Sıradaki içerik:

Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatmak

e
sv

Dolandırıcıların Yeni Oyunu “TeknoSA Hediye Çeki”

avatar

Cep Seyir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TeknoSA Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Sosyal Medya ve Sanal Dünyada giderek artan Vakalarından birisi de “TeknoSA” firmasının adı kullanılarak yapılmaya başlandı.

Ele geçirdikleri Facebook Hesapları üzerinden arkadaş listesine mesaj atan dolandırıcı çetesi verecekleri bir numaraya SMS atmaları durumunda “” kazanacaklarını vaad ederek insanları dolandırmaya başladılar.

SMS atılan özel numara üzerinden Faturalı ve Ön Ödemeli hatlardan 60 TL Tahsil eden çete bir anlamda bir SMS ile 60 TL’lik kazanç elde ediyorlar.

İşte Hediye Çeki Çetesinin mağdurlarından birkaç açıklama…

180 TL Bir Anda Hattımdan Alındı

“Bugün çok sevdiğim bir kardeşimden Facebook üzerinden bir mesaj aldım. “Teknosa’dan hediye çeki dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalı mıydı?”. Ben de evet diye cevapladıktan sonra “sana gelen mesajı hemen EVET yazıp cevapla ne kazandığına bakayım mesajda 60 TL yazıyor o reklam amaçlıdır tamamen ücretsizdir ok..” dedi.

Eminsin değil mi ücretsiz olduğuna diye sorduğumda ise “bir şey olmaz canım” diye yanıt aldım. Yardım olsun diye yaptım ama sonra şüphelendim sorduğum bir soruya cevap veremedi. Şimdi 180 lira yanıltıldım. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanlık yapalım yardımcı olalım dedik başımıza gelene bakın.”

 

Mesaj Polis Arkadaşımdan Gelince İnandık

“Facebook’ta polis olan bir abimin hesabına girerek bize de Teknosa’dan hediye çeki göndereceğim diye bir mesaj attı. Gelen mesajları evet yazıp gönder dedi. Bizde polis olduğu güvenerek gönderdik ve 60 TL kesildi. Biz de şikâyetçiyiz ve şikayet için siber suçlara şikayet ettik.”

 

120 TL Bir Anda Uçup Gitti

“Facebook’ta çok güvendiğim arkadaşımda bana mesaj geldi ve beni tanıyor gibi konuşarak Teknosa’dan çekiliş var diye mesaj attı. Bende dediklerini yaptım ve üst üstü bak sıkıntı olmaz dediğimde de sorumlusu benim diyerek samimiyet sağladı. 120 liralık bir kesinti oldu. Bunu GSM operatörü aracılığıyla yapıyorlar. Bir an önce açığa kavuşmasını ve paranın iade olmasını istiyorum.”

 

Tek Seferde 90 TL Dolandırıldım

“31.08.2014… Bir arkadaşım Facebook’tan Teknosa’dan hediye çeki dağıttığını ve benim hattımın faturalı olup olmadığını sorup, reklam mesajı göndereceğini yazdı. 7979 dan gelen mesajı hemen cevaplamam gerektiğini ve ne kazandığıma bakacağını söyledi. 2 kez cevapladım ve telefon faturamdan 60+30 TL çekildiğini fark ettim. Müşteri hizmetlerine 2 saat sonra ulaştığımda mobil ödememi kapattırdım ama iş işten geçmişti. İade yapamayacaklarını ve 0212996555* destek hattını arayabileceğimi söyledi, hala arıyorum ulaşamıyorum. Şikâyetimin yetkili makamlara bildirilmesini ve hattıma yansıtılan 90 TL’nin tarafıma iadesini istiyorum, gerekli tüm yasal işlemleri başlatacağım.”

 

TeknoSA Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Sabancı Grubuna bağlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren TeknoSA Teknoloji Mağazaları konuyla alakalı olarak açıklama yaparak bu tarz bir Hediye Çeki Dağıtım Sistemlerinin olmadığı ve konuyla alakalı olarak gerekli yasal başvuruların yapıldığını açıkladılar.

İşte TeknoSA tarafından yapılan o açıklama:

“Kurumumuzun sosyal medya üzerinden telefon mesajı göndermek suretiyle hediye çeki dağıttığına ilişkin duyumlar alınmış olup, kurumumuzun böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Sosyal medyada şirketimiz ismi ve/veya logosu hukuka aykırı bir şekilde kullanılmak suretiyle, ürünlerin piyasa değerinin çok altında satın alınabileceğine ya da hediye çeki vaat edildiğine ilişkin haber, mesaj, Reklam veya gönderilen SMS’lere itibar edilmemesini tüm tüketicilerimizin bilgisine sunarız.”

 

Telefonlarınızı Mobil Ödemeler Kapatın

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak adına Operatörlerinizi arayarak Hattınızı Mobil Ödeme Kanallarına Kapatmanız sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir.

3. Parti Servisleri kullanarak Mobil Ödeme Sistemi ile sizden tahsil edilen ödemeler zaman içerisinde Hukuksuz Boyutlara ulaşabiliyor.

Tek Bir SMS ile bir anda sizden ödeme almaya ve para kesmeye başlayan kişi veya kişiler özellikle Faturalı Hat Kullanıcıları için büyük bir tehlike oluşturuyorlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Richpac6 sene önce
 • Babama aynı şekilde mesaj gelmişti ama babam yemedi tabi 🙂 Mağdurlara geçmiş olsun diyorum, umarım yakın zamanda zanlılar bulunur..

 • Damla6 sene önce
 • İşin içinde TeknoSA olunca acaba medyada yankı bulup reklam olsun diye bir dolap mı çeviriyorlar diye düşünüyorum… Umarım düşündüğüm gibidir ve kimse mağdur olmamıştır..

 • karşıyaka bilgisayar servisi6 sene önce
 • geçende arkadaşımı da bu yöntem ile dolandırdılar. Gerçekten çok dikkat etmek gerekiyor.

 • Hayrettin Sevener6 sene önce
 • Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Bir ay önce başıma gelmişti benim de. Dolandırıcılar her yöntemi uygulayarak şanslarını deniyor. Gözümüzü dört açmalıyız bu devirde…

 • Kaza Tazminatı6 sene önce
 • Durun bakalım daha neler çıkacak karşımıza… Hiç hak hukuk davası yok bu dolandırıcılarda. Yazı için teşekkürler, uyarı niteliğinde oldu…