Diller Hakkında 5 İlginç Bilgi

Diller Hakkında 5 İlginç Bilgi

Diller kültürümüzü, geçmişimizi ve dünya üzerinde olan neredeyse bütün iletişimin akışını sağlamaktadır. Her gün konuştuğumuz dilin bizim için bir zorluğu olmasa gayet kolay gelse de bir başka ülkenin vatandaşı için aynı şeyi ifade etmeyecektir.


Diller Hakkında 5 İlginç Bilgi

Diller kültürümüzü, geçmişimizi ve dünya üzerinde olan neredeyse bütün iletişimin akışını sağlamaktadır. Her gün konuştuğumuz dilin bizim için bir zorluğu olmasa gayet kolay gelse de bir başka ülkenin vatandaşı için aynı şeyi ifade etmeyecektir. Tıpkı bizim İspanyolca’yı anadilimiz gibi anlayamadığımız gibi. Diller ile ilgili çok garip yasalar çok garip hikayeler yıllar boyu anlatılır, bizde bu yazımızda diller hakkında 5 ilginç bilgiyi sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Dünyamızda Toplam Kaç Dil Var?

Hak vereceksiniz ki dünyamızdaki toplam dil sayısını kesin olarak saymak veya grafiklemek imkansız denecek kadar zor bir durumdur. Eğer bu durum mümkün olsa bile bir dili oluşturan çizginin nerede başlayıp nerede bittiği gibi durumlar uzunca uğraştıracaktır. Ancak, güncel tahminler dünyan üzerinde yaklaşık 2.400 dilin tehlike altında olduğu 6.500 kadar dile ev sahipliği yaptığı ön görülmekte.

Tahmin Edilemeyecek Kadar Çok Karaktere Sahip Olan Dil!

Son araştırmaların sonucunda elimizde olan verilere göre Çince karakter dosyasındaki toplam karakter sayısı 50.000’e kadar çıkarıldı. 150.000 bireysel kelimeye sahip olduğu öngörülmekte doğal olarak diğer dillerde de olduğu gibi her bireyin bu kadar bilgiyi bilmesini beklemek çok acımasızca olacaktır.

Dil bilimcilere göre bir Çin gazetesini okuyabilmek için ortalama 2.200 karakteri bilmeniz gerektiğini tahmin etmekteler.

İngilizce’ye En Yakın Dil Hangisi?

Birçok insana göre İngilizce’ye en yakın dil Almancadır. Dil konusunda biraz daha bilgi sahibi olanlar ise Hollandaca’yı daha yakın olarak tabir etmekteler. Evet kabul etmek gerekir ki bahsi geçen diller İngilizce ile yakından ilişkililer ama yine de en yakın olanlar değiller.

Son yapılan araştırmaların ışığında Hollanda’nın kuzeyinde konuşulan bir azınlık dili olan Frisian dili Hollandaca’ya çok benzemekte olsa da İngilizceye çok daha yakındır.

En Çok Konuşulan Dil Hangisidir?

Birçok insana göre İngilizcenin dünyanın en çok konuşulan dilidir. Bu elbette ki doğru cevap değil. Çince ve İspanyolca, İngilizce’den daha yüksek sayıda konuşmacıya sahiptir.

İngilizcenin dünya genelinde ortak dil olarak algılanmasına rağmen Çince ve İspanyolca İngilizceden daha çok konuşmacıya sahiptirler. Bununla beraber dünyadaki İngilizce konuşmacıların oranı yüzde 20’dir. Bu şirketinizin yalnızca İngilizcede pazarlama yapmakla sınırlı kalması durumunda, dünya çapındaki müşteri tabanının yüzde 80’ini kaçırıyor olmanıza işaret etmektedir. Yurt dışına pazarlama yapmak istiyorsanız birçok dilde hizmet vermeniz gerekmekte. Bu konuda size yardımcı olabilmeleri için profesyonel tercüme bürolarıyla beraber çalışmalar yürütebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
eutics.com | 524: A timeout occurred

Error 524 Ray ID: 4bdcb3de9dbdcb34 • 2019-03-26 22:55:26 UTC

A timeout occurred

You

Browser

Working
Istanbul

Cloudflare

Working
eutics.com

Host

Error

What happened?

The origin web server timed out responding to this request.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

The connection to the origin web server was made, but the origin web server timed out before responding. The likely cause is an overloaded background task, database or application, stressing the resources on your web server. To resolve, please work with your hosting provider or web development team to free up resources for your database or overloaded application. Additional troubleshooting information here.