Deprem Sonrasında Çöken Telefon Şebekesine Drone Destekli Baz İstasyonu

Depremler sonrasında yaşanan elektrik kesintileri ve kablo kopmaları sebebiyle kısa sürede felç hale gelen iletişim için Drone Destekli Baz İstasyonları denenmeye başlandı.

ABD’nin en büyük operatörlerinden birisi olan Verizon, işbirliği yaptığı American Aerospace Technologies (AATI) firması ile birlikte Drone Baz İstasyonlarını test etmeye başladı.

Testlerde özellikle Drone üzerinden iletişim imkanı sağlanabilecek olan alanın büyüklüğü, bu alanda içerisinde aynı anda aktif olarak kullanılabilecek mobil cihaz sayısı gibi birçok detayı netleştirmeye çalışıyorlar.

Yapılacak testler sonrasında farklı ülkelerdeki operatörler gelecek talepleri de karşılayacak olan firmalar bu sayede Deprem Sonrası İletişim Sorununu gidermeyi amaçlamaktalar.

 

Deprem Sonrası İletişim

 

İnsansız Hava Aracı Baz İstasyonunu Taşıyacak

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Verizon firmasından Christopher Desmond şu bilgileri verdi.

“Bu yeni test, AATI ile birlikte geçen ekim ayında gerçekleştirdiğimiz, MALE (orta irtifa uzun havada kalış) sınıfı insansız hava aracı ile havadan kapsama alanı sağlama konusunda ülkedeki ilk başarılı denememizin de üzerinde liderliğimizi pekiştirdi.”

Test edilecek olan baz istasyonu 5 metre kanat uzunluğuna sahip olan, 22.000 feet – 6,7 KM istifaya çıkabilen, havada ortalama olarak 12 ila 16 saat kalmayı başarabilen MALE sınıfı bir Drone ile taşınacak.

Kullanılacak olan Drone aynı zamanda acil yardım personeline anlık olarak görüntü aktarımı yapabiliyor olacak ve Verizon ağı üzerinden 4G LTE sinyallerini bölgeye iletebilecek.

 

Deprem Sonrasında Çöken Telefon Şebekesine Drone Destekli Baz İstasyonu

 

Google Loon Projesinden Farklı Bir Proje

Daha önce Google tarafından başlatılan Google Loon Projesi ile ilk bakışta aynı alanda yapılan bir çalışma gibi görünse de temelde iki proje farklı amaçlara hizmet ediyor olacak.

Google Loon Projesi özellikle kırsal bölgelerde kullanıcılara 4G LTE desteği sağlamayı amaçlayan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

Bu proje kapsamında kırsal bölgelere Hızlı İnternet Sunulması amaçlanıyor. Ancak bu projede beklentiler anlık olarak çok yüksek bağlantı değerlerine sorunsuz hizmet sunmak değil. Bölgeden gelen kısıtlı bağlantı taleplerine hızlı değerler sunmaktır.

 

Drone Destekli Baz İstasyonu

 

Deprem Sonrası Hızlı Bağlantı Desteği

Genellikle depremler sonrasında operatörler bölgelere bir veya daha uzun süre sonunda Elektrik Bağlantısı Sağlanan alanlar üzerinden seyyar baz istasyonları gönderme yoluna gidebiliyorlar.

Ancak bu süreç 1-2 günü bulduğu için o dönem içerisinde o bölgedeki Telefon Bağlantıları tamamen felç halini alıyor ve bölgenin dünya ile irtibatı kesilmiş oluyor.

Drone Destekli Baz İstasyonu Sistemi sayesinde hem bölgesel olarak anlık olarak, 1-2 saat içinde operatörler bölgedeki Telefon Akışını yeniden sağlayabilecekler hem de gerek Basın gerekse de Devlet Kurumları için birçok alanda destek sunuyor olabilecekler.

Deprem Sonrasında Çöken Telefon Şebekesine Drone Destekli Baz İstasyonu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir