Cep Telefonu Alımlarında Alışveriş Kredisi Taksitleri 12 Aya Yükseltildi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

BDDK tarafından geçtiğimiz aylarda 6 aya düşürülen Cep Telefonu alımlarında kullandırılan Alışveriş Kredisi yeni düzenleme ile yeniden 12 Aya çıkarıldı.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile 3.500 TL’nin altındaki telefonlarda artık 12 aya kadar Alışveriş Kredisi kullanılabilecek.

3.500 TL’nin üstündeki cihazlarda ise 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 Taksit seçeneği aktif olacak. 1 Şubat 2019 tarihinden sonra ise 6 Ay Taksit yapılabilecek.

 

Kredi Kartına Taksit Sınırı Devam Ediyor

Alışveriş Kredilerinde taksit sınırını geçtiğimiz aylarda 36 aydan 6 aya çeken BDDK sektör temsilcilerinden gelen yoğun baskı ve talep sonucunda bir düzenleme yapmak zorunda kaldı.

Bu düzenleme bankalar tarafından verilen Alışveriş Kredilerini, Operatör Kredilerini ve Senetli Satışları kapsarken Kredi Kartına Taksit seçeneği halen Cep Telefonu satışlarında kapalı.

Bu sebeple de Bireysel Kredi Kartı ile telefon alımı yapmanız durumunda Tek Çekim ödeme yapmaya devam ediyorsunuz. Kurumsal Kredi Kartlarında ise taksitlendirme belli bir ölçüye kadar yapılabiliyor.

 

Pasaport IMEI Kayıt İşlemi ve Pasaport Kayıt Ücretleri

 

Operatörler ve Senetli Satış Yapan Noktalarda Yararlanacak

Yapılan düzenleme direkt olarak Alışveriş Kredilerinin yanında GSM Operatörlerini ve Senetli Satış yapan firmaları da ilgilendiriyor.

Faturaya Ek olarak 6 ay taksitle satış yapmak durumunda kalan GSM Operatörleri yeni düzenleme ile 3.500 TL’ye kadar olan cihazlarda 12 Ay, 3.500 TL üstündeki cihazlarda ise Ocak sonuna kadar 12, Şubat ayından sonra ise 6 taksit yapabilecekler.

Aynı şekilde Senetli Satış yapan firmalarda 12 Aylık yeni düzenlemeden faydalanabilecekler.

 

Yeni Sistemde Taksit Oranları Nasıl Olacak?

27 Kasım 2018 tarihi itibari ile geçerli olan yeni taksit oranları aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Telefonu Fiyatı  Taksit Sayısı
1 TL – 3.499 TL  12 Ay
3.500 TL ve Üstü  12 Ay (31 Ocak 2019’a Kadar)
3.500 TL ve Üstü  6 Ay (1 Şubat 2019’dan Sonra)

 

 

Resmi Gazetede – Yönetmelik

Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik aşağıdaki gibidir.

 

27 Kasım 2018 SALI Resmî Gazete Sayı : 30608
YÖNETMELİK
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz.”  ibaresi “tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz.” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici 4 üncü madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 31/1/2019 tarihine kadar on iki ay olarak uygulanır.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

 

Cep Telefonu Alımlarında Alışveriş Kredisi Taksitleri 12 Aya Yükseltildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir