Pasaport Kayıt İşlemleriDünyada İlk SMS Ne Zaman Gönderildi?

Dünyada İlk SMS Ne Zaman Gönderildi?

İngilizcedeki “Short Message Service” yani “Kısa Mesaj Servisi” kelimesinden gelen mesajlaşmanın ilk olarak hangi yıl yapıldığını biliyor muydunuz? Günümüzde whatsapp ve diğer mesajlaşma programlarının da temeli olan kısa mesajların ilk olarak hangi yıl gönderildiği ve mesaj içeriğinin ne olduğunu yazımızın devamındaki haberimizde bulabilirsiniz. Telefonun mucidinin Alexander Graham Bell tarafından 1876 senesinde yapılmasının ardında, oldukça büyük gelişmeler […]


İngilizcedeki “Short Message Service” yani “Kısa Mesaj Servisi” kelimesinden gelen mesajlaşmanın ilk olarak hangi yıl yapıldığını biliyor muydunuz? Günümüzde whatsapp ve diğer mesajlaşma programlarının da temeli olan kısa mesajların ilk olarak hangi yıl gönderildiği ve mesaj içeriğinin ne olduğunu yazımızın devamındaki haberimizde bulabilirsiniz.

Telefonun mucidinin Alexander Graham Bell tarafından 1876 senesinde yapılmasının ardında, oldukça büyük gelişmeler meydana geldi. O gün ilk sözü “sesimi duy” olan Graham Bell, iki kelimelik bir başlangıçla, bir devrime imza atmıştı. Pek, atılan ilk ne zaman atıldı? İlk ’!in atılma tarihi 1992. Yani üzerinden tam 25 sene geçmiş. Kısa mesaj servisi de neredeyse ilk telefonlar kadar eski bir teknolojidir.

  Teknoloji İle Birlikte Güvenlik ve İletişim Hızla Gelişiyor

Atılan İlk ’de Ne Yazıyordu?

Bu soruya cevap vermeden önce bir soruyu daha cevaplandıralım. Soru şu: İlk hangi telefondan atıldı? Bu cihaz, Orbitel 901 model bir telefondu. İlk , Neil Papworth tarafından atıldı. O zaman 22 yaşında bir genç olan Papworth, mesajında “Mutlu Noeller” diyordu. Aslında telefonun icadında söylenen ilk sözler de 2 kelimeydi ve aynı şekilde ilk ’de de iki kelimelik bir iletişim var. Günümüzde ise telefonlar,  sosyal ağlar ve çeşitli kanlar vasıtasıyla her gün milyarlarca mesaj gönderiyoruz ve tüm bunlara rağmen yüz yüze iletişimi çok daha az kullanarak, bir paradoksa da imza atmış oluyoruz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status