Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar Alımlarındaki Kredilere Sınır Getirildi

BDDK tarafından hazırlanan ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni tasarı ile Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar alımlarında kullandırılan Banka Kredilerine sınır getirildi.

Yapılan yeni düzenleme kapsamında Teknoloji Mağazaları veya GSM Operatörleri tarafından Telefon, Tablet veya Bilgisayar alımı sırasında kullandırılan Banka Kredilerine, Sözleşmeli Satışlara ve Senetli Satışlara 6 Taksit Sınırlaması getirildi.

Bu düzenleme sonrasında daha önce farklı bankalar tarafından 48 aya kadar uzatılabilen taksit seçenekleri artık 6 ay olarak sınırlandırılmış durumda.

 

Operatörlerin Sözleşmeli Satışları da Etkilenecek

Yapılan düzenleme Operatör Sözleşmelerini de etkiliyor olacak. Yapılan düzenleme kapsamında 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren Sözleşmeli Satış Süreleri 6 ay ile sınırlı olacak.

Operatörler tarafından uygulanan 24 Ay ve 36 Ay Sözleşmeli Satışlar ise kaldırılacak. Alım yapan aboneler ödemelerine devam edecekler ancak artık 24 Ay – 36 Ay sözleşme ile satış yapılamayacak.

 

Senetli Satışlarda Sınırlamadan Etkilenecek

Teknoloji Mağazaları ve GSM Operatörleri dışında direkt olarak Senet üzerinden satış yapan firmaların taksitlendirmelerinde de 6 Ay Taksit Sınırı uygulanmaya başlanacak.

Buna göre farklı firmalar tarafından 6 ay ile 48 ay arasında değişen sürelerde yapılan Senetli Satışlar yine aynı sistem üzerinden ancak Max. 6 Ay olacak şekilde yapılabilecek.

Sektörün büyük firmaları SMS Bilgilendirmeleri ile müşterilerine bu süreç hakkında bilgi vermeye başlamış durumda. Sürecin 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacağı bilgisini de verelim.

 

Resmi Gazetede Yayınlanan Değişiklik Şu Şekilde

“(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi otuz altı ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

Cep Telefonu, Tablet PC ve Bilgisayar Alımlarındaki Kredilere Sınır Getirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir