Cep Telefonu ve Bilgisayarın Yasaklandığı Ortamlarda Başarı Artıyor

New Jersey Rutgers Üniversitesi tarafından 118 Psikoloji Öğrencisi üzerinde Cep Telefonlarının ve Bilgisayarların başarıya olan etkisi üzerine bir çalışma gerçekleştirildi ve ilginç sonuçlara ulaşıldı.

118 Psikoloji Öğrencisi üzerinden yapılan araştırmada Blok Dersin yarısında öğrencilere Telefon ve Bilgisayar Kullanma İzni verilirken kalan yarısında ise Telefon ve Bilgisayar kullanma izni verilmedi.

Araştırmanın tam sonuç verebilmesi için blok dersin ikinci yarısında sinyal kesiciler ile tüm telefon ve wi-fi şebekesi de kapatıldı.

 

Cep Telefonu ve Bilgisayarı Kullanımı Başarıya Etki Ediyor

 

Sınav Sonuçlarına Direkt Yansıdı

Tek bir blok ders üzerinden yapılan araştırma sonucunda her iki blok ders sonunda yapılan sınavlarda Cep Telefonu ve Bilgisayarların yasaklandığı derslerde başarının %5 oranında arttığı gözlemlendi.

Cep Telefonu ve Bilgisayar kullanımının serbest olduğu derste ise her öğrencinin ders sırasında en az 1 kez bu cihazlarla ilgilendiği ve ders ile olan bağlantısının kesildiği de gözlemlendi.

Yapılan araştırmanın istatiksel sonuçları ve daha fazla detayın yer aldığı makalesi Educational Psychology Dergisinde önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

 

Cep Telefonu ve Bilgisayarın Yasaklandığı Ortamlarda Başarı Artıyor

 

Dikkati Dağıtıyor, Çalışma İsteğini Azaltıyor

Özellikle Akıllı Telefonlar artık hayatımızın her alanında yer bulmuş durumda. Gerek ders sırasında gerekse de ödev yaparken veya soru çözerken bu cihazlar ciddi anlamda büyük bir dikkat dağıtıcı görevi görmeye başladılar.

Sosyal Medya üzerinden başka kişiler ile mesajlaşmanın dışında farklı noktalardan paylaşılan gezi ve tur fotoğrafları, konser ve etkinlik fotoğrafları gibi fotoğraflarda kişinin hem derse olan ilgisini hem de çalışma isteğini tamamen yok edebiliyor.

Cep Telefonu ve Bilgisayarın Yasaklandığı Ortamlarda Başarı Artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir