Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

1 Şubat 2014 tarihinde başlayan Cep Telefonlarına Taksit Yasağı gelen tepkiler ve talepler doğrultusunda getirilecek yeni bir düzenleme ile kaldırılacak.

Peki, yeni düzenleme neleri içerecek, Taksitli Alışveriş için yeni düzenleme de hangi sınırlamalar getirilecek.

Dilerseniz Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yapılan açıklamayı bir okuyalım, sonrasında analize geçelim.

 

Gelire Göre Taksitlendirme Geliyor

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçtiğimiz gün bir basın toplasında Cep Telefonu Taksit Sınırı ve Kredi Kartı Taksit Sınırlaması konularına değindi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borçlanmanın kontrollü ve ölçülü olması için gelirle aylık taksit arasında bir bağ kuracak çalışma başlattıklarını belirterek, “Bunun için 1 yıl kadar veri toplanacak. Halkımızın geliri TL ise borcu da TL olsun istiyoruz” dedi.

Ali Babacan Telefon Taksit Yasağı
Ali Babacan Telefon Taksit Yasağı

Gelire Göre Taksitlendirme Taksit Sınırını Kaldıracak

Bakanlık tarafından başlatılan bir çalışma ile bir anlamda Ne Kadar Kazanıyorsan O Kadar Harca sistemine geçilmiş olacak.

Bu sistem sayesinde Akıllı Telefonlara uygulanan Kredi Kartına Taksit Yasağı da otomatik olarak kaldırılmış olacak.

Ancak yeni sistemde yapılacak sınırlar sebebiyle bir kişi aldığı maaş ve ek gelirlerine göre aylık bir miktara kadar taksit ödeyebilecek. Bu sebeple de birçok Kredi Kartı Müşterisinin çok fazla taksit yerine daha az taksit sistemine dönmesi sağlanmış olacak.

Bilgisayar ve Telefonda Taksit Sınırı
Bilgisayar ve Telefonda Taksit Sınırı

Küçük Miktarlarda Taksit Yapılmayacak

Şu aşamada 20 TL’yi bile takside böldüren Kredi Kartı Kullanıcılarının yeni sistem ile birlikte minimum Taksit sistemine geçmesi kaçınılmaz olacak. Çünkü çok taksitle alacakları her ürün takip eden dönemlerde alınacak ürünler için taksit sorunu yaşamak anlamına gelebilecek.

Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor
Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor

Data Toplanması 1 Yıl Kadar Sürecek

Bakanlık resmi olarak bir tarih vermese de Data Toplanması ve Analiz Edilmesi işlemlerine başlanılmış gibi görünüyor.

Bu durumda da 2015 yılından önce bir düzenlemenin yapılması pek muhtemel değilmiş gibi görünüyor. Ancak özellikle son dönemde Açık Taksit Sistemine artan ilgi üzerine Kredi Kartına Taksitle Telefon Yasağının kaldırılması konusu daha erken gündeme gelebilir.

Cep Telefonuna Senetli Satış
Cep Telefonuna Senetli Satış

Teknoloji Mağazaları Zararda, Bankalar ve Senetli Satışlar Karda

Teknoloji Mağazaları ve Telefon Satış Noktaları gelen yasak sonrasında büyük bir kriz yaşarken, Tüketici Kredisi ile ürün satmaya başlayan Bankalar ile Açık Hesap sistemi ile senetle satış yapan noktalar kazançlarını katlamayı başardılar.

%10 gibi Komisyon Oranlarına sahip Banka Kredileri şu aralar nerdeyse her noktada müşteriye bir seçenek olarak sunuluyor. Artı olarak bazı firmalarda %50 oranlarına varan kar oranları ile Açık Hesap – Senetli Satış işlemleri de kullanıcılar tarafından sığınılacak liman olarak görülmeye başlandı.

Pazarda 1.500 TL’den satılan Akıllı Telefon modellerini 2.000 – 2.250 TL gibi fiyatlardan satan Senetli Satış Noktaları bir anlamda Fahiş Fiyatlar ile ürün pazarlama yoluna gitmiş durumdalar. Birçok kullanıcı da Karta Taksit İmkânı olmadığından bu yola başvurmak durumunda kalıyor.

Cep Telefonundaki Taksit Yasağı Kalkıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. 15 Eylül 2014, 13:31

    Telefon almak icin taksit yapilmasini sacma buluyorum sahsen. Taksit olcaksa fiyat 3’e 4´e bolunur, ama butun bir sene boyunca taksit odeme sistemi olmuyor. Durumun varsa alirsin guzel bir telefon yoksada bu kadar rahatligina dusmeyeceksin.

  2. 15 Eylül 2014, 09:29

    Zaten bu yasağı koyarak kredi kartı kullanımını durdurmuş ve cep telefonu satıcılarının, kullanıcıların önünü kestiniz. Ancak buna da zaten farklı yöntemler bulundu hediye kart satıp kredi kartıyla o kartın ödmesinin bölünüp cihaz almak ya da elden taksit yapmak gibi.

  3. Yerinde bir karar olmuş bence. Kaldırılmasa bile düzenleme getirilmesi şart.

  4. 15 Eylül 2014, 00:59

    Bence alt tabaka için yerinde bir karardı. Kaldırılsa bile alt tabakaya bu uygulanmalı. Asgari ücret ile çalışanın ailesinde 4-5 tane son model telefon oluyor, küçümsemek gibi bir niyetim yok ama iş israfa doğru gidiyor..