Chrome OS İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak

Google tarafından kendi bünyesindeki iki İşletim Sistemi bir araya getirilmeye başlandı. İlk etapta Chrome OS kullanan bilgisayarlarda Android Uygulamalar çalışmaya başlayacak.

Google firması Android İşletim Sistemi ile ciddi anlamda bir üstünlük kurduğu Akıllı Telefon Pazarından sonra Chrome İşletim Sistemi ile de Bilgisayar Pazarına bir giriş yapmıştı.

Ülkemizde henüz çok fazla yaygın olarak kullanılmasa da Yurtdışında Chrome OS ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşmaya başladı.

 

Chrome OS İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak
Chrome OS İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak

 

Android Uygulamaları Bilgisayarlarda Çalışacak

Chrome İşletim Sistemi üzerinde çalışmalara ve güncelleştirmelere devam eden Google Mühendisleri üzerindeki çalıştıkları yeni özellik sayesinde Mobil Uygulamaları Bilgisayarlara taşımış olacak.

Chrome OS Developer 51 kod adlı sürümde yaptığı çalışma ile “Android Uygulamaları Chrome OS Üzerinde Çalıştır” diye bir seçenek ile karşımıza çıkıyorlar.

Henüz yolun başında olunmasından dolayı birçok Android Uygulaması Chrome İşletim Sistemi ile tam uyumlu olarak çalışmayacaktır.

Özellikle ekranların büyümesinin yanında Dokunmatik Kalitesinin de Telefon ve Bilgisayar arasında farklılık içermesi şu aşamada Chrome OS tarafından büyük bir sıkıntı.

Ancak yakın dönemde bu sektörün gelişmesi durumunda hem Android hem de Chrome için uyumlu düzenlenmiş uygulamalar karşımıza çıkacaktır.

 

Chrome İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak
Chrome İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak

 

Amaç Sektörlerin Gücünü Birleştirmek

Android İşletim Sistemi ile pazardaki büyük oyuncuları yerle bir eden, Nokia ve BlackBerry gibi firmaların batma tehlikesi yaşamasına sebep olan Google firması ne yazık ki Bilgisayar sektöründe o kadar hızlı büyüyemedi.

Sektörün önemli bir kısmını domine eden Microsoft firmasının yanında Apple firmasının da sektörde olması Google cephesinde işleri biraz zor sokmuş durumda.

Kullanıcıların Açık Kaynak Koduna bu sektör de oldukça uzak bir duruş sergilemeleri Google Chrome OS için büyük bir handikap.

Ancak bu handikap burada bahsettiğimiz gibi bazı geliştirme ve özelleştirme çalışmaları ile aşılmaya çalışılıyor.

Google cephesi bir anlamda Android & Chrome İşletim Sistemlerini birleştirmeyi başarırsa ve bunu Stabil olarak sunarsa yakın dönemde birçok firmanın Chrome OS İşletim Sistemi kullanmaya başlaması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Tabi ki ülkemizdeki alışkanlıklar halen çok derinlerde ve bu tarz değişimler bizim için biraz daha yavaş gelişecektir.

Chrome OS İşletim Sisteminde Android Uygulamaları Çalışacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir