Çin’de Sosyal Kredi Puanı Düşük Binlerce Kişi Toplu Taşımadan Men Edildi

2014 yılından bu yana Çin’de uygulanan Sosyal Kredi Puanı üzerinden yapılan hesaplamalar ile puanı belirlenen orandan düşük binlerce kişi Toplu Taşıma Araçlarından Men edildi.

2014 yılında uygulamaya giren Sosyal Kredi isimli puanlama sistemi ile Çin’de yaşayan vatandaşlara yasalara uygun şekilde davranıp davranmadıklarına göre bir kredi puanı verilmeye başlandı.

Vergisini düzenli ödemeyen, trafik ışıklarına riayet göstermeyen, çevreyi kirleten, suç işleyen ve daha birçok alanda kuralları çiğneyen Çinli Vatandaşlara devlet tarafından farklı oranlarda – puan verilmeye başlandı.

Aynı şekilde kurallara riayet eden vatandaşlara da + puanlar verilen sistem bir anlamda hayatı puanlaştırma üzerine kurgulandı.

 

Çin - Sosyal Kredi

 

Sosyal Kredi Puanı Düşük Olanlara Birçok Sınırlama Getiriliyor

Çin Hükümeti tarafından uygulanan bu Sosyal Kredi Puanı üzerinden birçok hizmet puanı düşük olanlara sunulmuyor.

Misal 2018 yılında toplamda 5.5 Milyon toplu taşıma bileti satışı alımı yapmak isteyen kişilerin düşük Sosyal Kredi Puanları sebebiyle engellenmiş.

Aynı şekilde gerek ülke içinde uçak ile seyahat etmek için alınmak istenilen 17.5 Milyon bilette düşük sosyal kredi puanı sebebiyle alım öncesinde engellenmiş.

Şuan Çin sınırları içerisinde 128 kişiye ise düşük puanları sebebiyle Yurtdışı Çıkış Yasağı uygulanıyor.

 

Çin Sosyal Kredi Puanı Sistemi

 

Kişi Tanıma Sistemleri Ön Plana Çıkıyor

Sosyal Kredi Puanı uygulamasını daha doğru ve sorunsuz bir şekilde uygulamayan isteyen Çin Hükümeti bu kapsamda geniş bir izleme ağı oluşturmuş durumda.

Sokaklarda bulunan güvenlik kameraları, Yüz ve Yürüyüş Tanıma özelliğine sahip kameralar, Güvenlik Kameraları ve Devriye Ekipler üzerinden geniş bir bilgi ilgili birimlere akıyor.

Bunun yanında kişilerle alakalı olarak kolluk kuvvetlerine yapılan şikayetler, ödenmeyen faturalar, geciktirilen veya hiç ödenmeyen vergiler ve daha birçok kamusal işlem için de artı ya da eksi puan uygulaması yürütülüyor.

 

Çin’de Sosyal Kredi Puanı Düşük Binlerce Kişi Toplu Taşımadan Men Edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir