Çin Pazarına Yapılan Apple Sevkiyatları %22 Azaldı

Çin ve Amerika arasında giderek tırmanan Ekonomik Savaştan en fazla etkilenen firmalardan birisi de Apple oldu. Çin pazarına yapılan 1 yıllık sevkiyat oranı %22 azaldı.

Apple CEO’su Tim COOK tarafından yapılan açıklamaya göre Çin pazarında Apple iPhone serisine olan ilgi her geçen gün azalmaya başlamış durumda. Buna bağlı olarak da bir yıllık iPhone sevkiyatlarında %22’lik bir düşüş yaşanmış.

Tabi ki bu düşüşün arkasında iki farklı sebep var. Bunlardan ilki Çin pazarında özellikle ülkenin kendi markaları olan Huawei, Honor, Xiaomi, Meizu, Oppo, Vivo gibi birçok farklı üreticinin çok daha uygun fiyatlara üst düzey ürün satmaları ikincisi ise ABD ve ÇİN arasında tırmanmaya devam eden Ticaret Savaşları.

 

Apple iPhone X Kuyruğu

 

Çin Pazarı Her Firma İçin Önemli

Milyarlık bir nüfusa sahip olmasından ötürü Çin Pazarı her ürün grubu ve her firma için oldukça önemli bir pazar. Bu sebeple de Çin’e olan sevkiyatlarda yaşanan düşüşler firmaların direkt olarak mali yapılarına da etki ediyor.

Strategy Analytics şirketi tarafından yayınlanan bir rapor ile Apple firmasının Çin Pazarındaki durumu daha net bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

Raporda yer alan bilgilere göre 2018 yılında Apple firmasının Çin’e yaptığı ürün sevkiyatlarından %22 oranında bir düşüş yaşanmış durumda.

2017 yılının son çeyreğinde Çin’e toplamda 14 Milyon adetlik iPhone sevkiyatı gerçekleştiren Apple firması 2018 yılının son çeyreğinde ise toplamda 10 Milyon adetlik iPhone sevkiyatı gerçekleştirebildi.

 

Apple iPhone Satışı

 

Çin Pazarında Yerel Firmalar Satışlarını Arttırıyor

Apple’ın Çin pazarındaki varlığı azalırken yerli firmaların da satışları yükselmeye başlamış durumda.

Huawei firması satış adedini 90.8 Milyondan 105.1 Milyona çıkarırken Vivo firması da 73.1 Milyondan 79.3 Milyona tırmanmış durumda.

Yerel markaların nispeten daha uygun fiyatlardan ürün satması elbette ki bu düşüşü tırmandırırken Apple firmasının Çin pazarına özel indirimler yapması da düşüşün çok fazla önüne geçemeyecek gibi görünüyor.

Çin Pazarına Yapılan Apple Sevkiyatları %22 Azaldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir