Danimarka’ya Apple’dan bir merkez daha

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, bir veri merkezinin inşaatının devam ettiği Danimarka’da başka bir veri merkezi daha açıyor.

Teknoloji alanında yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Firmalar pazar paylarını arttırabilmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek için dünyanın pek çok farklı yerinde yatırımlarını ve projelerini hızla hayata geçiriyorlar. Teknoloji alanında lider konumdaki şirketlerden biri olan Apple’ın herkesi şaşırtan bir hamlesi duyuruldu.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Apple’ın inşaatı devam eden veri merkezinden ayrı olarak, Viborg kenti yakınlarındaki Aabenraa kasabasında başka bir veri merkezinin açılacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada ayrıca açılacak olan bu iki veri merkezinin enerji ihtiyacının Danimarka’nın enerji politikalarıyla uyuşacağı bilgisi verildi. Veri merkezleri sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından güç sağlayacaklar bu şekilde Danimarka’nın yenilebilir enerji kullanımındaki hedeflerine katkıda bulunmuş olacaklar.

Google, Facebook ve Apple gibi lokomotif denebilecek teknoloji devlerinin Danimarka’da çok büyük yatırımları olduğunun da belirtiği açıklamada, Danimarka’nın teknoloji yatırımlarının en önemli yerlerinden biri olduğu da yer aldı.

Apple’ın Danimarka’da ve İrlanda’da üst üste yaptığı  bu hamlelerin Avrupalı kullanıcıların bilgilerinin ABD’de tutulmasından dolayı gelen yoğun eleştirileri ve baskıyı hafifletmek için olduğu düşünülüyor. Apple’ın şu ana kadar bu veri merkezlerine yaptığı yatırım yaklaşık olarak 1.9 milyar dolar.

Danimarka’ya Apple’dan bir merkez daha

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir