Çift Ekranlı YotaPhone Yakında Global Pazarda Satışa Çıkacak

Rusya’da faaliyet gösteren YOTA isimli GSM Operatörü tarafından tasarlanan ve Singapur merkezli üreticilerden olan Hi-P tarafından üretimi yapılan Çift Ekran Teknolojisine sahip YotaPhone 2013 senesinde Global Pazarda satışa sunulmuş olacak.

2013 senesinin ikinci yarısında ilk olarak Singapur Pazarında satışa çıkacak olan YotaPhone modeli daha sonrasında da Rusya Pazarı ve Global Pazarda satışa çıkacak.

Çift Ekran Teknolojisi ile ön kısımdaki normal ekrana ek olarak E-Ink teknolojisi ile üretilmiş ikincil bir ekranda cihazın arka kısmına yerleştirilmiş olacak. Bu ekran sayesinde cihazı iki taraflı olarak kullanabilmenizin de önü açılmış olacak.

E-Ink teknolojisine sahip olarak üretilecek olan ikincil ekran çok az enerji tüketmesi sebebiyle tercih edilmiş durumda. Gözleri yormayan yapısı, az ışık tüketen sistemi ve bataryayı yormaması sebebiyle firmanın ikinci ekranda E-Ink Teknolojisini kullandığını biliyoruz.

Çift Ekranlı YotaPhone Yakında Global Pazarda Satışa Çıkacak
Çift Ekranlı YotaPhone Yakında Global Pazarda Satışa Çıkacak

 

Çift Ekranlı Telefon ve E-Ink Teknolojisi Ne İşe Yarayacak?

 

Bu tasarım bir anlamda cihazın batarya ömrünü uzatmak adına kullanılmış olan bir teknoloji ile bütünleşmiş durumda.

E-Ink adını verdiğimiz ekranlar normal bir ekrana göre daha az kalitede bir görüntü sağlıyorlar. Ancak bunun yanında %50 daha az enerji tüketiyor ve gözü yormuyorlar.

YotaPhone işte bu durumu bir yarar dönüştürmüş durumda. Birincil Ekranı kaliteli ve diğer telefonların da kullandığı ekran ailesinden seçen firma bu sayede film izleme, resimlere bakma gibi kaliteli renk ve ekran gerektiren işlemleri birincil ekranın görevleri arasına eklemiş.

İkincil Ekran olarak tercih edilen E-Ink ise daha az kalite gerektiren ve uzun süre bakılması gereken ürünleri görüntüleyecek şekilde tasarlanmış. E-Kitap gibi, randevu listesi gibi günlük yaşamda çok kullandığınız ancak aslında çok büyük bir sistem kaynağına gerek duymayan işlemler ikincil ekrana kaydırılacak.

Bu tasarım ve sistem sayesinde bir cihazın günlük kullanım oranının %40 – %50 artması sağlanmış olacak. Batarya kullanım süresi uzayacak ve batarya ömürleri artmış olacak.

 

YotaPhone Modelinin Özellikleri

 

Çift Ekranlı YotaPhone modeli 4.3 inçlik 720p Çözünürlükte Gorilla Glass ön Ekran ve E-Ink teknolojisine sahip arka ekrana sahip olarak gelecek.

1.5 GHz lik bir hızda çalışan SnapDragon S4 MSM8960 serisi bir yonga seti ile pazara çıkacak olan modelde 2 GB Ram ve 32 GB Depolama Alanı da kullanıcılara sunulmuş olacak.

Android 4.2 Jelly Bean İşletim Sistemi ile gelecek olan YotaPhone modelinde 3G ve 4G LTE uyumları da eklenmiş olacak.

12 MP’lik arka kameraya sahip olacak olan modelin 140 gr ağırlığında ve 2100 mAh lik bir batarya ile gelmesi bekleniyor.

 

Bakalım oldukça başarılı bir donanımsal ekipman ile gelen Rus düşüncesi, Singapur üretimi YotaPhone ülkemizde de satışa çıkacak mı ve Global Pazarda ne kadar rağbet gören bir ürün haline gelebilecek.

Çift Ekranlı YotaPhone Yakında Global Pazarda Satışa Çıkacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir