Dev e-Ticaret Sitesi AliBaba Türkiye’de Trendyol Sitesine Ortak Oldu

Dünyanın en büyük e-Ticaret sitelerinden birisi olan Çin merkezli AliBaba, Türkiye’de faaliyetlerine devam eden Trendyol sitesine ortak oldu.

Trendyol sitesinin mevcut finansal yatırımcılarının tüm hisselerini satın alan Alibaba bu sayede Trendyol sitesinin de stratejik partneri oldu.

İki şirket tarafından yapılan ortak bir açıklama ile ilgili ortaklık duyurulurken AliBaba tarafından ne kadarlık bir ödeme yapıldığı, şirketin ne kadarlık kısmının satın alındığı bilgisi ise şu aşamada paylaşılmadı.

 

 

e-Ticaret Firmalarının Gözü Türkiye’nin Üstünde

Geçtiğimiz sene resmi olarak Türkiye ayağını oluşturmaya başlayan Amazon, yine Türkçe dil desteği sunmaya başlayan ve basamak basamak Türkiye’de kendisine yer bulmaya başlayan GearBest şimdi de Trendyol ile yeni bir yolculuğa çıkan AliBaba.

Görünen o ki gerek Amerika merkezli gerekse de Çin merkezli e-Ticaret siteleri ciddi anlamda genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’deki e-Ticaret sektöründe var olmanın peşindeler.

Bu kapsamda da gerek Türkiye bazlı yeni oluşumlar gerekse de ortaklıklar ile ülkemizdeki varlıklarını resmi hale getirmenin peşindeler.

Bakalım Trendyol ve AliBaba arasındaki bu stratejik ortaklık ilerleyen süreçte Trendyol sitesinin de bir AliBaba – AliExpress sitesi gibi önemli bir e-ticaret sitesi halini almasına vesile olacak mı?

Haki hazırda GittiGidiyor, N11 ve HepsiBurada gibi siteler ülkemizde ki e-Ticaret süreçlerinde ön plana çıkan siteler iken bu sene satışa başlayacak olan Amazon Türkiye’de ciddi bir müşteri kitlesini kendisine çekecek gibi görünüyor. Bakalım AliBaba’da Trendyol üzerinden bu şekilde bir büyüme sürecine dahil olacak mı?

 

Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu yaptığı açıklamada;

“Alibaba ve Trendyol çok benzer kültüre ve değerlere sahip, dijital ekosistem ile ilgili büyük hedefleri olan şirketler. Bu ortaklık konusunda çok heyecanlıyız,” dedi. “8 yıl önce 5 kişiyle bir masa etrafında büyük hedefler ve tutkuyla başlayan yolculuğumuzda, Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil e-ticaret platformunu yarattık. Hala yolun çok başındayız, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek, partnerlerimizi, ekibimizi ve ülkemizin dijital ekosistemini daha da ileri götürmek için daha çok çalışacağız. Alibaba hep örnek aldığımız bir şirketti, şimdi onların yatırımı ve desteği ile, Trendyol’u daha da büyük hedeflere, daha çok müşteriye, daha çok ülkeye birlikte götüreceğiz. Alibaba ile birlikte Türk markaları ve üreticilerini yüz milyonlarca müşteriye ulaştıracağız. Türkiye ve çevresindeki dijital ekonomiyi daha önce yaptığımız gibi geliştirmeye, müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz.”

Alibaba Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans konuyla ilgili olarak;

“Türkiye dünyadaki ve bölgedeki farklı dijital ekonomiler değerlendirildiğinde oldukça heyecan verici ve önemli bir pazar. Bu yatırım ile birlikte Alibaba, güçlü bir kurucu ve yönetim ekibinin önderliğindeki pazar lideri bir markaya ortak olmuş olacak. Trendyol, güçlü bir platforma, sadık iş ortaklarına ve büyük bir müşteri kitlesine sahip çok hızlı büyüyen özel bir marka. Bu birliktelikle, Türkiye’de ve bölgede e-ticaret, dijital ödeme sistemleri ve bütün perakende değer zincirinde çok önemli fırsatlar yaratacağız. Trendyol’a kurucuları ve mevcut yönetim ekibi liderlik etmeye devam edecek ve ek olarak Alibaba ekosistemine katkıda bulunacak. Trendyol ile birlikte, Türk markalarının, iş ortaklarının ve üreticilerinin, gerçek anlamda globalleşmesine destek olmayı sürdüreceğiz.”

Dev e-Ticaret Sitesi AliBaba Türkiye’de Trendyol Sitesine Ortak Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir