Devletten Teşvik Alan Renault, Hibrit Araç Motoru Üretimini Türkiye’de Yapacak

Renault Zoe

grubu ile ülkemizde ciddi yatırımlara imza atan firması devletten aldığı Süper Teşvik Paketi ile ülkemizde üretimi için fabrika kuruyor.

grubu tarafından açılacak olan fabrika için temel atma töreni 19 Ekim 2018 tarihinde fabrikanın kurulacağı Bursa’da gerçekleşecek.

Devlet tarafından da Süper Teşvik Paketi kapsamında desteklenen fabrikanın kurulum maliyetinin 100 Milyon Euro seviyesinde olacağı da verilen haberler arasında.

 

Renault Twizy Elektrikli Otomobil

 

Üretimi Ülkemizde Yapılacak

Grubu tarafından yapılan bu yatırım ile Hibrit Araçlarda kullanılacak olan motorların üretimi ve satışı Türkiye’de bu fabrika üzerinden yapılacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa VARANK tarafından yapılan açıklamaya göre fabrika faaliyetlerine başladıktan sonra cari açığın kapatılmasına direkt olarak yıllık 2.3 Milyar Dolar katkı sağlayacak.

 

 

Üretimin Durduğu Yönündeki Haberler Yalanlandı

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ve firmasının Türkiye’deki üretimlerini durdurduğunu iddia eden haberlere de firma tarafından yalanlama geldi.

Genel Müdürü Antoine Aoun, ” Dünyanın yaklaşık 70 ülkesine ihracat yapan şirketimizde tüm modellerimizde üretimimiz, yaptığımız planlamalar doğrultusunda üç vardiya olarak devam ediyor. Şu anda fabrikalarında üretime ara verilmesi gibi bir konu gündemimizde bulunmuyor.” dedi.

Yapılan bu açıklama ile Grubunun hali hazırda üretime ve faaliyetlerine devam ettiği de resmi ağızlardan onaylanmış oldu.