Cep Telefonu Faturalarına Ara Bağlantı İndirimi

Operatörler arasında yapılan görüşmelere uygulanan Ara Bağlantı Ücretleri 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren %20 oranında ucuzlayacak. Bu fiyat düzenlemesinin kısmen de olsa abonelere yansıtılması faturalarda belli oranda bir rahatlamaya da sebep olacaktır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu BTK tarafından belirlenen ve operatör abonelerinin diğer operatörü aradığı durumlarda arayan operatörden alınan Ara Bağlantı Ücretleri hali hazırda firmaların Her Yöne Görüşme paketi sunmalarını sınırlayan en önemli unsur olarak göze çarpıyor.

Avea için 3,70 kuruş, Vodafone için 3,23 kuruş ve Türkcell için 3,13 kuruş olan bağlantı ücretleri 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Avea için 2,96 kuruşa, Vodafone için 2,56 kuruşa ve Türkcell için de 2,5 kuruşa düşürüldü.

Fatura oluşturulurken hesaplamada ara bağlantı ücretleri önemli bir yekûn teşkil ediyor. Yapılan yeni düzenleme ile bu alandaki Avrupa Birliği seviyesinin de tutturulması amaçlanıyor. BTK’nın kararında ayrıca hâkim operatör Turkcell’in şebeke içi ortalama fiyat seviyesi de 5.35 Kuruş’tan 4.25 Kuruş’a indirdi.

Cep Telefonu Faturalarına Ara Bağlantı İndirimi
Cep Telefonu Faturalarına Ara Bağlantı İndirimi

Bu değişikler sonrasında GSM Operatörlerinin indirimleri ne kadar kullanıcılara yansıtacağı merak konusu. Henüz hiçbir operatör bu konuda yeni bir paket fiyatı oluşturacağı bilgisini sunmadı.

 

Cep Telefonu Faturalarına Ara Bağlantı İndirimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir