tarafından bu değişiklik yapılarak Çekya adına karar verildi. Alınan bu karar Dışişleri Basın Sözcüsü Michaela Lagronova tarafından basınla paylaşılırken Çek Cumhuriyeti tarafından isim değişikliği ile alakalı resmi yazışmalar yapılmaya başlandı. İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, Arapça, ve Çince versiyonları hazırlanan yeni ismin Birleşmiş […]yorumlar.net

Yıllardır Çek Cumhuriyeti olarak bilinen ülke ismini değiştirme kararı aldı ve Prag yönetimi tarafından bu değişiklik yapılarak Çekya adına karar verildi.

Alınan bu karar Dışişleri Basın Sözcüsü Michaela Lagronova tarafından basınla paylaşılırken Çek Cumhuriyeti tarafından isim değişikliği ile alakalı resmi yazışmalar yapılmaya başlandı.

İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, Arapça, ve Çince versiyonları hazırlanan yeni ismin Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, NATO gibi birçok uluslararası kuruma ve ülkelere de bilgilendirmelerin yapıldığı belirtildi.

Ülkenin henüz neden Çek Cumhuriyeti olan ismini Çekya olarak değiştirdiği tam olarak bilinmese de özellikle oldukça uzun bir yazıma ve söyleme sahip olmasının buna etkili olduğu düşünülüyor.

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir BULGAN
Kadir BULGAN Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mezunu. Teknoloji, Bilgisayar ve Elektronik Dünyası ile yakından ilgili. Bursa'lı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status