Doğu Ekspresi Biletleri Karaborsa Olunca Yolcular Konuyu KDK’ya Taşıdı

Son yıllarda popüler olmaya başlayan Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu sonrasında artık vatandaşlar Doğu Ekspresi bileti satın alamaz oldu.

Kış aylarının gelmesi ile Tur Firmaları tarafından otomatik yazılımlar ile satın alınmaya başlanılan biletler sebebiyle Doğu Ekspresi ile yolculuk yapacak olan normal vatandaşlar bilet bulamaz hale geldi.

Özellikle Yataklı Vagonda yolculuk yapmak isteyenler 30 gün önceden tükenen biletler sebebiyle ya standart kompartımanlarda yolculuk yapmak zorunda kalıyor ya da farklı bir ulaşım aracı seçiyor.

 

Doğu Ekspresi İle Kış Turizmi

 

Bilet Satışları Konusu Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) Şikâyet Edildi

TCDD tarafından 30 gün öncesinde satışa sunulan biletlerin satışa çıkacakları saatler ne yazık ki belli değil. Yani TCDD sistemi biletleri otomatik olarak farklı saat dilimlerinde satışa sunuyor.

Bu sebeple de bilet almak isteyen vatandaşların sistemi takip etme ihtimalleri neredeyse sıfır. Otomatik yazılımlar üzerinden bilet satın alan Tur Firmaları ise sistem açıldığı an manuel olarak hiçbir şey yapmadan direkt olarak biletlerini satın alabiliyorlar.

Bu durumda da normal vatandaşların özellikle Yataklı Vagonlardan bilet alma ihtimalleri kalmıyor.

Bu konuyu gündeme getiren vatandaşlar KDK üzerinden şikâyetlerini ileterek TCDD tarafından biletlerin satışa çıkacağı saatleri açıklamasını istediler.

Bakalım KDK bu konuda nasıl bir çözüm üretecek.

 

Doğu Ekspresi İle Kış Turizmi

 

Kış Turizmi İçin TCDD Yeni Formüller Geliştirmeli

Tur Firmaları tarafından 1.000 TL’den başlatılan ve 3.000 TL seviyelerine ulaşan Doğu Ekspresi İle Kış Turizmi paketleri bir anlamda TCDD üzerinden kazanç sağlama modeli haline gelmiş durumda.

Bu noktada TCDD tarafından sadece bu alanda hizmet edecek, 10 – 15 yataklı vagondan oluşan ve belirli istasyonlarda belirli sürelerde durarak Turizme Katkı Sağlayan seferler başlatması gerek.

Bu sayede normal seferlerini yapan yolcu trenleri hem minimum oradan gecikme ile hedeflerine ulaşacak hem de yolcular rahatlıkla bilet bulabileceklerdir.

Tatil yapmak isteyen, Kış Turizmi ile Sivas – Erzincan – Erzurum ve Kars arasında doğ ve tarih ile iç içe olmak isteyenlere de belirli duraklarda molalar verilerek daha rahat ve bilgilendirici seferler sağlanabilir.

Doğu Ekspresi Biletleri Karaborsa Olunca Yolcular Konuyu KDK’ya Taşıdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir