Çipli Kimlik Kartları Banka Kartı ve Elektronik İmza Yerine Geçecek

Dağıtımlarına devam edilen Çipli Kimlik Kartları için kullanım alanları genişletiliyor. Artık Çipli Kimlik Kartları ile hayatın birçok alanındaki işlemler tek bir kart üzerinden yapılabilecek.


Dağıtımlarına devam edilen Çipli Kimlik Kartları için kullanım alanları genişletiliyor. Artık Çipli Kimlik Kartları ile hayatın birçok alanındaki işlemler tek bir kart üzerinden yapılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan proje ile artık Çipli Kimlik Kartlarının kullanım alanları artmaya başlayacak.

Üzerinden çalışmaların devam ettiği süreç sonuçlandığında Çipli Kimlik Kartları ile alışveriş yapmakta mümkün olacak, abonelik işlemlerini yapmak da.

 

Çipli Kimlik Kartları

 

Çipli Kimlik Kartlarına Getirilecek Özellikler

Çipli Kimlik Kartı sahipleri;

  • Yüklenecek olan Elektronik Sertifika sayesinde Kimlik Kartları aynı zaman Elektronik İmza yerine geçecek. Her türlü Elektronik İmza işlemi yapılabilecek.
  • Bankalar ile gerçekleştirilecek Uyum Çalışması ile yeni kimlik kartları Banka Kartına dönüşecek. İçerisine yüklenen bankaların hesapları kontrol edilebilecek, kimlik kartı ile alışveriş yapılabilecek. Para çekme, borç ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek.
  • Banka Anlaşması yapılmış ve ilgili sertifikalar yüklenmiş Kimlik Kartları ile Online Alışveriş yapılabilecek.
  • E-Devlet üzerinden Elektrik – Su – Doğalgaz ve GSM Abonelik işlemleri ilgili sertifikaları yüklenmiş Çipli Kimlik Kartı ile yapılabilecek.
  • Temaslı veya Temassız olarak iletişim kurma özelliğine sahip Yeni Çipli Kimlik Kartları ile birçok firmada Kimlik Fotokopisine gerek kalmadan işlem yapılabilecek.

 

Çipli Kimlik Kartı - Nüfus Dairesi

 

Sertifika Yükleme Süreci Kısa Süre İçinde Başlayacak

Yapılacak olan Sertifika Yükleme Çalışmaları için henüz net bir tarih verilmemiş olsa da Çipli Kimlik Kartı sahipleri için yakın dönemde Sertifika Yükleme Süreci başlayacak gibi görünüyor.

Bu işlem Kaymakamlıklar üzerinden mi yapılacak yoksa işlemler ilgili hizmeti sunacak olan Banka ve benzeri kurumlar tarafından mı sunulacağı kısmı ise şu aşamada bir soru işareti.

Konuyla alakalı yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status