Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Rehberi Uygulaması

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanılan ve Google Play Store ile AppStore üzerinden teknoloji severlere sunulan Ramazan Rehberi Uygulamasını inceleyelim istedik.

Uygulama Ramazan Ayına sayılı günler kala Google Play Store ve AppStore üzerinden Ücretsiz bir şekilde Akıllı Telefonlara ve Tablet PC modellerine indirilebilir hale getirilmiş durumda.

Windows Mobile 8 ve üstü için ise henüz Ramazan Rehberi Uygulaması hazırlanmış değil. Diyanet İşleri Başkanlığının bu platform için bu uygulamayı hazırlayıp hazırlamayacağı açıkçası pek de olası değil gibi görünüyor.

 

Ramazan Rehberi Uygulaması Kullanıcılara Neler Sunuyor?

Video İncelememizde de görüldüğü üzere uygulama temelde Sahur ve İftar saatlerine endeksli olarak çalışan bir ana sayfa ile kullanıcı karşısına çıkıyor.

Orucu Ne Zaman Açacağız? Diye gün boyu saat hesaplaması yapanlar için ideal bir uygulama olarak ön plana çıkan Ramazan Rehberi Uygulaması diğer taraftan da Tüm Ramazan Ayı için kullanıcılarına Namaz Vakitlerini ve Bayram Namazını listeliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Rehberi Uygulaması
Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Rehberi Uygulaması

Oruç, Namaz ve Diğer Ramazan Sorularınıza Cevap Burada

Uygulama içerisinde Ramazan ve Oruç ile alakalı Ayet ve Hadis’lere de yer veren Diyanet İşleri Başkanlığı ayrıca Sık Sorulan Soruları da bir araya getirmiş ve uygulama içerisine eklemiş durumda.

Aklınıza takılan soruların birçoğuna cevap bulabileceğiniz uygulama içerisinde ayrıca bir E-Kitap’da kendisine yer bulmuş.

 

Hatim’li Namaz Kılınan Camilerin Listesi Elinizin Altında

İl il size Hatimle Namaz Kılınan Camileri gösteren uygulama sayesinde hangi ilde olursanız olun, birkaç dakika içerisinde Teravih Namazını Hatim ile kıldıran bir camiye ulaşabilirsiniz.

Örneğin Ramazanın ilk bir haftasını İstanbul’da kılan ve Hatimli Teravih kılan bir vatandaşımız ertesi gün Ankara’da Hatimli Teravih kıldıran bir camii aramak zorunda kalmayacak. Direkt uygulamadan nokta atışı yapabilecek.

 

Akıllı Telefonlar İçin Hazırlandı, Tabletler Hazıra Kondu

Uygulama aslında Akıllı Telefon modelleri için hazırlanmış durumda. Ancak sınır koyulmayan uygulama rahat bir şekilde Tablet PC modellerinde de kullanılabiliyor.

Burada tek göze çarpan sorun ise Ekran’daki Yazıların Boyutu. Uygulama Üreticisi burada biraz daha elini taşın altına koyarak Yazıları Büyütmek için bir ayar koysa idi çok daha şık ve kullanımı rahat bir uygulama karşımıza çıkacaktı.

Android İşletim Sisteminde 9,52 MB büyüklüğe sahip olan Ramazan Rehberi Uygulaması AppStore üzerinde ise 32 MB’lık bir dosya olarak karşımıza çıkıyor. Aradaki fark ise elbette ki Android ve Apple için hazırlanan Görsellerin ve Yazılımın farklı olması.

 

Ramazan Rehberi Uygulamasının Artı (+) ve Eksi (-) Yönleri

Artılar

Kolay Kurulum

Kasmayan Yapı

İftar ve Sahur Saatine kalan sürenin gösterilmesi

Hatimli Cami Rehberi

Sorularla Ramazan ve Oruç

 

Eksileri

Sadece Ramazan Ayı ile sınırlı kalan Namaz Vakitleri

Okunması özellikle küçük ekranlı cihazlarda zorlaşan yazı büyüklükleri

Hadislerin resim olarak eklenmiş olması

Ayetlerin sadece Arapça kısımlarının büyütülebilir halde olması.

 

 Google Play Store Uygulama Sayfası

Apple Store Uygulama Sayfası

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Rehberi Uygulaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. güzel bir uygulama fakat, sadece akıllı telefonların kullanması benim acımdan kötü olmus, telefonum internete giriyor ama akıllı değil :(

    Cevapla