E Devlet Sistemi Ve Avantajları

e-Devlet

E devlet, vatandaşın devlet hizmetlerine internet üzerinden ulaşmasını sağlayan uygulamadır. Vatandaş e devlet üzerinden resmi evrak ve işlemlerini yapabilmektedir. Vatandaşın tüm kişisel verilere ulaşması e devlet kapısı ile mümkün olmaktadır. Vatandaşlar e devlet giriş işlemi yaparak istenilen bilgi ve belgeye ulaşabilmektedir.

Kurum ve birey olarak elektronik ortamda devlet hizmetlerine ulaşabilmektedir. Önemli verilerin yer aldığı e devlet güvenli ortam olmaktadır. Bu nedenle de e devlet giriş işlemi şifre ve TC kimlik numarası ile yapılabilmektedir. Elektronik ortamda devlet kurumları ile iletişime geçilip birçok işlem yapılabilmektedir.

E Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E devlet sistemine girebilmek için şifre almak gerekmektedir. PTT merkezlerine kimlik ile başvuru yapılarak e devlet şifresi alınmalıdır. Bu şifre tek kullanımlık şifre olarak verilmektedir. İnternette e devlet kapısı adresine ulaşmak gerekmektedir. Burada da kişinin karşısına giriş ekranı gelmektedir. Giriş ekranına TC ve geçici şifre girilmektedir. Bu işlem sonrasında yeni e devlet şifresi oluşturulması istenmektedir.

Yeni şifre oluşturmak için gerekli uyarılar bu sayfada yer almaktadır. İstenilen özellikte e devlet giriş şifresi oluşturup onaylanması gerekmektedir. Bu yeni şifrenin kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Alınan şifre bundan sonraki e devlet giriş işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca her e devlet kapısı girişinden sonra şifre değişikliği sayfası gelmektedir.

 

E Devlet Sisteminin Sunduğu Avantajlar

Vatandaşlar birçok resmi işlerini e devlet kapısı üzerinden kolayca yapabilirler.
Basit ve yönlendirmeli sistem olması kolaylık sunmaktadır.
Kurum ve kuruluşlara gitmeden e devlet sisteminden güncel belge edinilebilmektedir.
Sicil kaydı, öğrenci belgesi, mezuniyet bilgisi, askerlik durumu belgesi e devlet kapısı sisteminden alınabilmektedir. Bunlar dışında da birçok belge alınabilmektedir.

Dava dosyası, borç bilgisi, adına kayıtlı hat bilgisine de ulaşılabilmektedir. Bu işlemler e devlet kapısı adresinden yapılabilmektedir.
Yine e devlet sistemi üzerinden başvuru yapma ve sorgulama yapılabilmektedir.
Kısa sürede güvenli yöntemle tüm resmi işlemlerin yapılmasında etkilidir.
Sistem güvenliği için e devlet giriş şifresi korunmasına özen gösterilmektedir.
Şifrenin unutulması halinde e devlet giriş şifresi yenileme adımları bulunmaktadır. Bu adımlar takip edilerek yeni şifre oluşturulmaktadır.