Değerli Atıkları Geri Dönüşüme Kazandıranlara İstanbul Kart Bakiyesi Yüklenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılacak yeni bir proje ile Değerli Atıkların Geri Dönüşüme Kazandırılmasını sağlayanların İstanbul Kart Bakiyelerine atık değeri kadar para yüklemesi yapılacak.

Anadolu Ajansı tarafından basına servis edilen habere göre Değerli Atıkların Toplanması amacı ile çalışmalara başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi il çapında 100 noktada kuracağı Geri Dönüşüm Otomatları üzerinden Kâğıt, Metal ve Plastik gibi ürünleri kabul edip karşılığında atık bedeli kadar İstanbul Kart Bakiyesi yüklemesi yapacak.

Proje kapsamında 2018 yılı içerisinde 25 farklı noktada otomat kurmayı amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu otomatları hangi noktalara konumlandıracağı ise şu aşamada netleşmiş durumda değil.

 

Geri Dönüşüm

 

Evsel Atıkların Geri Dönüşüm Oranı Çok Düşük

İstanbul çapında günlük olarak 17 bin ton civarında bir evsel atığın oluştuğu belirtilirken bu atığın sadece 6 bin ton seviyesinin geri dönüşüme kazandırılabildiği açıklandı.

Başlatılan bu proje kapsamında özellikle İstanbul Kart sahiplerinin bu atıkları belirlenen otomatlara getirmesi ve Bakiye olarak hesaplarına yüklemeleri sağlanmış olacak.

İstanbul çapındaki tüm ulaşım süreçlerinin İstanbul Kart ile sağlandığı düşünüldüğünde başlatılacak olan bu projenin kısa sürede yoğun bir ilgi görmesi bekleniyor.

Ancak otomat sayısının ilk etapta 25 adetle sınırlı kalması projenin ilk zamanlar sorun yaşamasına sebep olabilir. Ancak artacak olan Otomat sayısı ile talebin ve toplanacak olan geri dönüştürülebilir atık oranın da hızla yükselmesi beklenebilir.

 

Kahramanmaraş - Atıkmatik Projesi

 

Ülke Çapında Birçok İl ve İlçe Merkezinde Benzer Çalışmalar Başladı

Geri Dönüşüme Katkı sağlamak adına ülke çapında birçok il ve ilçede Atıkmatik adı ile başlatılan benzer projeler yer alıyor. mantık farklı olsa da tüm bu projelerde de kullanıcılara bir ÇevreKart verilerek getirilen her atık için sistem üzerinden bir Puan veriliyor.

Atıkları getirip otomat üzerinden geri dönüşüme kazandıran ve çevre kartına puan yüklemesi yapan kullanıcılar daha sonrasında anlaşmalı olarak hizmet veren firmalarda bu puanları kullanabiliyorlar.

Bu sistemin özellikle gençler tarafından yoğun bir ilgi gördüğü ve yolda yürürken bile geri dönüşüme katkı sağlaması muhtemel ürünlerin toplanarak otomatlara getirildiği gelen bilgiler arasında.

Değerli Atıkları Geri Dönüşüme Kazandıranlara İstanbul Kart Bakiyesi Yüklenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir